Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Psychologia kłamstwa.
Motywy - strategie - narzędzia


Tomasz Witkowski

Polecamy
Psychologia kłamstwa. Motywy - strategie - narzędzia

Wydanie: Taszów 2006
ISBN: 83-920207-4-X
Ilość stron: 380
Oprawa: miękka
Wydawnictwo:	Jacek Santorski

Nasza cena: 29.90 zł

     Opis:

     Badania mówią, że przeciętny człowiek kłamie dwa razy dziennie, więc pospolitość kłamstwa jest zadziwiająca. A jednak brak jest na ten temat książek, pisanych zwłaszcza z perspektywy psychologicznej. Psychologia kłamstwa jest sondą, zapuszczającą się w głąb morza pytań na temat kłamstwa i ustanawiającą podstawowy porządek. Żywo napisana i ilustrowana wieloma przykładami z życia i literatury szkicuje zarysy dziwnego i trochę przerażającego uniwersum, którego władca jest 'homo mendosus', człowiek kłamiący.

     Kłamstwo to temat atrakcyjny i modny. Jeśli nasze komunikowanie się z innymi ma charakter gry, jak twierdzi wielu, miejsce kłamstwa w komunikowaniu jest trwałe i konieczne. Choć, oczywiście, kłamstwem skłonniśmy gardzić, czytamy o nim chętnie. Chętnie też przeczytałem książkę Tomasza Witkowskiego o psychologii kłamstwa. Jest nie tylko ciekawie i barwnie napisana, pełna rzetelnej wiedzy i świetnych przykładów - jest także prawdziwa. Pozwala kłamców rozumieć, ale pozwala też bronić się przed nimi. Sądzę, że umożliwia nam też obronę przed naszymi kłamstwami. (prof. Jerzy Bralczyk)

     Czym jest kłamstwo i dlaczego kłamiemy? Czy predyspozycje ku temu są wrodzone, czy jest to jedna z umiejętności przystosowawczych? W jaki sposób kłamiemy i jakiego rodzaju zysk osiągamy? Czy są ludzie, którym obce jest łamanie ósmego przykazania? Czy są wiarygodne sposoby wykrycia kłamstwa? Psychologia kłamstwa jest sondą, zapuszczającą się w głąb tego morza pytań i ustanawiającą podstawowy porządek. Żywo napisana i ilustrowana wieloma przykładami z życia i literatury szkicuje zarysy dziwnego i trochę przerażającego uniwersum, którego władcą jest homo mendosus, człowiek kłamiący.

     Recenzje książki:

Psychologiczna prawda o kłamstwie

     Karą kłamcy nie jest to, że mu nikt nie uwierzy, lecz to, że sam nie potrafi nikomu uwierzyć. (George Bernard Shaw)

     Przywykliśmy do tego, że jesteśmy okłamywani, więc kłamstwo i z naszych ust jakoś łatwiej wydobyć. Jednocześnie z łatwością gardzimy kłamstwem i kłamcami. Pragniemy móc komuś zaufać i wzbudzać zaufanie u innych ludzi. Możemy decydować o tym, czy prawdomówność będzie naszą cechą. Natomiast przed kłamcami można się obronić. Dla tych, którzy jeszcze nie znaleźli sposobu, polecam lekturę tej książki.

     Tomasz Witkowski rozpoczyna książkę wstępem, w którym próbuje wyjaśnić czytelnikowi, dlaczego publikacja ta powstała. Zauważa, że "w życiu codziennym potrzebujemy (...) narzędzi, aby odróżnić dobro od zła. Jednym z nich będzie z pewnością umiejętność rozróżniania prawdy i kłamstwa".

     Książka ta jest charakterystyką - jak sam tytuł wskazuje - tego drugiego elementu, i to charakterystyką psychologiczną. Moglibyśmy spodziewać się niezrozumiałych, psychologicznych, trudnych do rozszyfrowania terminów, tymczasem autor zaskakuje nas barwnym, ciekawym językiem.

     Zasadnicza część publikacji rozpoczyna się od historycznego ujęcia kłamstwa. Wydawać by się mogło, że wątek niepotrzebny, a jednak bardzo interesujący, napisany stylem odbiegającym od historycznych opowieści, co jest moim zdaniem pozytywną stroną książki. Również w pierwszym rozdziale autor próbuje kłamstwo zdefiniować i odnaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego tak trudno kłamać? Rozdział ten rozpoczyna i kończy jednocześnie część teoretyczną publikacji.

     Drugi rozdział, traktujący o motywach kłamstwa, jest początkiem części praktycznej. Natomiast trzeci rozdział to psychologiczny portret kłamcy. Strategie kłamania analizuje autor w rozdziale czwartym.

     Dwa kolejne rozdziały stanowią chyba najbardziej praktyczną część książki, ponieważ rozdział piaty traktuje o manipulacjach językiem i informacją, czyli odpowiada na pytanie: jak bywamy okłamywani? Rozdział szósty skupia się na wykrywaniu kłamstwa. Dzieło wieńczy spis literatury na temat opisywanych w książce mechanizmów psychologicznych i zjawisk z nimi związanych.

     Książka ta stanowi niesamowicie ciekawą publikację dotyczącą tematu jakże rzadko poruszanego. Dla tych, którzy wolą refleksyjne ujęcie problemu, charakteryzuje kłamstwo, kłamcę i strategie kłamania. Natomiast zwolennikom praktyki pozwala kłamców zrozumieć i bronić się przed nimi, co stanowi ogromny atut tej książki. Nie tylko pozostawia czytelnika z ogromem psychologicznej, rzetelnej wiedzy, ale też ilustruje za pomocą przykładów z życia i z literatury, jak tę wiedzę wykorzystać. Polecam!


Elżbieta Jasińska


   

Wasze komentarze:
 nieznajoma: 30.10.2017, 15:18
 A po co oceniać i klasyfikować doświadczenia jako zle albo dobre...To jej cenne życiowe doświadczenia, które jej służą do rozwoju...Sugeruję spojrzeć na doświadczenie poza własnym systemem wierzeń.
 Krzysztof: 03.05.2011, 08:09
 Mam pytanie, jak interpretowac w swietle chrzescijanstwa slowa mojej znajomej ktora zdradzala meza i mowila: "lepiej zgrzeszyc i pozniej zalowac niz nie zgrzeszyc i zalowac ze sie nie zgrzeszylo"? I drugie: jesli czlowiek zyje grzesznie a pozniej sie nawroci i do grzechu nie wraca, ale przychodza do niego mysli ze gdyby nie zgrzeszyl to by nie poznal upadku i sie tak nie nawrocil - to takie mysli sa zle? Innymi slowy jesli czlowiek mysli na sposob "dzieki mojemu upadkowi sie w koncu prawdziwie nawrocilem" - to takie myslenie jest niebezpieczne? A jesli tak to dlaczego?
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Josemarii EscrivyModlitwa do św. Josemarii Escrivy

Modlitwa do św. braci męczenników Jana i PawłaModlitwa do św. braci męczenników Jana i Pawła

Przyczyny wchodzenia młodych w świat przestępczościPrzyczyny wchodzenia młodych w świat przestępczości

Uczenie dzieci odróżniania dobra od zła to zadanie na lataUczenie dzieci odróżniania dobra od zła to zadanie na lata

Dlaczego młodzi wchodzą w konflikt z prawem? Co ich pociąga?Dlaczego młodzi wchodzą w konflikt z prawem? Co ich pociąga?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej