Opis:
Przygotuj się na szaloną podróż. John Eldredge książką Dzikie serce skierował całe pokolenie mężczyzn, młodych i starych, na drogę odkrywania prawdziwej męskości - ducha mężczyzny, jakiego zamyślił dla niego Bóg.
Jeśli już rozpocząłeś tą podroż, to wiesz, jak może być ekscytująca i - trudna.
Możliwe, że poszukujesz narzędzia zwiększającego siłę uderzenia, przewodnika wskazującego drogę. Pełna nowych informacji i spostrzeżeń książka Dzikie serce - ćwiczenia w drodze oprowadzi cię "mniej uczęszczana drogą".
Jeżeli pozwolisz jej sobie towarzyszyć, to dzięki wnikliwym pytaniom, kreatywnym ćwiczeniom i miejscu do zapisywania odręcznych notatek pomoże ci przejść od czytania o dzikim sercu do możliwości czerpania życia z niego.
Zbyt długo apele chrześcijaństwa kierowane do mężczyzn ograniczały się, w ostatecznym rozrachunku, do bycia "porządnym i miłym facetem". Nic dziwnego, że tak wielu mężczyzn jest zmęczonych Kościołem do łez. Zostali pozbawieni instynktu herosów. Dlatego Eldredge zachęca mężczyzn, aby znowu nabrali życia, odnaleźli swoje wielkie życiowe bitwy, przygodę i piękno.
Jeśli masz odwagę... czytaj dalej. Twoje życie już nigdy nie będzie takie samo.
Recenzje książki:
Jak stać się Dzikim Sercem?
Jeśli czytałeś już "Dzikie serce" i zrobiło na Tobie wrażenie, to z pewnością zainteresuje Cię fakt, że autor przygotował ciąg dalszy przygody związanej z docieraniem do pełni męskości. A konkretnie nową książkę: "Dzikie serce - ćwiczenia w drodze".
Na początek chciałbym podkreślić warunek wskazany we wprowadzeniu do tej recenzji. Omawiana książka zdecydowanie jest tylko dla tych osób, które wcześniej czytały "Dzikie Serce" i owa książka naprawdę im się spodobała. Jeśli dotychczas nie miałeś tej - nie ukrywam - przyjemności przeczytania "Dzikiego Serca" - zrób to zanim pomyślisz o lekturze "Ćwiczeń". Inaczej nic z nich nie zrozumiesz :-)
Ta książka stanowi bowiem nie tylko swoisty komentarz, ale i zestaw pytań i ćwiczeń dla tych, którzy chcą podążać drogą ku pełni męskości według wskazówek John'a Eldredge'a. Autor zakłada znajomość książki "Dzikie serce" - dlatego nie tylko ogranicza się do wskazania, gdzie leży dany fragment w swojej poprzedniej książce, ale również czasem wprost prosi o przeczytanie w danym momencie części "Dzikiego Serca".
Czym więc dokładnie są te "Ćwiczenia w drodze"? To z pewnością nie jest typowa książka. Po pierwsze warto zauważyć, że typowy tekst jest tylko na stronach parzystych. Na większości stron nieparzystych są bowiem przygotowane specjalne miejsca na notatki, a na niektórych umieszczone zostały komentarze (nazwane "wskazówkami z mapy").
Książka została podzielona dokładnie tak, jak "Dzikie Serce" - 12 rozdziałów omawiających kolejne etapy drogi. Jej treść też nie odbiega od swojej poprzedniczki - większość rzeczy się powtarza - ale została ona ubogacona konkretnymi pytaniami, sugestiami i poradami autora, przykładami proponowanych modlitw oraz fragmentami świadectw osób, które napisały do J. Eldredge'a po wydaniu "Dzikiego serca".
Dla kogo jest ta książka? Z pewnością dla osób, na których nie tylko wielkie wrażenie zrobił John Eldredge swoją poprzednią pozycją, ale również dla tych - którzy jak ja - czuli lekki niedosyt. Mówiąc o niedosycie nie mam jednak na myśli tego, że "Dzikie serce" miało jakieś braki - wprost przeciwnie - to była książka tak dobra, że aż szkoda było, że się skończyła. Na tym właśnie polegał ów niedosyt - chciałoby się więcej. Dlatego bardzo się cieszę, że wydano w Polsce również "Ćwiczenia w drodze".
O tym, że przeżywamy we współczesnym świecie kryzys męskości, nie muszę Cię, Drogi Czytelniku, przekonywać. Nie inaczej jest z tym kryzysem w Kościele, gdzie niestety od strony pastoralnej kreowany jest raczej wizerunek - jak to Eldredge określa - "Naprawdę Miłego Faceta". Jakże daleki jest to obraz od Williama Wallece'a, bohatera filmu Mela Gibsona "Waleczne serce" czy Maximus'a z "Gladiatora"! Za taką wizją mężczyzny tęskni chyba każdy z nas. Albo jeszcze jeden przykład podany przez autora: za mężczyznami takimi jak Jezus, który wyrzuca przekupniów ze świątyni. A świat chce, by mężczyźni przypominali bardziej Matkę Teresę z Kalkuty...
Cieszę się, że ukazały się w Polsce książki Eldredge'a. Obraz zarówno mężczyzny, jak i kobiety w nich kreowany jest mi - nie ukrywam - bliski. Dlatego, jeśli chcesz kształtować swoją postawę prawdziwego mężczyzny w tym zwariowanym świecie - najpierw sięgnij po "Dzikie serce", a potem po "Ćwiczenia w drodze". Zachęcam - naprawdę warto. Jestem przekonany, że sam obie te książki przeczytam jeszcze nie raz.
Paweł Królak