Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Katecheta w ringu

O. Wojciech Jędrzejewski OP

Katecheta w ringu

Wydanie: 2007
ISBN: 978-83-89282-34-7 
Ilość stron:  96
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Jerozolima

Sugerowana cena wydawcy: 15.90 zł Nasza cena: 13.50 zł

     Opis:

     Książka mówiąca o problemach z trudną młodzieżą, lecz także o umiejętności znalezienia wspólnego języka, o wysiłku słuchania i sposobach na to, by być dobrym nauczycielem. Nie tylko dla katechetów!

     Recenzje książki:

Jak stać się Dzikim Sercem?

     Zasadniczo Katecheta w ringu stanowi krótki, ale treściwy poradnik skierowany do wszystkich tych, którzy w szkołach prowadzą lekcje religii. Jednakże w trakcie zgłębiania tej książki doszłam do wniosku, że właściwie mogą po nią sięgnąć również nauczyciele innych przedmiotów, ponieważ zawiera ona wiele cennych spostrzeżeń dotyczących prowadzenia lekcji i rozmowy z uczniami.

     Podczas prowadzenia swojej działalności duszpasterskiej o. Wojciech Jędrzejewski zauważył, że współczesna młodzież traktuje lekcje religii w sposób lekceważący. Uczniowie często tłumaczą swój niechętny stosunek do katechezy brakiem możliwości nawiązania dialogu z osobą prowadzącą lekcje. W związku z tym o. Jędrzejewski proponuje nowe rozwiązania tego problemu.

     Znamienny jest już sam tytuł książki. Jak wyjaśnia autor, lekcje religii można porównać do walki bokserskiej mającej się rozstrzygnąć w trzech rundach. Następuje więc "potrójna konfrontacja postaw uczniów z reakcjami katechety, który albo wytrzyma spadające ciosy, albo zostanie odliczony i wyniesiony poza ring".

     O. Jędrzejewski dzieli uczniów sprawiających kłopoty na trzy podstawowe grupy, wymagające zastosowania odmiennych metod wychowawczych. Są to: błazny, zaczepni awanturnicy, dranie. Warto podkreślić, że mając do czynienia z przedstawicielem którejkolwiek z tych kategorii dobrze jest mieć po swojej stronie resztę uczniów, którzy w razie czego poprą nasze poglądy na dany temat.

     Książka pt. Katecheta w ringuuczy jak postępować z trudną młodzieżą, dla której religia to odpowiedni moment na to, żeby jedynie uciąć sobie drzemkę albo napić się piwa. Zawiera wiele cennych porad, a także postuluje zaskakująco proste nieraz pomysły na porozumienie z młodymi ludźmi. Aby zwrócić na siebie uwagę uczniów, należy przede wszystkim być otwartym na to, co mają oni do powiedzenia. Katecheza powinna przecież polegać na dialogu z młodzieżą, a nie jedynie na suchym wykładzie teologicznym. I jeszcze jedno: kluczem dojścia do porozumienia jest miłość wychowawcy. Tylko dzięki niej można osiągnąć sukces w kontakcie z uczniami.


Agnieszka Gromadzka

   

Wasze komentarze:
 MARIA: 26.09.2007, 08:48
 BOŻE ! DZIĘKUJĘ CI ZA KAŻDY DZIEŃ MOJEGO ŻYCIA, ZA LUDZI, KTORYCH STAWIASZ NA MOJEJ DRODZE. PROWADŹ MNIE KAŻDEGO DNIA I UMACNIAJ W TRUDNYCH CHWILACH, BYM DOBRZE WYPEŁNILA ZADANIE, KTÓRE MI POWIERZYŁEŚ. WYZWÓL MNIE Z WIĘZÓW WSZYSTKICH NIEPRZYJACIÓŁ, A ROZTACZAJĄC BŁOGOSLAWIONĄ OPIEKĘ PROWADŹ NASZĄ WSPÓLNOTĘ DROGĄ DOSKONAŁOŚCI DO ZBAWIENIA WIECZNEGO.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej