Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

W świecie Biblii. Flora

     Podróże kształcą - to hasło znalazło kolejne potwierdzenie w osobie autora wydanej nie tak dawno przez pelplińskie "Bernardinum" książki "W świecie Biblii. Flora". Albowiem ks. Józef Pick niejednokrotnie, z potrzeby ducha, podróżował do Ziemi Świętej i zapewne tam właśnie zrodził się w jego głowie pomysł opisania roślin, które najpierw spotykał na kartach Pisma Świętego, a potem na żywo odnajdywał na ścieżkach przemierzanych przez Jezusa Chrytusa, zamieszkałych niegdyś przez Proroków i ludzi, których dzieje uwiecznili objawieni Autorzy Starego Testamentu.

     Biblię czytać można całe życie i wciąż odnajdywać coś nowego. Jej cudowność bowiem polega na tym, że zawarte w niej zostało absolutnie wszystko, co dotyczy człowieka, świata i Boga. I jak twierdzą wybitni znawcy tej Księgi nad księgami - cały dorobek piśmiennictwa narodów, cała literatura, którą kiedykolwiek stworzył człowiek jest tylko powtórzeniem lub komentowaniem poszczególnych problemów i nauk zawartych w pismach Starego i Nowego Testamentu. Nie ma tam słów zbędnych czy przypadkowych, każde ma swoje głębokie znaczenie, i życie ludzkie za krótkie jest, a rozum człowieka za mały, by poznać i zrozumieć dokładnie każde Boże przesłanie tam zawarte. Naszym zadaniem jednak jest wciąż próbować.

     Bibliści podpowiadają różne klucze do czytania Pisma Świętego. Z jednego z nich skorzystał ks. Józef Pick: prześledził wersety Biblii w poszukiwaniu roślin - tych pięknych i niemych świadków chwały Boga po to, by zastanowić się nad wyznaczoną im w tekście rolą, znaczeniem, przesłaniem. Możemy, za autorem, z tego klucza skorzystać, tym bardziej że zadanie to nam ułatwił, tworząc, w porządku alfabetycznym - od A do Z, od akacji do zioła leksykon ponad 90 przedstawicieli flory przytacznej w Biblii.

     Każde hasło - nazwa rośliny, wzbogacone o wyjęty z Biblii cytat, omawia tekst składający się z dwóch lub trzech części. Pierwsza podaje botaniczną charakterystykę rośliny, jej formę, budowę liści, kwiatów i owoców, miejsce jej występowania itp. Część druga podaje jej obecność, znaczenie i symbolikę teologiczną. (Miejsca i częstotliwość występowania w Biblii Tysiąclecia wyszczególnia zamieszczony na końcu książki indeks). Informacje o niektórych roślinach rozszerzone zostały dodatkowo o część trzecią hasła, omawiającą znaczenie, jakie nadawane jest roślinie w tradycji poza- biblijnej, w literaturze, w innych religiach, w różnych kulturach.

     Książka w pewnej mierze ma cechy pracy naukowej, o czym świadczy solidność opracowania, poprzedzające leksykon omówienia zależności klimatycznych, geograficznych i tym podobnych warunków stymulujących występowanie i rozwój różnych gatunków i stref roślinnych na kuli ziemskiej. O rzetelności potraktowania tematu świadczy też bogata bibliografia lektur, z których autor czerpał wiedzę z zakresu wiedzy biblijnej, biologicznej, kulturowej itp., a także fakt, że korzystał z cennych uwag i pomocy konsultanta botanicznego - pani Ilony Roszak.

     Szatę graficzną ubogacają kolorowe ilustracje drzew, krzewów i roślin wykonane przez Zbigniewa Korintha i Ilonę Roszak. Redaktorem książki jest Roman Landowski z wydawnictwa "Bernardinum".

     Całość, a zwłaszcza partie materiału dotyczące wiedzy o Biblii, uwiarygodnia swoją przedmową i imprimatur ceniony, nie tylko w kraju, autorytet w zakresie wiedzy o Piśmie Świętym - prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga - Biskup Pelpliński.

     Dzięki tej lekturze bardziej świadomie przeżywać będziemy spotkania w Biblii z gorczycą, sykomorą, winoroślą czy choćby z całym "zielnikiem" przepięknej "Pieśni nad Pieśniami..."

     Ks. Józef Pick, W świecie Biblii. Flora, Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej "Bernardinum", Pelplin 1998.

EWA KUNICKA
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 6/1999



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

Wyjaśnienie liturgii Wielkiego TygodniaWyjaśnienie liturgii Wielkiego Tygodnia

Tajemnica Triduum PaschalnegoTajemnica Triduum Paschalnego

Ostatnia WieczerzaOstatnia Wieczerza

Jak dobrze odbyć sakrament pojednaniaJak dobrze odbyć sakrament pojednania

Skąd sie bierze kapłaństwoSkąd sie bierze kapłaństwo

Tryptyk PaschalnyTryptyk Paschalny

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej