Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

W świecie Biblii. Flora

     Podróże kształcą - to hasło znalazło kolejne potwierdzenie w osobie autora wydanej nie tak dawno przez pelplińskie "Bernardinum" książki "W świecie Biblii. Flora". Albowiem ks. Józef Pick niejednokrotnie, z potrzeby ducha, podróżował do Ziemi Świętej i zapewne tam właśnie zrodził się w jego głowie pomysł opisania roślin, które najpierw spotykał na kartach Pisma Świętego, a potem na żywo odnajdywał na ścieżkach przemierzanych przez Jezusa Chrytusa, zamieszkałych niegdyś przez Proroków i ludzi, których dzieje uwiecznili objawieni Autorzy Starego Testamentu.

     Biblię czytać można całe życie i wciąż odnajdywać coś nowego. Jej cudowność bowiem polega na tym, że zawarte w niej zostało absolutnie wszystko, co dotyczy człowieka, świata i Boga. I jak twierdzą wybitni znawcy tej Księgi nad księgami - cały dorobek piśmiennictwa narodów, cała literatura, którą kiedykolwiek stworzył człowiek jest tylko powtórzeniem lub komentowaniem poszczególnych problemów i nauk zawartych w pismach Starego i Nowego Testamentu. Nie ma tam słów zbędnych czy przypadkowych, każde ma swoje głębokie znaczenie, i życie ludzkie za krótkie jest, a rozum człowieka za mały, by poznać i zrozumieć dokładnie każde Boże przesłanie tam zawarte. Naszym zadaniem jednak jest wciąż próbować.

     Bibliści podpowiadają różne klucze do czytania Pisma Świętego. Z jednego z nich skorzystał ks. Józef Pick: prześledził wersety Biblii w poszukiwaniu roślin - tych pięknych i niemych świadków chwały Boga po to, by zastanowić się nad wyznaczoną im w tekście rolą, znaczeniem, przesłaniem. Możemy, za autorem, z tego klucza skorzystać, tym bardziej że zadanie to nam ułatwił, tworząc, w porządku alfabetycznym - od A do Z, od akacji do zioła leksykon ponad 90 przedstawicieli flory przytacznej w Biblii.

     Każde hasło - nazwa rośliny, wzbogacone o wyjęty z Biblii cytat, omawia tekst składający się z dwóch lub trzech części. Pierwsza podaje botaniczną charakterystykę rośliny, jej formę, budowę liści, kwiatów i owoców, miejsce jej występowania itp. Część druga podaje jej obecność, znaczenie i symbolikę teologiczną. (Miejsca i częstotliwość występowania w Biblii Tysiąclecia wyszczególnia zamieszczony na końcu książki indeks). Informacje o niektórych roślinach rozszerzone zostały dodatkowo o część trzecią hasła, omawiającą znaczenie, jakie nadawane jest roślinie w tradycji poza- biblijnej, w literaturze, w innych religiach, w różnych kulturach.

     Książka w pewnej mierze ma cechy pracy naukowej, o czym świadczy solidność opracowania, poprzedzające leksykon omówienia zależności klimatycznych, geograficznych i tym podobnych warunków stymulujących występowanie i rozwój różnych gatunków i stref roślinnych na kuli ziemskiej. O rzetelności potraktowania tematu świadczy też bogata bibliografia lektur, z których autor czerpał wiedzę z zakresu wiedzy biblijnej, biologicznej, kulturowej itp., a także fakt, że korzystał z cennych uwag i pomocy konsultanta botanicznego - pani Ilony Roszak.

     Szatę graficzną ubogacają kolorowe ilustracje drzew, krzewów i roślin wykonane przez Zbigniewa Korintha i Ilonę Roszak. Redaktorem książki jest Roman Landowski z wydawnictwa "Bernardinum".

     Całość, a zwłaszcza partie materiału dotyczące wiedzy o Biblii, uwiarygodnia swoją przedmową i imprimatur ceniony, nie tylko w kraju, autorytet w zakresie wiedzy o Piśmie Świętym - prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga - Biskup Pelpliński.

     Dzięki tej lekturze bardziej świadomie przeżywać będziemy spotkania w Biblii z gorczycą, sykomorą, winoroślą czy choćby z całym "zielnikiem" przepięknej "Pieśni nad Pieśniami..."

     Ks. Józef Pick, W świecie Biblii. Flora, Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej "Bernardinum", Pelplin 1998.

EWA KUNICKA
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 6/1999


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Arnolda JanssenaModlitwa do św. Arnolda Janssena

A po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwieA po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwie

Miłość jest tylko jednaMiłość jest tylko jedna

Jak nie stracić swego czułego sercaJak nie stracić swego czułego serca

Czystość dotyczy całego człowiekaCzystość dotyczy całego człowieka

Najbardziej popularne

Modlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła IIModlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła II

Psalm 51Psalm 51

Psalm 121Psalm 121

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej