Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pieśń dla Nagasaki

Postać prof. Takashi Nagai jest niemalże zupełnie nieznana w Polsce, choć niezupełnie, ponieważ w latach pięćdziesiątych IW Pax wydał jego najsławniejszą powieść, Dzwony z Nagasaki, na której podstawie nakręcono jeden z popularniejszych powojennych firnów japońskich. Ta piękna książka jest niestety od lat zupełnie wyczerpana, a producenci filmów wideo nie pomyśleli o jego przegraniu i udostępnieniu polskiemu widzowi tego filmu.

Doktor Nagai pochodził z rodziny wiejskiego lekarza o nieposzlakowanej uczciwości. W czasie studiów medycznych stracił wiarę shinto i odczuwał wielką pustkę duchową. Wtedy właśnie trafił na Myśli Pascala. Dzieło to stało się dla niego początkiem wielkiej przemiany, choć musiał stoczyć ciężką walkę intelektualną, by zdołać wejść w świat pojęć wielkiego francuskiego myśliciela, tak różny od japońskiego sposobu myślenia. Dwukrotny pobyt na froncie chińskich wywarł na nim wielkie wrażenie, zobaczył brutalność wojny i jej okropności. Po pierwszym pobycie przyjął chrzest, drugą odbył już jako chrześcijanin i była ona ciężką próbą jego chrześcijaństwa. Do chrześcijaństwa trafił poprzez chrześcijan z Nagasaki, którzy przetrwali od czasów pierwszych misji w XVI w., mimo strasznych prześladowań, trwających jeszcze w XX wieku. Opowiadania o dziejach tych chrześcijan stanowią jeden z bardziej ciekawych fragmentów książki. Madori, żona dra Nagai pochodziła z rodziny takich gorliwych katolików z Nagasaki.

Takashi Nagai po studiach specjalizował się w radiologii i w końcu otrzymał katedrę radiologii na wydziale lekarskim uniwersytetu w Nagasaki. Pracował z ogromną gorliwością nie zwracając uwagi na niebezpieczeństwo napromieniowania. Niestety ta jego gorliwość skończyła się śmiertelną chorobą - bardzo ostrą białaczką. Był to czas wojny i dr Nagai był jej przeciwny całym sercem. Nie był w stanie walczyć z japońskim militaryzmem, starał się jednak na swoim stanowisku dobrze przygotowywać uczciwych studentów medycyny.

Wybuch bomby atomowej zastał go w szpitalu, niedaleko miejsca wybuchu. Ocalał niemalże cudownie; szpital został zniszczony, zginęła wielka część chorych, personelu i studentów. Działy się sceny dantejskie. Sam ciężko chory a zarazem ranny dr Nagai organizuje pomoc lekarską, zbiera pielęgniarki, lekarzy i studentów, i dzięki swojej energii ratuje dziesiątki ludzi. Dopiero po kilku dniach może udać się do swego domu w Urakami. Dom nie istnieje - z ukochanej żony zostały tylko kości i stopiona broszka, dzieci natomiast ocalały we wsi za górą - to ich ochroniło od skutków bomby.

Urakami budzi zarówno sprzeciw jak i nadzieję. Dr Nagai jest podwójnie chory - na białaczkę, której nabawił się w swej pracy radiologa i tej, której się nabawił w czasie wybuchu bomby. Odbudowuje sobie malutki ubogi domek, gdzie mieszka z dziećmi. Zaczyna pisać, a równocześnie z łóżka prowadzi badania naukowe. Jego książki m. in. wspomniane Dzwony Nagasaki stają się pieśnią nadziei dla zdemoralizowanych klęską i zagubionych Japończyków. Chatka dra Nagai staje się miejscem pielgrzymek katolików, buddystów i niewierzących. Honoraria z książek poświęca na pomoc potrzebującym. A ludzie przychodzą po nadzieję. Jego nazwisko staje się sławne, odwiedzają go najważniejsze osoby Japonii i świata. Cesarz w czasie wizyty w Nagasaki pragnie się z nim zobaczyć, odwiedza go Hellen Keller, kard. Gilroy z Melbourne, który przywozi mu różaniec, dar papieża Piusa XII i skrzypek Aleksander Moghilewski, który odegrał na skrzypcach Ave Maria Schuberta przed domem chorego lekarza. Katolicki intelektualista staje się autorytetem moralnym w Japonii, gdzie katolicy stanowią nieznaczną mniejszość, a mimo to parlament przyznaje mu najwyższe odznaczenia, mimo obrzydliwej kampanii kłamstw i oszczerstw prowadzonej przeciw niemu przez komunistów japońskich.

Ostatnie lata, kiedy toczony jest przez straszliwą chorobę, stają się jego najpłodniejszymi latami życia. Kiedy po śmierci lekarze dokonują sekcji - sam sobie tego życzył - nie bardzo rozumieją, jak człowiek tak schorowany, z takimi zniekształceniami organizmu, mógł w ciągu tych ostatnich lat tyle dokonać.

Książkę czyta się jednym tchem. Poznajemy z niej dzieje nawrócenia katolickiego intelektualisty japońskiego, ale równocześnie historię Japonii współczesnej. Najtragiczniejszy jest fragment poświęcony wybuchowi bomby atomowej. Jest to też historia siły ducha dra Nagai, który sam chory i cierpiący niesie nadzieję innym Japończykom. Książka to jednak nie tylko historia - to również opis przeżyć dra Nagai - fragmenty jego rozważań religijnych, notatek, słowem opis jego wiary, która nas zawstydza i daje bardzo dużo do myślenia i przemodlenia.

Nim jedno z polskich wydawnictw zdecyduje się na wydanie książek samego doktora Nagai, przeczytajmy doskonałą opowieść Paul Glynna o wielkim chrześcijaninie japońskim - profesorze Takashi Nagai.

Paul Glynn, Pieśń dla Nagasaki, tł. E. Nienaltowska, Warszawa 1997, Wydawnictwo Księży Marianów, s. 248 + ilustracje.

Ks. MAREK STAROWIEYSKI
Pismo Katolickie Pielgrzym, nr 224


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Anioła StróżaModlitwa do Anioła Stróża

Litania do Anioła StróżaLitania do Anioła Stróża

Prośby do Anioła StróżaProśby do Anioła Stróża

Koronka do Aniołów StróżówKoronka do Aniołów Stróżów

Nie potrafię się modlić, myśli mi uciekają, nie mogę się skupić. Co mam robić?Nie potrafię się modlić, myśli mi uciekają, nie mogę się skupić. Co mam robić?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej