Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

O siedmiu darach Ducha Świętego

Człowiek, by dotrzeć swoją łodzią dalej, a także by szybciej osiągnąć cel podróży, zapewne już w czasach prehistorycznych nauczył się wykorzystywać sprzyjający wiatr - i postawił żagiel. Choć łódź może się poruszać zarówno przy pomocy żagla, jak i przy pomocy wioseł, tylko niedbały lub niedoświadczony żeglarz przy sprzyjającym wietrze nie rozwinąłby żagli.

W naszej duchowej żegludze do portu zbawienia Pan Jezus do wiatru porównał poruszenia (czyli natchnienia) Ducha Świętego. Mówi do Nikodema "Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha" (J 3,8).

Nikodem w swoim życiu wykorzystał tę naukę. Początkowo rozmawiał z Jezusem w ukryciu (J 3,1-21), z obawy przed Żydami. Potem już wystąpił w Jego obronie wobec innych faryzeuszów, gdy ci chcieli Go pojmać (J 7,50n), a po śmierci Jezusa ujawnił się jako Jego zwolennik, a może i uczeń, ofiarując oleje do namaszczenia Chrystusowego ciała (J 19,39). Szybko więc osiągnął duchową dojrzałość. Umiał skorzystać z Bożego Wiatru - natchnień Ducha Świętego.

Podatność umysłu i woli człowieka na natchnienia jest skutkiem siedmiu darów Ducha Świętego. Stanowią one jakby żagle pozwalające odebrać Boże Tchnienie popychające nas na drodze duchowego rozwoju. Niestety, można nieraz odnieść wrażenie, że Dary Ducha Świętego są często przeżywane bardziej jako wyliczanka katechizmowa niż jako realna pomoc dana nam na drodze osobistego rozwoju. Nawet w Odnowie w Duchu Świętym jakby odsuwa się w cień siedem darów Ducha Świętego, częściej mówiąc o charyzmatach.

Bóg, obdarzając w sakramencie chrztu łaską uświęcającą, stwarza człowieka na nowo. Odpuszcza jego grzechy, wprowadza do Kościoła i sprawia, że człowiek w bardzo szczególny sposób zaczyna przynależeć do Chrystusa i budować swoją chrześcijańską doskonałość. "Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne minęło, a oto wszystko stało się nowe" (2 Kor 5,17). Jednocześnie obdarza duchowym organizmem, który człowiek ma rozwinąć, aż do pełnej świętości i wejścia do nieba. Ten organizm stanowią:

1. Łaska uświęcająca, która jest w nas fundamentem Nowego, Bożego Życia
2. Cnoty teologalne (tzw. Boskie): wiara, nadzieja i miłość; wlane w duszę na chrzcie św. kierują ją ku Bogu
3. Cnoty kardynalne: roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo to główne cnoty moralne; na nich, jak na zawiasach (łac. Cardines) opierają się pozostałe cnoty porządkujące nasze życie moralne
4. Dary Ducha Świętego pomagają chętnie podążać za natchnieniami Ducha Św.
5. Łaski uczynkowe są pomocą Bożą w stawianiu czoła różnym, konkretnym sytuacjom życiowym; są konieczne do praktykowania cnót i darów
6. Charyzmaty to dary Ducha Świętego, którymi wspomaga budowę wspólnoty Kościoła

Cnotą nazywamy dobre przyzwyczajenie, które stabilizuje impulsywność naszego zachowania, chwiejność rozumu i woli, a zwłaszcza uczuć. Jest więc ona nawykiem czynienia dobra. W odróżnieniu od niej, wada to sprawność do działania złego. Skłonność do odbierania podszeptów zła. Mały Katechizm wymienia 7 grzechów głównych czyli wady główne. Są one jakby żaglami złego ducha w nas. Jak niewiele potrzeba, by skusić człowieka nieumiarkowanego do kolejnego pijaństwa lub człowieka gniewliwego do kolejnej awantury.

W liczbie tradycyjnie wymienianych 7 darów, którymi obdarza Duch Święty (Iz 11,2n), Kościół widzi ich bogactwo i pełnię. Takie jest symboliczne znaczenie tej liczby.

1. Dar Mądrości pozwala nam przyjąć punkt widzenia samego Boga: czyli punkt widzenia oparty na fundamencie miłości
2. Dar Rozumu uzdalnia do trafnego rozumienia prawd wiary i pojęcia Bożych tajemnic
3. Dar Rady przystosowuje używane przez nas środki do obranych celów (jak czyni to roztropność)
4. Dar Męstwa obdarza wytrzymałością wobec próby
5. Dar Umiejętności pozwala rozeznać wartości: co pochodzi od Boga, co od złego, a co od nas samych
6. Dar Pobożności pomaga zachwycać się Bogiem i kochać Go
7. Dar Bojaźni Bożej jest pełną miłości obawą, że wciąż mało Go kochamy

Swoimi siedmioma Darami Duch Święty udoskonala nasze cnoty, czyli posiadane zdolności czynienia dobra. Dary Ducha Świętego prowadzą więc do większej doskonałości, wyższego stopnia świętości . Pozwalają, by nie sam rozum człowieka, nawet udoskonalony cnotami, ale Bóg - Duch Święty kierował naszym postępowaniem.

Na przykład gdy nawet bardzo roztropny człowiek staje bezradny wobec niedyskretnych, czy wręcz podstępnych pytań wroga; gdy nie wie jak jednocześnie zachować tajemnicę, której nie wolno wydać i nie skłamać szanując prawdę, jego wsparciem staje się obiecane natchnienie Ducha Świętego - dar rady. "Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was" (Mt 10,19n).

Duch Św. udoskonala:

1. Wiarę przez dar rozumu
2. Nadzieję przez dar umiejętności
3. Miłość przez dar mądrości
4. Roztropność przez dar rady
5. Sprawiedliwość przez dar pobożności
6. Umiarkowanie przez dar bojaźni Bożej
7. Męstwo przez dar męstwa

Nic zatem dziwnego, że w szczególnie ważnych momentach życia (jak np. przyjęcie sakramentu kapłaństwa czy małżeństwa, rozpoczęcie soboru, synodu lub choćby rozpoczęcie rekolekcji) Kościół wzywa Ducha Świętego, prosząc o Jego 7 darów.

"Ty darzysz łaską siedemkroć, bo moc z prawicy Ojca masz" (hymn Veni Creator).

"Daj Twoim wierzącym,
W Tobie ufającym,
Siedmiorakie dary."
(Sekwencja z liturgii Zielonych Świąt Veni Sancte Spiritus)

Także nad każdym z nas, biskup, w imieniu Kościoła, uroczyście wypowiedział w czasie bierzmowania słowa:

Boże wszechmogący,
Ojcze naszego Pana, Jezusa Chrystusa,
Który odrodziłeś te sługi swoje
przez wodę i Ducha Świętego
i uwolniłeś ich od grzechu,
ześlij na nich Ducha Świętego Pocieszyciela,
daj im ducha mądrości i rozumu,
ducha rady i męstwa,
ducha umiejętności i pobożności,
napełnij ich duchem bojaźni Twojej.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
AMEN.

Niestety, często nie cenimy uległości Duchowi Świętemu i zaniedbujemy Jego natchnienia. Wzrost naszego duchowego organizmu jest wtedy paraliżowany przez ponawiane grzechy powszednie, niechęć do umartwienia własnego osądu i własnej woli. Choć otrzymałem dary Ducha Świętego, On sam, nie otrzymał mnie w darze. Nie otrzymał zgody, by przez swoje dary mógł pokierować moim życiem!!! Co prawda jacht może poruszać się również przy pomocy wioseł, to przecież jedynie niedbały lub niedoświadczony żeglarz, mając sprzyjający wiatr, nie rozwija w takiej sytuacji żagli. Żeglarz doświadczony o to zadba...

"Od zaniedbania natchnień Twoich - Wybaw nas, Jezu" (Litania o Najświętszym Imieniu Jezus)

Ks. Marek Szukalski

Tekst pochodzi z pisma
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik" nr 109Wasze komentarze:
 Maria: 29.12.2023, 08:32
 Proszę o Światło Ducha św dlamnie i moich bliskich 🙏🙏🙏🙏
 Wierzaca: 06.02.2020, 16:50
 Duchu Święty prosze pomóż mi podjąć właściwą decyzję podpowiedz jaka drogę wybrać
 JOLANTA: 31.05.2017, 05:07
 PRZYBADZ DUCHU SWIETY I OBDARZ POTRZEBNYMI DARAMI CALA NASZA RODZINE .NIECH WIARA ZAGOSCI NIECH MILOSC ZAGOSCI W NAS .PRZJDZ DUCHU SWIETY.
 Elżbieta: 08.01.2017, 23:15
 Duchu Święty napełnij serca i umysły mojej rodziny aby trwały wiara nadzieja i miłość
 Katarzyna : 02.12.2016, 18:05
 Duchu Swiety nie opuszczaj mnie jutro podczas egzaminu oswiec mnie i natchnij bym udzielala poprawnych odpowiedzi na pisemnym a na ustnym egzaminie bym umiala mowic i by tematy byly dla mnie latwe.blagam Duchu Swiety nie opuszcaaj mnie jutro bo bez Ciebie nie dam rady.
 Agnieszka: 07.11.2016, 14:08
 Duchu święty przyjdź do Patrycji. Niech Bóg - Duch św. kieruje jej postepowaniem, proszę Duchu św. natchnij Patrycję Twoimi Darami, tak aby nie zbłądziła w życiu. Bóg zapłac.
 corka MaryjiJezu: 05.09.2016, 23:11
 Duchu święty proszę ogarnij mnie blagam swoja milością proszę Chwalą Ojcu i Synowi i Duchowi świętemu teraz i na zawsze w Bogu wiadomej intencji blagam cię daj mi zdrowie laski mi wez mi ten strach palący mnie blagam jestem wolnym czlowiekiem uwolij mnie uzdrów mnie dziekuje Jezu Serce Maryji Bóg zaplac.
 gosia: 26.05.2015, 09:12
 Duchu SW.powierzam swoje dzieci milosci Bożej opiece Ducha Sw aby nigdy nie pogubily darów Ducha sw
 marysia: 13.05.2015, 17:19
 Duchu Święty przyjdż , Duchu Święty przyjdż , Duchu Święty przyjdż, Duchu Święty przyjdż niech wiara zagości , niech nadzieja zagości , niech miłość zagości w nas niech wiara zagości , niech nadzieja zagości , niech nadzieja zagości w nas


 ROMAN: 28.08.2014, 20:40
 DUCHU ŚW. PROSZĘ O TWOJE DARY . BARDZIEJ MI SĄ POTRZEBNE DARY DUCHA ŚW. NIŻ CHARYZMATY
 Klaudia: 11.06.2014, 15:59
 TAK :)
 ja: 19.05.2014, 21:30
 Obdaruj mnie Duchu Święty 7 darami na chwałę Pana naszego.
 matka: 06.11.2013, 20:59
 Duchu Sw prosze przyjdz. Dotknij palcem uzdrowienia moja corke chora na raka.Tobie zaufalam i jestes w moim sercu . Przybadz tez do serca mojej Magdaleny. Uzdrow Ja. Kocham Cie
 aga: 27.07.2013, 13:43
 Duchu Świety proszę wejdź w moje serce i zmieniaj je na Chwałę Pana, kieruj mna bym zawsze dążyła do świętości, daj mi proszę łaske rozeznania i pomoż mi w walce jaka toczę każdego dnia..
 D. 18/06/2013: 18.06.2013, 22:33
 Proszę o wszystkie dary ducha świętego dla mojej siostry Pauli, która dziś przyjęła sakrament bierzmowania, aby nigdy nie utraciła tych darów i zawsze dostrzegała pomoc ducha świętego, aby ON zawsze ją prowadził.
 marzanna: 03.04.2013, 13:55
 tego, co napisałeś "Nieznany" pragnę. Pragnę przemawiać duchem św.,tak aby porywać ludzi do czynienia dobra. Kocham ten czas, w którym teraz przebywam, kocham dary ducha św., wczoraj porada do mojej córki wyszła sama z siebie: "zamknij facebook i wyjdź do ludzi "-obraziło ja to bardzo, a mi przyszło samo z siebie. Spraw Panie , by moje dziecko otwarło się na ludzi i świeciło Twoim blaskiem. Matka
 PAN TOMASZ CZERWiNSKi: 12.11.2012, 01:31
 POMODLiJCiE SiE ZA DUCHA SWięTEGO BO ON MUSi BYć PORAżONY PRąDEM 50 , 000 TYśięCY VOLTóW 50000 VOLTS
 2012 SIERPIEN: 02.08.2012, 15:38
 DUCHU SW POWIERZAMY SIE TWEJ OPIECE KAZDEGO DNIA PRZYBADZ I ZOSTAN
 ALINA: 13.12.2011, 12:45
 DUCHU ŚWIĘTY przyjdż , Niech będzie WIARA, Niech będzie NADZIEJA Niech MIŁOŚĆ będzie w NAS TAK KAZDEGO DNIA STARAM SIĘ PROSIĆ BOGA ABY PROWADZIŁ MNIE PRZEZ ŻYCIE
 aaa: 04.05.2010, 17:35
  PRZYJMUJĄC SAKRAMENT BIERZMOWANIA otrzymujemy paczkę, są w tej paczce Dary Ducha św,to prezent dla mnie. W błędzie są ci, co mówią, że skoro bierzmowanie nie jest potrzebne do ślubu, to nie jest potrzebne w ogóle. Halo, halo, daleko nie zajdziesz. Życie z Bogiem i Jego Kościołem nie jet wcale nudne. Jest ciekawe i głębokie. Życie duchowe i jego rozwój...właśnie, rozwój duchowy, sprzyja Duch Św i Jego Dary. Sakrament bierzmowania nie działa automatycznie - należy odpakować ten RAZ dany prezent. ŻYJ , ŻYJ BOGIEM. Mądry teks, zresztą wiadomo, napisany przez ks. MARKA:-)
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2

bł. Czesławbł. Czesław

Modlitwa do bł. CzesławaModlitwa do bł. Czesława

Litania do bł. CzesławaLitania do bł. Czesława

św. Ansegizśw. Ansegiz

Modlitwa do św. AnsegizaModlitwa do św. Ansegiza

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej