Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Z Duchem Świętym w bibliotece parafialnej...

Apostolstwo świeckich może znaleźć duże pole do działania w bibliotece parafialnej. Moje przeszło 10-letnie doświadczenie na tym odcinku pozwala stwierdzić, że w parafii biblioteka potrzebna jest jak słońce i powietrze, już choćby dlatego, że książki stają się coraz droższe, a te najbardziej wartościowe są nieraz trudno dostępne.

W bibliotece parafialnej ewangelizacja świeckich przebiega drogami nieraz mocno zaskakującymi. Wyczuwa się nieustanną obecność Ducha Świętego.

To On podpowiada, jakie książki podsunąć czytelnikowi, który niebardzo wie, czego chce, ale przyszedł, bo go coś tam wewnętrznie niepokoi 1). To On każe tu przyjść wszystkim, którzy wątpią, szukają, buntują się 2). Ale też i tym, którzy kochają i chcą poszerzyć swe horyzonty o ten zakres wiedzy książkowej 3). Czasem przyprowadzi do biblioteki znużonych i cierpiących. Dla nich też czeka jak przyjaciel najlepszy - słowo 4).

Bogaty wachlarz zainteresowań czytelniczych wymaga możliwie przejrzyście ułożonych działów. A więc nie tylko beletrystyka religijna, ale i biblistyka, społeczna nauka Kościoła, biografie i żywoty świętych, historia Kościoła, osobno medytacje, trochę pozycji z mistyki, zawsze trochę nowości itd.

W tej powodzi słowa pisanego utonęłabym niechybnie, gdyby nie "światła Jego strumień". Bo nagle okazuje się, że czytelnik X, który po swym niedawnym nawróceniu szuka ratunku w bibliotece, by zacząć od podstaw, tak zapłonie duchem apostolskim, że po gorliwym niecałym roku czytania przyprowadzi kolegę - neofitę. Ileż radości było z faktu, że dzięki temu pierwszemu jego kolega - już dorosły, ale wychowywany całkowicie ateistycznie - pod jego wpływem przystąpił po raz pierwszy do sakramentów świętych.

I znowu Duch Święty podpowie temu dorosłemu, świeżo upieczonemu chrześcijaninowi, by przyprowadził do biblioteki swoją dziewczynę, którą zachęca do czytania.

- Może ona zacznie od Szaty Douglasa, jak pani sądzi, ja też od tego zaczynałem...

Inny obrazek. Przychodzi do biblioteki młody robotnik, którego brat przystał do Świadków Jehowy. Trzeba koniecznie materiałów wyjaśniających "co jest co". Na szczęście znalazły się odpowiednie pozycje 5), które umożliwiły temu czytelnikowi i całej jego rodzinie przygotować się do dyskusji z odstępcą.

Ale jeszcze przedtem okazało się, że było więcej czytelników podatnych na wpływy innych wyznań. Jak dobrze było w małej gromadce podyskutować, wyjaśnić sporne problemy - ale tu znów nieodzowna była pomoc Ducha Świętego.

A kiedy przyjdzie czytelniczka i prosi: "Niech pani coś znajdzie, by wiedzieć, jak żyć po 60-tce...", to po pierwszej konsternacji, że ktoś tak po prostu stawia sprawy, znów Dobry Duch podpowie, co znaleźć tej osobie, by opanowała stresy i frustracje zbliżającej się starości 6).

Stale ciekawym dla mnie doświadczeniem są ludzie młodzi. Wbrew pozorom wielu jest głęboko myślących i wrażliwych na dobrą lekturę.

- Chciałbym coś o św. Franciszku lub Bracie Albercie. Oni to umieli żyć... (dosłownie!)

Więc jednak. Są młodzi, którzy rozumieją co znaczy "bardziej być niż mieć"! Ci właśnie zaczną od św. Franciszka, a potem rozsmakują się w Piśmie Świętym, Wyznaniach św. Augustyna czy Księdze modlitw Brandstaettera.

Cieszy też zainteresowanie książką 8-9-letnich dzieci. Trzeba jednak odpowiednio pokierować doborem lektur, by nie zniechęcić, ale uformować gorliwego czytelnika, zaszczepić mu bakcyl systematycznego czytania. Jak dobrze, że mamy teraz tak duży wybór pozycji 7). W naszej bibliotece są już tacy młodzi czytelnicy, którzy zaczynali od Patyków i patyczków ks. Twardowskiego, a teraz dorośli już do Pieśni o Bernadecie Franza Werfla.

W sumie praca w bibliotece, w której księgozbiór w przeważającej większości obejmuje książki religijne, wyzwala inicjatywy apostolskiego działania tak ze strony bibliotekarza, jak i czytelników. Duch Święty jest tam stale obecny.

Proponowane teksty w sytuacjach ww.:

1) Ks. Edward Staniek, W trosce o głębszą wiarę
Jacek Salij OP. Poszukiwania w wierze
Jan Pałyga SAC, Odpowiadam na pytania
2) Piotr van der Meer de Walcheren, Dziennik na wróconego
Ks. Bogdan Piwowarczyk, Odważmy się wybrać Ks. Janusz Tarnowski, Rozmowy o wierze i życiu
3) Michel Robert Bous, Uczyć się kochać Władysław Bernard Skrzydlewski OP, Chrześcijańska wizja miłości, małżeństwa i rodziny
Ks. bp Józef Stimpfle, Elementarz rodziny katolickiej
4) Krystyna Osińska, Twórcza obecność chorych Ks. Mieczysław Nowak, Aby pełniej żyć
5) H. A. Szczepańscy i T. Kunda, Pismo św. przeczy
nauce Świadków Jehowy T. Kunda, Abyś nie wpadł w sidła złego Giinther Pape, Byłem świadkiem Jehowy Ks. Zdzisław Domagała, Czy nauka Świadków Jehowy jest zgodna z Biblią
6) Jacgues Leelercg, Radość zmierzchu
7) Anna Kamieńska, Ojcze nasz
Akiko Kageyama, Modlitwy dzieci
Romana Witkowska, Dar naszej Matki
Ks. Tymoteusz, Listy i rozważania

Jadwiga CzęstochowskaWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Cezary z Nazjanzuśw. Cezary z Nazjanzu

Modlitwa do św. Cezarego z NazjanzuModlitwa do św. Cezarego z Nazjanzu

św. Tarazjuszśw. Tarazjusz

Modlitwa do św. TarazjuszaModlitwa do św. Tarazjusza

Modlitwa do bł. Marii Adeodaty PisaniModlitwa do bł. Marii Adeodaty Pisani

Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna  
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej