Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Z Duchem Świętym śladami Apostołów

Duch Święty - Trzecia Osoba Trójcy Przenajświętszej jest jakby zapomniana, jakby w cieniu dwóch pierwszych w przepowiadaniu, w życiu czy w kulcie naszych wiernych.

A przecież to Duch uczy nas wołać: "Abba" Ojcze (por. Gal 4,6), czyli uczy nas właściwego odnoszenia się do Boga Ojca. To On, nazywany przez św. Pawła "Duchem Ojca", "Duchem Syna", "Duchem ożywiającym", pozwala na właściwe złożenie wyznania wiary, że "Panem jest Jezus" (1 Kor 12,3). I uzdolnią swoimi łaskami wytrwanie w tej wierze. To On w końcu prowadzi wierzącego do jego Pana przez trudności i kłody, które rzuca nam pod nogi duch tego świata (1 Kor 2,12 i 2 Kor 11,4). Dzięki Duchowi Świętemu stajemy się "świątynią Bożą" i nie powinna się już do nas odnosić wątpliwość, z którą Apostoł Narodów zwraca się do Koryntian: "Czyż nie wiecie, że członki wasze są świątynią Ducha Świętego, który w was mieszka, którego macie od Boga, a nie należycie tylko do siebie" (1 Kor 6,19). I dlatego powinniśmy ciała nasze przeznaczać na służbę Bożą, powinny one w niej partycypować, jak prosi braci Św. Paweł w Liście do Rzymian, aby składali "ciała na ofiarę żywą, świętą, miłą Bogu" (Rz 12,1). Bo w końcu nasze ciało staje się ciałem Chrystusa, organem, przez który On - wywyższony Pan i Zbawca działa i wkracza w historię (1 Kor 6,15). Jakże aktualne staje się w tym miejscu wydarzenie, gdy po ostatniej wojnie w jednym z kościołów w czasie odgruzowania znaleziono korpus tylko pasyjki Chrystusa, niesamowicie piękny i o wielkiej wartości artystycznej. Powieszono go więc na nowo wykonanym krzyżu, bez rekonstrukcji, bez dorabiania rąk i nóg, tylko ktoś umieścił pod spodem napis: "Potrzebne mi są twoje ręce i nogi".

Niewątpliwie wiele usłyszymy w tym roku i o tym, że jest Duch Święty jednością Kościoła (1 Kor 12,4), opierającą się na fakcie, że wierni stanowią jedno ciało i mają jednego Ducha (Ef 4,3n). Ducha, który obdarza swoimi darami i przez Niego chrześcijanie stają się mieszkaniem Bożym (Ef 2,22). Tylko w Nim i przez Niego dokonywać się może prawdziwa służba Boża (Flp 3,3), bo On nas wspiera w modlitwie, a właściwie po prostu za nas się modli (Rz 8,26n). On naszą mocą, naszą siłą, naszym pokojem i życiem. Dzięki Duchowi dokonuje się również nasze usprawiedliwienie (Ga 3,2.5.14).

Ale zanim pozwolimy się pochłonąć Duchowi Świętemu, by nas zaprowadził bliżej głębokości i szerokości Boga samego, by znaleźć się w Jego objęciach, podążać będziemy w tym roku jego śladami. Pójdziemy za apostołem Pawłem, by przez nałożenie rąk udzielać mocy i darów Ducha Świętego poganom, przemierzając ponad 40 tysięcy kilometrów w czasie trzech wielkich podróży przezAzję Mniejszą, aż do Grecji i Macedonii, by znaleźć się w końcu w stolicy starożytnego świata w Rzymie, do którego wszystkie drogi prowadzą.

Zajrzymy do tamtejszych kościołów i synagog. Pójdziemy za Piotrem, z Jerozolimy przez Jafę, gdzie Duch zaprowadził Piotra, by tam uzdrowił mocą Zmartwychwstałego Dorkas - kobietę o sercu otwartym na biedę i nędzę ludzką(Dz 9,32- 43). Dalej do Cezarei, w której Duch powoła pierwszego poganina Korneliusza, a Piotr nałoży na niego ręce i nastąpi wylanie Ducha (por. Dz 10,1 nn) - mimo że w rozumieniu starego Zakonu był on nieczysty - a stąd z Cezarei, aż do Rzymu, z Filipem zatrzymamy się w Samarii przy drodze, by spotkać dworzanina królowej etiopskiej Kandaki (Dz 8,23-40). Odwiedzimy Antiochię Syryjską, która po Jerozolimie była drugim, równie prężnym centrum chrześcijańskim i tam też po raz pierwszy uczniów nazwano chrześcijanami (Dz 11,30). Posłuchamy w końcu, co Duch mówi do Kościołów wApokalipsie Św. Jana, spróbujemy je odszukać na starożytnej i współczesnej mapie świata.

Przewodnikiem będą nam głównie Dzieje Apostolskie, zwane już od czasów Ekumeniusza Ewangelią Ducha Świętego (za bpem Janem Bernardem Szlagą), a także inne księgi Nowego Testamentu. Zaglądać będziemy, częściej niż do tej pory, do Dziejów Apostolskich, księgi ukazującej Ducha Świętego, który "zarówno dla pierwotnego Kościoła, jak i dla Św. Pawła nie był przedmiotem spekulacji teologicznych, lecz kimś, kogo się autentycznie przeżywa i doświadcza" (O. H. Langkammer). Powędrujemy razem ze św. Pawłem Barnabą Markiem, Łukaszem i innymi do miejsc związanych z początkami Kościoła, mając przed sobą teksty ukazujące nam wszechstronne i bogate działanie Trzeciej Osoby Trójcy Przenajświętszej w wiernych i Kościele, Ducha, który pochodzi od Boga, Ducha, przez którego działa wywyższony Pan i który skutecznie prowadzi do Boga. Tenże Duch Święty będzie nas prowadził do źródeł naszej wiary, ukazując postawy naszych praojców w wierze, by mogła się ożywić i odnowić nasza wiara. By On, Duch Święty, "ukazany jako dar (Dz 2,38; 8,15; 10,45.47; 15,8; 19,6) przyobiecany przez Jezusa (J 16,7; Dz 1,4-8) i zesłany w 50 dniu po zmartwychwstaniu Chrystusa (Dz 2,1-47)" (bp Jan Bernard Szlaga), wprowadził nas, odpowiednio przygotowanych i odrodzonych, w trzecie tysiąclecie naszej wiary.

Poza Księgą Dziejów Apostolskich zajrzymy do Listów św. Pawła, spotkamy się z ich adresatami, do których Duch Święty prowadził Apostoła i którym, pod Jego natchnieniem, Paweł odpowiadał sam, bądź przy pomocy sekretarzy czy swoich uczniów w tych najwcześniejszch pismach Nowego Testamentu.

Opuśćmy więc na rok Ziemską Ojczyznę Jezusa i miejsca związane z powstaniem Ewangelii, by dotrzeć tam, gdzie ona została doniesiona, gdzie sama dotarła, zaniesiona przez uczniów i świadków Jezusa i Ewangelii, któiych prowadził Duch Święty i co mają mówić pouczał!

Ks. JÓZEF PICK

Pielgrzym nr 208Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Cezary z Nazjanzuśw. Cezary z Nazjanzu

Modlitwa do św. Cezarego z NazjanzuModlitwa do św. Cezarego z Nazjanzu

św. Tarazjuszśw. Tarazjusz

Modlitwa do św. TarazjuszaModlitwa do św. Tarazjusza

Modlitwa do bł. Marii Adeodaty PisaniModlitwa do bł. Marii Adeodaty Pisani

Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna  
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej