Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Działanie Ducha Świętego w świecie

Ewangelia, Dobra Nowina o zbawieniu, głosi, że zostaliśmy odkupieni przez Chrystusa. Zapewnia nas, że Bóg tak umiłował świat, ii Syna swojego jednorodzonego dał i posłał na świat po to, by świat został przez Niego zbawiony (por. J 3,16-17). Niekiedy odnosi się wrażenie, że wśród wielu chrześcijan ta podstawowa prawda naszej wiary ma tylko charakter teoretyczny: wyznawana jest tylko ustami, której nie potrafią związać ze swym codziennym życiem.

Otóż niejeden z wierzących uważa odkupienie za fakt, który należy do przeszłości. Zaistniało ono kiedyś, pozostawiło po sobie pewne skutki, ale z odejściem Zbawiciela z tego świata sprawa została zakończona. Można je najwyżej powspominać. Ponadto budzą się niekiedy wątpliwości, czy odkupienie dokonane przez Chrystusa było rzeczywiście skuteczne. Zdaje się temu przeczyć stan świata, w którym żyjemy. Co pozostało z orędzia o zbawieniu w obliczu wołającej o pomstę do nieba niesprawiedliwości, wobec kłamstwa, przemocy, nienawiści, rozwydrzenia obyczajowego, które jak rzeka przelewa się poprzez życie poszczególnych ludzi i całych społeczeństw? Czy Jezus nie umarł więc nadaremnie? Może jednak gdzie indziej należy szukać zbawienia? Tych pytań nie możemy pozostawić bez odpowiedzi.

Przede wszystkim nie możemy uważać Chrystusowego dzieła odkupienia za coś, co należy do przeszłości. Ono jest rzeczywistością obecną dzisiaj i realizuje się ustawicznie, w każdej chwili, zarówno w życiu każdego z nas jak i całej ludzkości. Jezus wprawdzie po swoim zmartwychwstaniu wstąpił do nieba, przestał być widzialny dla naszych oczu. Nie przestał jednak być obecny wśród nas. W dalszym ciągu naucza, uzdrawia, wyzwala ludzi z niewoli zła, jedna ich z Bogiem, czyni ich uczestnikami życia Bożego. Dokonuje tego, podobnie zresztą jak w swym ziemskim życiu, przez Ducha Świętego.

W naszym chrześcijańskim Credo wyznajemy: Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ozywiciela. Pismo święte widzi w Duchu Świętym moc stwórczą wszelkiego życia. To On ożywia wszystko i prowadzi do ostatecznego zbawienia. Duch Święty działa przede wszystkim w Jezusie Chrystusie: w Jego poczęciu, działalności publicznej, śmierci i zmartwychwstaniu.

W śmierci, wskrzeszeniu i wywyższeniu Jezusa dał początek nowemu stworzeniu. Dopełni się ono kiedyś w przemienieniu całej rzeczywistości. Obecnie uobecnia wciąż na nowo w dziejach świata osobę naszego Zbawiciela - jedynego Pośrednika zbawienia, Jego słowo i zbawcze dzieło. Cały świat zostaje w ten sposób przeniknięty Duchem Świętym, który jest Duchem Chrystusa. Zbawienie świata, realizowane ustawicznie przez Chrystusa w Duchu Świętym, jest rzeczywistością dynamiczną, stale się rozwijającą i zmierzającą do ostatecznej pełni. Obej-muje swoim zasięgiem pojedyńcze osoby, różne momenty ich życia i całą ludzkość. Nie możemy jednak sobie wyobrażać zbawienia jako czarodziejskiej różdżki, za dotknięciem której wszystko nagle się zmienia. Odkupienie nie jest czymś, co zostało ludziom narzucone. Wymaga z ich strony przyjęcia, współpracy, otwarcia się na łaskę. Jesteśmy bowiem istotami wolnymi. Mamy zawsze możliwość po-wiedzenia Bogu "nie". Bóg szanuje bowiem wolność człowieka i nie chce zbawiać nikogo na siłę. I tu leży powód, że w świecie jest tyle zła, które może nas zniechęca. Z drugiej strony, bez wątpienia, jest w nim więcej dobra, tylko że nie zawsze potrafimy je dostrzec. Zło jest krzykliwe, potrafi się w różny sposób reklamować. Natomiast głębokie zjednoczenie z Bogiem, wielkoduszność, dobroć, szlachetność, wrażliwość na potrzeby in-nych, praca na rzecz pokoju, cierpliwość w obliczu niesprawiedliwości i prześladowań to cnoty raczej dyskretne, nie szukające rozgłosu. Pochodzą z serca, które kształtuje Duch Święty. Jego tchnienie przemienia człowieka i uzdalnia go do prowadzenia nowego życia.

Duch Święty działa w świecie poprzez ludzi. Tym, którzy Go przyjmą, pozwala wierzyć, ufać, kochać; oświeca ich, oczyszcza ich i uświęca; pomaga dźwigać się ze słabości. Przynagla ich, by bezinteresownie podejmowali ofiary dla Boga i bliźnich. Jednym słowem: jest On Światłem, Życiem i Miłością. Za Jego sprawą Bóg w Trójcy Jedyny zamieszkuje w ludzkich sercach niczym w świątyni. I właśnie poprzez tych ludzi Duch Święty przemienia świat. Gdy oni promieniują światłem, życiem i miłością ku innym ludziom, stają się przez to samo bu-downiczymi królestwa Chrystusowego we własnym środowisku, przyczyniają się do zbawienia innych. Skuteczność ich działania zależy od stopnia otwarcia się na działanie Ducha. Stąd też powinniśmy często modlić się do Ducha Świętego, by napełnił nasze serca bez reszty.

O. Maurycy Wszołek RzymWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Jan Józef  Krzyżaśw. Jan Józef od Krzyża

Modlitwa za moją teściowąModlitwa za moją teściową

Dzień teściowejDzień teściowej

Problem z teściowąProblem z teściową

Teściowa z naprzeciwkaTeściowa z naprzeciwka

Pod jednym dachem z teściowąPod jednym dachem z teściową

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna  
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej