Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kościół świątynią i miejscem działania Ducha Świętego

W chrześcijańskim Credo mówimy: Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny. W wyznaniu wiary zatem Duch Święty i Kościół bezpośrednio następują po sobie. Nie jest to dziełem przypadku. Pomiędzy tymi dwoma prawdami zachodzi głęboka i bardzo istotna logika wewnętrzna. Otóż, jak uczy Sobór Watykański II, Duch Święty mieszka w Kościele, w sercach wiernych, jak w świątyni (por. 1 Kor 3,16; 6,19); w nich przemawia i daje świadectwo przybrania za synów (por. Ga 4,6; Rz 8,15-16). Prowadząc Kościół do wszelkiej prawdy (por. J 16,13) i jednocząc we wspólnocie i w posłudze, uposaża go w rozmaite dary hierarchiczne i charyzmatyczne. Przy ich pomocy kieruje nim, przyozdabia go swoimi owocami (por. Ef 4,11-12; 1 Kor 12,4; Ga 5, 22). Mocą Ewangelii utrzymuje Kościół w ciągłej młodości, ustawicznie go odnawia i do doskonałego zjednoczenia z Oblubieńcem prowadzi (KK 4). Bez Ducha Świętego nie można zrozumieć tajemnicy Kościoła, jego życia, działalności i historii. Jak dobitnie podkreśla św. Ireneusz, tam, gdzie jest Kościół, tam jest także Duch Boży ; a tam, gdzie jest Duch Boży, tam jest Kościół i wszelka łaska.

Jednak należy jasno powiedzieć, że bardzo wielu chrześcijan nie uświadamia sobie tej prawdy, gdyż pojęcia, jakie mają o Kościele, są często powierzchowne, a nawet zniekształcone. Zwykle są skłonni widzieć w nim instytucję złożoną z biskupów, księży, osób zakonnych, a w najlepszym przypadku wielką organizację ludzi wierzących w Chrystusa, na czele której stoi papież. Jest w tym część prawdy. Musimy wszakże pamiętać, że instytucja zewnętrzna to tylko jedna strona medalu. Drugą stronę stanowi rzeczywistość duchowa, niewidzialna - możemy ją pojąć tylko w wierze. Kościół jest organizmem, który ożywia przebywający w nim niczym w świątyni Duch Święty. Dzięki Niemu stajemy się ludem Bożym Nowego Przymierza i tworzymy jedno ciało w Chrystusie.

Działanie Ducha Świętego w Kościele można porównać do działania duszy w ludzkim organizmie. Św. Augustyn podkreśla: Czym jest nasz duch, tzn. nasza dusza, dla członków ciała, tym jest Duch Święty dla członków Chrystusa, dla Ciała Chrystusa, którym jest Kościół. Jest On zasadą wszystkich żywotnych i zbawczych działań w całym Kościele, jak i w jego poszczególnych częściach. Wyraża się to w rozmaity sposób.

Przede wszystkim Duch Święty uobecnia w Kościele wszystkich epok i na każdym miejscu jedyne objawienie przyniesione ludziom przez Chrystusa, czyniąc je żywym i skutecznym w duszy każdego człowieka (Jan Paweł II). Jezus przecież wyraźnie powiedział: Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem (J 14,26). Przez Niego, jak uczy Sobór Watykański II, żywy głos Ewangelii rozbrzmiewa w Kościele, a przez Kościół - w świecie, wprowadzając wiernych we wszelką prawdę oraz sprawiając, ie słowo Chrystusowe obficie w nich mieszka. Ponadto, działa przez sakramenty, które budują wspólnotę Kościoła, powodują jej wzrost i uzdrowienie, prowadząc ją do coraz ściślejszej łączności z Chrystusem. On wreszcie poszczególnym wiernym udziela wielu łask nadzwyczajnych, zwanych charyzmatami, przez które czyni ich zdatnymi i gotowymi do podejmowania różnych dzieł i funkcji w celu budowania Kościoła dla dobra ludzi i uwzględniając aktualne potrzeby świata. Jednym słowem, Kościół żyje z Ducha Świętego i stale się w Nim odnawia. To On ciągle odmładza Kościół, daje mu nową płodność i silę, zachowuje w prawdzie, prowadzi na misyjnej drodze, uświęca go i wszystkich jego członków. Z tego wynika prosty wniosek, że Kościół musi być w ustawicznym kontakcie z Duchem Świętym i otwarty na Jego działanie. Musi się nieustannie modlić o tego Ducha, który go ożywia, odnawia i sprawia, że przynosi owoce.

Owo tchnienie życia Bożego, Duch Święty, daje o sobie znać - w swojej najprostszej i najpowszechniejszej zarazem postaci - w modlitwie. Piękna i zbawienna jest myśl, że gdziekolwiek na świecie ktoś się modli, tam jest Duch Święty, ożywcze tchnienie modlitwy (...). Duch Święty jest darem, który przychodzi do serca ludzkiego wraz z modlitwą (Jan Paweł II).

O. Maurycy WszołekWasze komentarze:
 marzena aneta: 21.02.2023, 12:12
 Kościół świątynią i miejscem działania Ducha Świętego dziękuję Duchu Święty kocham Cię prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym świecie dziękuję Duchu Święty kocham Cię prosze dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Apoloniuszśw. Apoloniusz

Modlitwa do św. ApoloniuszaModlitwa do św. Apoloniusza

Modlitwa do św. Ryszarda PampuriModlitwa do św. Ryszarda Pampuri

Kto zmartwił mamę?Kto zmartwił mamę?

Wielkanocny ślubWielkanocny ślub

Katedra w ChartresKatedra w Chartres

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna  
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej