Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Duch Święty - Duch Pokoju

Niektórzy ludzie już nawet nie wiedzą, co to jest pokój. W ich domach panują tylko kłótnie i spory, wzajemne zarzuty i napięta atmosfera, wzrastająca na pożywce agresji. Atakowanie innych stało się niejako ich drugą naturą. Nie potrafią czynić nic innego jak tylko ciągle wynajdować nowe zarzuty, wydawać wyroki i oskarżać, pełni gniewu i oburzenia. Gdzie się pojawią, tam narastają fale złości, kłótni i nienawiści. To biedni ludzie - sami bardzo cierpią przez swój wewnętrzny chaos. Jeszcze biedniejsi są ci, którzy muszą żyć z nimi, w ich pobliżu. Także wielu z nas chrześcijan, w mniejszym lub większym stopniu, odznacza się w życiu taką postawą. Sami wewnętrznie skłóceni, nie pozostawiają w spokoju innych. Z kolei znajduje to swój oddźwięk w życiu społecznym i w stosunkach międzynarodowych, powodując ogrom nieszczęść nie do opisania.

Dziś w całym świecie rodzi się wielkie pragnienie pokoju. Podejmuje się ogromne wysiłki, by zażegnać różnego rodzaju zbrojne konflikty między narodami i zapewnić w społeczeństwie pokojowe i bezpieczne współżycie. Mnożą się w tym celu różnego rodzaju misje dyplomatyczne, konferencje i spotkania. Rezultaty jednak okazują się mierne. Co więcej, jesteśmy świadkami, jak na różnych poziomach życia zbiorowego szerzy się coraz bardziej nienawiść i agresja. Coraz częściej dochodzimy do wniosku, że chyba człowiek o własnych siłach nie jest zdolny do rozwiązania tego problemu, że konieczna jest tu pomoc z góry.

Głęboką refleksję w tym względzie snuje Jan Paweł II w swojej encyklice o Duchu Świętym. Podkreśla, że pokój jest owocem miłości. Ten pokój wewnętrzny, którego szuka utrudzony człowiek w głębi swej ludzkiej istoty; i ten pokój, którego żąda ludzkość, rodzina ludzka, ludy, narody i kontynenty, w cichej nadziei otrzymania go w perspektywie przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa. Ponieważ droga do pokoju prowadzi ostatecznie przez miłość i dąży do stworzenia cywilizacji miłości, Kościół patrzy na Tego, który jest miłością Ojca i Syna, i pomimo narastających zagrożeń nie przestaje z ufnością błagać o pokój i służyć pokojowi człowieka na ziemi. Swoją ufność opiera na Tym, który będąc Duchem - Miłością, jest również Duchem pokoju i nie przestaje być obecnym w naszym ludzkim świecie: na horyzoncie ludzkich sumień i serc, by "napełniać okrąg ziemi" miłością i pokojem.

Tam, gdzie panuje miłość, jest również i pokój. Miłość i pokój są nierozdzielne. Tym, który wlewa miłość w nasze serca jest Duch Święty. Pokój nie jest tylko rezultatem pojednania między narodami i grupami społecznymi osiągniętym na drodze różnych ludzkich zabiegów, ale także zgodnego, życzliwego współżycia między poszczególnymi osobami, a to ma swój początek w sercu człowieka i w miłości. Ponieważ miłość przebacza, jest cierpliwa, zapomina o doznanych urazach. Miłość niszczy nienawiść, jest pokorna i tworzy braterstwo między ludźmi, czyni z ludzkości jedną wielką rodzinę, nad którą świeci słońce powszechnego i szczerego pokoju. Pamiętajmy, że Bóg jest Bogiem pokoju i miłości (por. 2 Kor 13, 11).

Pokój jest dlatego również znakiem obecności Ducha Świętego, który jest Miłością. Każde poruszenie miłości, którą człowiek odczuwa w swym wnętrzu, jest owocem Ducha, ponieważ przez Niego zostało spowodowane w naszych sercach. Nie ma więc wątpliwości co do tego, że jeśli będziemy otwarci na Jego światło i wpływ, otrzymamy Jego miłość, a wraz z nią pokój wewnętrzny, który będzie promieniować na innych. Im więcej ludzi otworzy się na Ducha Świętego, tym bardziej pokój będzie utwierdzał się na ziemi.

Chcielibyśmy z pewnością uczynić coś dla sprawy pokoju w świecie tak skłóconym i podzielonym. Najlepszy sposób to wytrwale prosić Ducha Świętego o dar miłości, o przemianę naszych serc, otworzyć się szeroko na Jego działanie. I tym darem winniśmy obdarzać wszystkich ludzi spotkanych na drodze naszego życia. To z pewnością znajdzie swój oddźwięk w historii świata.

O. Maurycy Wszołek
RzymWasze komentarze:
 Halina .: 21.08.2023, 14:59
 Duchu Święty Pokoju wylewaj łaski na moje Serce , na serca mojej rodziny . Amen .
 marzena aneta: 06.03.2023, 02:41
 Duch Święty Duch Pokoju dziękuję Duchu Święty kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Duchu Święty módl się za nami dziękuję Duchu Święty kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do bł. Antoniny z FlorencjiModlitwa do bł. Antoniny z Florencji

Różaniec do siedmiu Boleści Matki BożejRóżaniec do siedmiu Boleści Matki Bożej

Szatan rozgromiony (Ap 12,7-9)Szatan rozgromiony (Ap 12,7-9)

Jak się nie dać zgnębić, poniżyć?Jak się nie dać zgnębić, poniżyć?

Wspólnota Duży DomWspólnota "Duży Dom"

Życiorysy mniej znanych polskich uczonych, badaczy i odkrywcówŻyciorysy mniej znanych polskich uczonych, badaczy i odkrywców

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna  
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej