Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Piękno relacji

Każdy z nas zna z pewnością powiedzenie Ernesta Hemingwaya "Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą". Pozostaje, zatem pytanie, dlaczego wśród ludzi XXI wieku, jest wielu, którzy doświadczają boleśnie samotności? Nosimy w kieszeni, plecaku, torebce super nowoczesne smartfony, trzymamy je może na biurku w zasięgu ręki, codziennie mijamy setki różnych osób, a jednak czujemy w sercu pustkę.

Okazuje się, że choroby, zwanej samotnością, nie potrafią wyleczyć setki a może i tysiące znajomych z Facebooka lub z Snapchatu. Potrzebujemy bliskich, prawdziwych i szczerych relacji z drugim człowiekiem. Każdy z nas potrzebuje przyjaciół i wsparcia. Czy to jest dziwne? Nienormalne?

Jesteśmy w tym bardzo podobni do Pana Boga. On też w pewnym sensie nie lubi samotności, dlatego jest Jeden, ale w Trzech Osobach, które stanowią najdoskonalszą Wspólnotę Osób.

Przypatrzmy się zatem naszym relacjom i kontaktom, które niejako budują i wypełniają nasz świat i naszą codzienność.

Relacje rzadko pozostają dla nas obojętne. Zazwyczaj nadajemy im zabarwienie pozytywne lub negatywne. Budowanie relacji wymaga od nas wiedzy nie tylko o drugiej osobie, ale też o nas samych. W tym procesie bardzo ważne jest, jak spostrzegamy otaczającą nas rzeczywistość, jak patrzymy na drugiego człowieka. Jeśli odbieramy świat tylko, jako rzeczywistość wypełnioną negatywnymi postawami, złem, cierpieniem, niesprawiedliwością, wówczas nigdy nie odczujemy szczęścia ani go sami nie zbudujemy. Staniemy się nieufni, podejrzliwi, zgnuśniali - zaczniemy cierpieć i izolować się od ludzi, stając się cierpiącymi samotnikami. Jeśli natomiast otworzymy szerzej oczy i dostrzeżemy więcej piękna i pozytywów, wówczas napełni nas radość i szczęście. Będziemy dostrzegali i dziękowali częściej za przyjazny gest, ciepły uśmiech, miłe słowo... To tak naprawdę nasze podejście do życia, ma ogromny wpływ na nasze relacje z drugim człowiekiem, ale też i z Panem Bogiem. Jeśli Boga zaczniemy oskarżać za nasze niepowodzenia, jeśli w Nim będziemy upatrywali się Twórcy naszej trudnej historii życia, wówczas nigdy nie nawiążemy z Nim pozytywnych relacji, które wyzwalają w nas miłość i radość i czynią nas ludźmi szczęśliwymi. Pozytywne relacje oparte są na fundamencie empatii. Warto uczyć się nieustannie budowania takich relacji, w których drugi człowiek będzie przekonany, że jest dla nas ważny.

Psychologia podpowiada nam, że jednym z warunków pozytywnych relacji jest dobra komunikacja. Komunikacja to nie tylko zdolność mówienia, ale również, a może przede wszystkim zdolność słuchania. Słuchanie i dostrzeganie człowieka stwarza wokół nas oazę ciepła, przyjaźni, akceptacji, oazę - przestrzeń, do której każdy będzie chciał się zbliżyć i wejść.

Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński w dziełku "ABC Społecznej Krucjaty Miłości" podaje nam jakże piękne i konieczne zasady tworzenia pozytywnych relacji. W punkcie drugim zapisał: "Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego". To może niekiedy być bardzo trudne zadanie, ale jeśli chcemy żyć w przyjaźni z Bogiem, drugim człowiekiem i sobą samym - to trzeba je wykonać! Mogą nam w tym pomóc pewne narzędzia, takie jak np.: zerwanie łańcucha naszych złych nastrojów, uprzedzeń, kompleksów, krzywdzących myśli czy uczuć, które krępują nas w relacji do innych ludzi. Ważne też, by nabywać nieustannie umiejętności oddzielania złych czynów człowieka od niego samego. Może zatem warto stworzyć sobie taki katalog afirmacji, czyli pozytywnych zdań, które pomogą nam zmienić naszą świadomość o sobie samych, by tworzyć i rozwijać relacje z innymi. Przykładowo mogą to być zdania typu:

- Jestem dobrym człowiekiem. Zależy mi na dobrych kontaktach z innymi ludźmi.
- Często się uśmiecham - zawsze obdarzam mojego słuchacza uśmiechem.
- Przebaczam innym - umiem powiedzieć słowo przepraszam.
- Wybaczam sobie - wiem gdzie popełniam błędy i naprawiam je.
- Ja i moi przyjaciele zasługują na miłość, akceptację, zaufanie i zrozumienie.

Takie pozytywne zdania, jeśli będziemy je sobie często powtarzali, zrodzą w nas pokój i radość, pomogą nam stać się nowymi ludźmi. Być może od stworzenia takiego katalogu afirmacji rozpocznie się przygoda nawiązywania pięknych relacji z Bogiem, z drugim człowiekiem i samym sobą. Zatem odwagi!

s. Mariola WNO

Tekst pochodzi Biuletyna Sióstr Obliczanek "Weronika" nr 2/2019


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Urszuli LedóchowskiejModlitwa do św. Urszuli Ledóchowskiej

Litania do św. Urszuli LedóchowskiejLitania do św. Urszuli Ledóchowskiej

Modlitwa o wstawiennictwo bł. Kardynała Stefana WyszyńskiegoModlitwa o wstawiennictwo bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Dlaczego zdrada kobiety czyni z niej rozpustne stworzenie, a zdrada mężczyzny to jedynie skok w bok?Dlaczego zdrada kobiety czyni z niej rozpustne stworzenie, a zdrada mężczyzny to jedynie skok w bok?

Dla męża samochody są wszystkim. Spędza z nimi większość swojego czasuDla męża samochody są wszystkim. Spędza z nimi większość swojego czasu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej