Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ster życia, czyli o formacji sumienia

W tym, co dotyczy czystości, sumienie każdego z nas jest narażone na silne wpływy zewnętrzne. Dlatego musimy podjąć wysiłek kształtowania naszych sumień.

Jeżeli kierowca nie potrafi kierować samochodem, to nie wolno mu siadać za kierownicą. Sumienie jest sterem ludzkiego życia. Z zepsutym sterem do celu nie dojdziemy (ks. J. Tischner).

W chrześcijaństwie przyjmuje się, że sumienie jest wewnętrznym głosem, który podpowiada nam co jest dobre, a co - złe, co wartościowe, a co niegodne zainteresowania. Wnętrze każdego człowieka przemawia takim głosem, każdy z nas został w niego wyposażony przez Boga. Sumienie ma nam pomóc korzystać z życia w taki sposób, abyśmy przez nie przeszli szczęśliwie i nie stali się powodem nieszczęścia innych ludzi. Jednak, aby się tak stało, z sumieniem trzeba współpracować. Co więcej, trzeba je kształtować.

W naszym świecie dużą rolę odgrywa reklama. Zachęca nas do kupowania różnych towarów, propaguje zachowania, które mają nam umożliwić prowadzenie beztroskiego życia. Trzeba przyznać, że czyni się to bardzo skutecznie. Chyba każdy z nas choć raz w życiu uległ namowom reklamy i kupił cudowny proszek do prania czy zapobiegającą próchnicy pastę do zębów. Podobnie działają na nas filmy, telenowele, seriale i inne wątpliwej jakości widowiska, których w telewizji nie brakuje. Czerpiąc z nich wzór, wiele dziewczyn poszukuje przygód miłosnych, a niejeden chłopiec zdobywa dziewczyny niczym trofea. Chociaż takie postępowanie wydaje nam się głupie i zdrowy rozsądek podpowiada nam, że tak jest rzeczywiście, ulegamy mediom i toniemy w głupocie. Zaczynają się problemy. Dziewczyny poszukujące łatwowiernie prawdziwej miłości mogą zostać wykorzystane przez chłopaków-zbieraczy trofeów. Nie zawsze wynika to ze złej woli, ale ze sposobu funkcjonowania kobiety i mężczyzny. Potrzeby dziewczyn i chłopców, w tym co dotyczy płciowości, są różne. Mężczyźni, pochłonięci zdobywaniem dziewczyn, z łatwością zapominają, że mają do czynienia z druga osobą i egoistycznie dążą tylko do zaspokajania swoich pragnień. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu życia seksualnego wielką rolę ma do odegrania dojrzałość i odpowiedzialność człowieka za siebie, za swoje czyny i za drugą osobę.

Nieuporządkowane życie seksualne nie jest wyznacznikiem wolności i męskości czy kobiecości. Wręcz przeciwnie, wskazuje na niemoc człowieka w rozwiązywaniu życiowych problemów.

Troszcząc się o sumienie, uczymy się odpowiedzialności za nas siebie, a także wywieramy wpływ na nasze przyszłe małżeństwo, na rodzinę i społeczeństwo. Obecny kryzys życia rodzinnego, problemy wielu małżeństw i młodych ludzi pozbawionych miłości rodziców, biorą początek również ze złej formacji sumień. Pamiętamy o ćwiczeniach, które mają poprawić naszą kondycje fizyczną. Dokształcamy się poza lekcjami w szkole, uczestnicząc w różnych kursach. Rodzice obciążają dzieci dodatkowymi zajęciami: nauką języków, gry na instrumentach, tańca, itp. Mało kto pamięta jednak o potrzebie kształtowania sumienia - także w sferze seksualnej. Skrzywdzeni przez jednych, krzywdzimy innych. Często nieświadomie. A tak niewiele potrzeba, aby temu zapobiec: zadbać o ster, aby dojść do celu. Jak tego dokonać? Przede wszystkim unikając wszelkich okazji mogących go uszkodzić. A więc wystrzegać się towarzystwa osób mogących zagrażać naszej czystości. Nie oglądać na ekranie i nie czytać rzeczy miernych, żerujących na najniższych potrzebach człowieka. Dla rozwiązania wątpliwości korzystać z pomocy, którą mogą przynieść książki napisane przez specjalistów w dziedzinie życia płciowego. Warto też szukać nauki Kościoła na interesujący nas temat w Katechizmie Kościoła Katolickiego lub w innych dokumentach. Niewątpliwie warto odwoływać się do doświadczenia i wiedzy rodziców, księży, wychowawców. Na koniec warto przywołać przykład Jezusa, który całe swoje życie spędził w czystości: On wiele czasu spędzał na modlitwie, czyli szczerej rozmowie z Bogiem Ojcem. Pamiętajmy też i o tym środku.

kl. Jarosław Pabian SP


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Dlaczego Pan Bóg stworzył świat?Dlaczego Pan Bóg stworzył świat?

Kto to taki... przyjaciel?Kto to taki... przyjaciel?

św. TarazjueszaModlitwa do św. Tarazjuesza

Modlitwa poświęcenia się Matce Bożej Trzykroć PrzedziwnejModlitwa poświęcenia się Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej

Pan kieruje nas ku przyszłościPan kieruje nas ku przyszłości

Najbardziej popularne

Nowenna do św. RityNowenna do św. Rity

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej