Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Petycja dla dzieci polskich o naukę polskiego czytania i pisania


     Petycyą o zaprowadzenie dla dzieci polskich nauki polskiego czytania i pisania przynajmniej w najniższym oddziale szkoły ludowej.

     należy uzasadnić w następujący sposób: "Dzieci polskie mają się uczyć w szkole ludowej wedle istniejących przepisów czytać i pisać po niemiecku, nim się nauczą czytać i pisać w tym języku, w którym mówią w domu rodzicielskim, a to rzekomo dla tego, żeby nauczyły się w szkole ludowej jak najlepiej języka niemieckiego. I my pragniemy tego, żeby nasze dzieci w szkole ludowej nauczyły się mówić, czytać i pisać po niemiecku, ale tak nasze przekonanie, jak i wszelkie względy pedagogiczne przemawiają za tern, że nasze dzieci mogłyby łatwiej nauczyć się czytać i pisać po niemieckiu, gdyby wprzód się nauczyły czytać i pisać po polsku. Rozpoczęcie nauki szkolnej w ogóle nauką czytania i pisania w języku, jakiego dzieci dotychczas nie używały, w jakim nie mówią w domu rodzicielskim, uważamy za przymus, przeciwny naturze duszy dziecięcej i bardzo ujemnie wpływający na umysł dziecka. Ten zły wpływ na umysł dziecięcy szkodzi bardzo umysłowemu a nawet pośrednio i moralnemu rozwojowi dziecka i przeszkadza mu także w jego późniejszych postępach w nauce języka niemieckiego.

     Że początkowa nauka nie powinna się odbywać w języku, którego dzieci dotychczas nie używały, który nie jest ich językiem ojczystym, że początkowa nauka, wykluczająca język ojczysty dziecka, nie opierająca się na tym języku, ujemnie wpływa na rozwój umysłowy dziecka, to nietylko my twierdzimy, lecz twierdzą to samo także najznakomitsi pedagodzy niemieccy, których imiona są chlubnie zapisane w dziejach, dotyczących nauki i wychowania. Uważamy to za krzywdę dla naszych dzieci, że one nie pobierają nauki w ten sposób, w jaki pobierać powinny wedle uznanych powszechnie prawideł pedagogicznych, bo przecież początkowa nauka dla dzieci niemieckich odbywa się w języku niemieckim, dla dzieci francuzkich we francuzkim, dla angielskich w angielskim, przeto i dla dzieci polskich koniecznie odbywać się powinna w języku polskim.

Ze Starego "Pielgrzyma"
7 listopada 1899 r.
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 22/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej