Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kaplica polska w Padwie


     W niedługim czasie nastąpi otwarcie polskiej kaplicy w Padwie przy kościele św. Antoniego. Kaplicę tę pod względem artystycznym przyozdobił znany artysta, p. Tadeusz Popiel. Dzienniki włoskie z ogromnem uznaniem oceniają tę jego pracę (n. p. "LAncora"). Za "Przeglądem" lwowskim podajemy tu opis tej kaplicy: Pan Popiel nie naśladuje niewolniczo dawnych pomysłów i form, przedstawiając nam figury tajemnicze lub podobne do mumii, lecz wkłada w sztukę ąuattro centa własną indywidualność artystyczną a zarazem artystyczną indywidualność swego narodu.

     Od frontu, gdy się wchodzi do kaplicy, widać grupę aniołów, śpiewających hymn św. Wojciecha, której odpowiadają harmonijnie inni aniołowie, grający na różnych instrumentach. - Po bokach tworzą kontrast żywy z dwoma wielkiemi obrazami na bocznych ścianach, przedstawiaj ącemi dwa zdarzenia z żcia św. Stanisława, dotąd dopiero na- szkicowanemi - postacie różnych świętych polskich w gotyckich niszach, sprawiające wrażenie nader uroczyste.

     Na górnej części ściany, na prawo, widzimy Matkę Boską Częstochowską z Dziecięciem, którą naród polski wielbi jako swą Patronkę, otoczoną chórem aniołów, śpiewających Jej chwałę jako Królowej korony polskiej, nad nią wznosi się biały orzeł polski na niewielkiej tarczy amarantowej. Z lewej strony jest obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, niesionej przez dwóch aniołów i poprzedzonej przez lecącego anioła białego na złotem tle, otoczonej także chórem niebian. Są to wspaniałe kompozycye, odsłaniające nam duszę subtelną, wiarę głęboką i napełniającą umysł ludzki niewymownym czarem. Pięknym jest także pomysł artysty, chcącego połączyć ideę religii z ideą patryoty- zmu, przez umieszczenie wzdłuż ostrołuków okien na gwiazdzistem tle herbów ośmiu wielkich prowincyi, na które niedawno jeszcze była podzielona bohaterska ziemia Sobieskiego. W dolnej części kaplicy umieszczono tablice marmurowe, przypominające groby Polaków w bazylice i w klasztorze św. Antoniego, tak, że niewiele miejsca zostało na przyozdobienie, wykonane w stylu wieku 14go.

Ze Starego "Pielgrzyma"
24 października 1899 r.
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 22/99   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej