Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kaplica polska w Padwie


     W niedługim czasie nastąpi otwarcie polskiej kaplicy w Padwie przy kościele św. Antoniego. Kaplicę tę pod względem artystycznym przyozdobił znany artysta, p. Tadeusz Popiel. Dzienniki włoskie z ogromnem uznaniem oceniają tę jego pracę (n. p. "LAncora"). Za "Przeglądem" lwowskim podajemy tu opis tej kaplicy: Pan Popiel nie naśladuje niewolniczo dawnych pomysłów i form, przedstawiając nam figury tajemnicze lub podobne do mumii, lecz wkłada w sztukę ąuattro centa własną indywidualność artystyczną a zarazem artystyczną indywidualność swego narodu.

     Od frontu, gdy się wchodzi do kaplicy, widać grupę aniołów, śpiewających hymn św. Wojciecha, której odpowiadają harmonijnie inni aniołowie, grający na różnych instrumentach. - Po bokach tworzą kontrast żywy z dwoma wielkiemi obrazami na bocznych ścianach, przedstawiaj ącemi dwa zdarzenia z żcia św. Stanisława, dotąd dopiero na- szkicowanemi - postacie różnych świętych polskich w gotyckich niszach, sprawiające wrażenie nader uroczyste.

     Na górnej części ściany, na prawo, widzimy Matkę Boską Częstochowską z Dziecięciem, którą naród polski wielbi jako swą Patronkę, otoczoną chórem aniołów, śpiewających Jej chwałę jako Królowej korony polskiej, nad nią wznosi się biały orzeł polski na niewielkiej tarczy amarantowej. Z lewej strony jest obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, niesionej przez dwóch aniołów i poprzedzonej przez lecącego anioła białego na złotem tle, otoczonej także chórem niebian. Są to wspaniałe kompozycye, odsłaniające nam duszę subtelną, wiarę głęboką i napełniającą umysł ludzki niewymownym czarem. Pięknym jest także pomysł artysty, chcącego połączyć ideę religii z ideą patryoty- zmu, przez umieszczenie wzdłuż ostrołuków okien na gwiazdzistem tle herbów ośmiu wielkich prowincyi, na które niedawno jeszcze była podzielona bohaterska ziemia Sobieskiego. W dolnej części kaplicy umieszczono tablice marmurowe, przypominające groby Polaków w bazylice i w klasztorze św. Antoniego, tak, że niewiele miejsca zostało na przyozdobienie, wykonane w stylu wieku 14go.

Ze Starego "Pielgrzyma"
24 października 1899 r.
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 22/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej