Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zakład Salezjanów polskich w Miejscu Piastowem w Galicyi


     W najnowszym zeszycie organu Salezyanów polskich pt. "Powściągliwość i Praca" czytamy o obecnym stanie zgromadzenia zakonnego: "Dom 3 piętrowy o 100 oknach, który rozpoczęliśmy dnia 23. maja 1898 mając w kasie 30 zł., a 228 zł. długu jest już pokryty blachą i mieści w sobie składy warzyw. Z wiosną zabierzemy się do wykończenia gmachu, do czego potrzeba kilkanaście tysięcy złotych. Wszystkich osób zostających w Zakładzie wychowawczym jest 134. Młodzież uczy się praktycznie rolnictwa, ogrodnictwa, sadownictwa, pszczelnictwa, koszykarstwa, krawiectwa, szewstwa, introligatorstwa, stolarstwa, bednarstwa, ślusarstwa, muzyki i śpiewu. Sama sobie jeść gotuje i chleb piecze. A tego roku nadto kilkudziesięciu młodzieńców pomagało przy budowie murarzom i cieślom. Stan zdrowotny Zakładu wyborny.

     Dzięki Opatrzności Boskiej i Szanownym naszym Dobrodziejom wszyscy wyżywiliśmy się, okryliśmy się, zaopatrzyliśmy się w przybory potrzebne, wykończyliśmy dom zbudowany w roku 1897 a nadto zbudowaliśmy dom 3 piętrowy powyżej wspomniany. Mamy tylko 9 tysięcy złotych reńskich (około 16 tysięcy marek) długu. Dziękujemy z całej duszy P. T. Członkom wspierającym i Dobrodziejom naszym za pomoc nam udzieloną i prosimy o dalsze wspieranie, abyśmy mogli długi spłacić i wykończyć budynek wzniesiony i zbudować przy nim kaplicę".

     Zakład Salezyanów polskich w Miejscu Piastowem zasługuje na jak największe poparcie. Wszystkie przesyłki pieniężne należy adresować: Stanisław Orlem- ba, kierownik Zakładu wychowawczego w Miejscu Piastowem (Galizien). Wiadomości o Salezyanach polskich udzieli chętnie przełożony zgromadzenia X. Bronisław Markiewicz tamże.

Ze Starego "Pielgrzyma"
17 lutego 1899 r.
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 3/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej