Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Gdzie umarł św. Piotr, Apostoł?

Gdzie umarł św. Piotr, Książę Apostołów? Świadectwa historyczne nie pozostawiały nigdy wątpliwości1. Św. Piotr poniósł śmierć męczeńską w Rzymie w czasie okrutnych prześladowań, jakie w roku 64 wszczął Neron. Cesarz spaliwszy stolicę imperium, zwalił winę na chrześcijan. Krzyżowano ich, palono lub rzucano dzikim zwierzętom na pożarcie w ogrodach watykańskich.

"PIOTR JEST TUTAJ"

Miejsce i okoliczności tych mordów przekazał w swoich Rocznikach historyk rzymski Tacyt na początku II wieku. Ale już przed nim, pod koniec I wieku, papież Klemens Rzymski w Liście do Koryntian informował ich, że za jego czasów w Rzymie ("wśród nas") poniosła śmierć męczeńską "wielka rzesza wybranych", dołączając się do świętych Apostołów Piotra i Pawła, "którzy stanowili najwyższe i najświętsze kolumny Kościoła". Euzebiusz (zm. ok. 340) w Historii kościelnej przytacza słowa pewnego kapłana rzymskiego imieniem Gajus, który żył na przełomie II i III wieku: "Jeżeli idziesz na Watykan lub drogą ku Ostii, mogę ci pokazać trofea założycieli tego Kościoła". Termin "trofea" w literaturze starochrześcijańskiej oznaczał "ciała chwalebne" męczenników, a w szerszym znaczeniu ich groby.

Według przekazanych wielu świadectw cesarz Konstantyn polecił w 324 r. zbudować na wzgórzu watykańskim bazylikę ku czci pierwszego Apostoła. Miejsce, które wybrał, było bardzo niekorzystne dla budowy (stroma pochyłość i cmentarz starodawny) i tylko pewność, że znajduje się tam grób św. Piotra, mogła podyktować ten wybór. "Cały świat" czcił tam Apostoła, jak pisał św. Hieronim (zm. 419). Ilekroć przybył do Rzymu cesarz, zanim udał się do swego pałacu na Palatynie, spieszył do "grobu Rybaka", jak informował św. Augustyn (t 430). Z dalekiego Ciro nad Eufratem pisał w roku 449 bp Teodoret do papieża św. Leona Wielkiego: "Rzym posiada ciała Piotra i Pawła, naszych wspólnych ojców, naszych panów w wierze; ich groby oświecają dusze wiernych. Ta błogosławiona para, natchniona przez Boga, wzeszła na Wschodzie i przeniknęła wszędzie swoimi promieniami; ale na Zachodzie znalazła śmierć i z Zachodu oświeca świat. Oni dali Twojej katedrze chwałę niezrównaną i stanowią jej najcenniejszy skarb".

Nad ołtarzem pierwotnym w bazylice św. Piotra na Watykanie papież św. Grzegorz Wielki wzniósł około roku 600 nowy ołtarz, a w kilka wieków potem, w roku 1123, papież Kalikst II zbudował dalszy ołtarz. W okresie renesansu starożytna bazylika św. Piotra została rozebrana, a jej miejsce zajęła obecna bazylika watykańska z ołtarzem głównym-konfesją, zbudowanym w 1594 r. za Klemensa VIII.

Wszystkie te uwarstwienia nad grobem św. Piotra wyszły na jaw w czasie wykopalisk pod ołtarzem konfesji, jakie zarządził papież Pius XII. Prace archeologiczne prowadzili w latach 1940-1949 archeologowie E. Josi i B. Apollony-Ghetti oraz historycy jezuiccy A. Ferrua i E. Kirschbaum pod kierownictwem mons. E. Kaasa, sekretarza tzw. Fabryki Św. Piotra. Dotarto aż do nagrobka, pochodzącego z ok. 160 r., który utożsamiono z "trofeum" Gajusa. Ten pomnik, oddzielony wyraźnie od innych mauzoleów i grobów pochodzących też z I wieku, zbudowano nad grobem, przy którym znaleziono oznaki stałej czci sięgającej I wieku. Wyniki tych badań podał Pius XII w Roku Świętym 1950 w orędziu Bożonarodzeniowym (23 grudnia). "Pytanie istotne - mówił - jest następujące: czy odnaleziono naprawdę grób św. Piotra? Na to pytanie rezultat końcowy prac i studiów daje jak najjaśniejszą odpowiedź: "tak". Grób Księcia Apostołów został odnaleziony. Drugie pytanie, podporządkowane pierwszemu, dotyczy relikwii Świętego. Czy zostały odnalezione?" Na to pytanie papież nie mógł dać całkiem pewnej odpowiedzi.

Nie zadawalały wszystkich te odkrycia. Teolog protestancki Oskar Cullmann, który był obserwatorem na Soborze Watykańskim II, zauważył: "Ale co za grób znaleźliście? Nie ma imienia, nie ma kości". Dalsze badania doprowadziły do znalezienia i utożsamienia kości. Właściwie już w czasie pierwszych badań mons. Ludwik Kaas znalazł we wnęce "trofeum" Gajusa kości pomieszane z gruzem, który się sypał przy pracach wykopaliskowych, i nie wyobrażając sobie ich pochodzenia złożył je w drewnianej skrzynce i zabezpieczył w Grotach Watykańskich. Kiedy dowiedziała się o tym Małgorzata Guarducci, której w 1952 r. powierzono prowadzenie dalszych prac w podziemiach bazyliki watykańskiej, postawiła w 1953 r. wniosek, by kości te poddać dokładnym badaniom naukowym. Stwierdzono, że szkielet należy do mężczyzny w wieku 60-70 lat o solidnej budowie ciała, który żył przed dwoma tysiącami lat.

Guarducci, będąc specjalistą światowej sławy w epigrafice, poświęciła wiele czasu na studiowanie sgrafitti - napisów i rysunków wyskrobanych w strefie wykopalisk, zwłaszcza na "murze g" wzniesionym w III wieku dla ochrony grobu św. Piotra. Rezultaty jej badań były zaskakujące. Znaleziono liczne symbole odnoszące się do św. Piotra, jak monogramy P i klucze. Co więcej, okazało się, że już przy pierwszych badaniach o. A. Ferrua odkrył tuż przy grobie, na tzw. "murze czerwonym" z II wieku, sgraffito - napis w języku greckim: Petros eni - "Piotr jest tutaj". Język grecki jest gwarancją starożytnego pochodzenia. Odkrycie to ujawnił dopiero w swej książce wydanej w 1952 r., a oryginalny fragment muru z tym sgraffito pokazał w roku 1955.

Wyniki tych ostatnich badań miał ogłosić papież Paweł VI na Soborze Watykańskim II. Już to zapowiedział, ale w ostatniej chwili odłożył ogłoszenie. Dopiero 26 czerwca 1968 r., tuż przed zakończeniem "Roku Wiary", na publicznej audiencji oznajmił: "Nowe badania, przeprowadzone z wielką cierpliwością i dokładnością, dały wynik, który My, w oparciu o sąd osób kompetentnych i roztropnych, uważamy za pozytywny: również relikwie św. Piotra zostały zidentyfikowane (rozpoznane) w sposób, który możemy uważać za przekonywający". Przy okazji wyraził pochwałę uczonym, którzy poświęcili się z wielką uwagą długim i uciążliwym badaniom. Zachęcił też do dalszych poszukiwań i weryfikacji (sprawdzenia).

Setki uczonych z całego świata zbiegło się znów do Rzymu i zeszło w podziemia bazyliki watykańskiej. Kości Apostoła znajdowały się na nowo we wnęce przygotowanej przez cesarza Konstantyna. Sprawdzono badania pani Guarducci i nikt nie kwestionował ich wyników od strony naukowej. Prof. Wilhelm An- geli Dossat, dziekan wydziału historii architektury na Uniwersytecie Rzymskim, wyznał, że argumentacja Guarducci jest jak najbardziej solidna. Wspomniane wyżej przemówienie Paweł VI tak zakończył: "Winniśmy się cieszyć, że, jak słusznie możemy utrzymywać, zostały odszukane nieliczne, lecz najświętsze resztki śmiertelne Księcia Apostołów Szymona, syna Jony, Rybaka, którego Chrystus nazwał Piotrem, tego, którego Pan wybrał na fundament dla swego Kościoła i któremu powierzył klucze swego królestwa oraz misję, aby pasł i jednoczył Jego owczarnię, ludzkość odkupioną, aż do Jego końcowego powrotu w chwale..."

Opracowano głównie według "II Sabato" (6 I 1990), Dizionario storico religioso (Roma 1966) i Enciclopedia Cattolica.

1) Dopiero katarzy i waldensi w XIII wieku, a po nich Luter zaczęli kwestionować pobyt św. Piotra w Rzymie, ale kierowali się tu nie jakimiś dowodami historycznymi, lecz nienawiścią do papiestwa. Uczeni protestanccy tej miary co Harnack czy Lietzmann przyjmują pobyt Piotra Apostoła w Rzymie.Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

bł. Karol Dobrybł. Karol Dobry

Modlitwa do bł. Karola DobregoModlitwa do bł. Karola Dobrego

Modlitwa do św. Agnieszki z PragiModlitwa do św. Agnieszki z Pragi

Czy samobójstwo jest zawsze grzechem, a jeżeli jest popełnione z miłości względem Boga?Czy samobójstwo jest zawsze grzechem, a jeżeli jest popełnione z miłości względem Boga?

Powszechna Solo-modaPowszechna "Solo-moda"

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej