Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wyznanie wiary na Pawiaku

Dnia 12 stycznia 1941 r. aresztowało mnie gestapo w Warszawie i osadziło w więzieniu na "Pawiaku" na oddziale trzecim na izolacji. W pierwszych dniach marca przeprowadzono mnie z izolacji do celi na tym samym oddziale, w której mieszkał Żyd Singer. Po paru dniach wspólnego pobytu z Singerem przyprowadzono do naszej celi o. Maksymiliana Kolbego, franciszkanina z Niepokalanowa. O. Kolbe ubrany był w habit i był ogolony (przed wojną nosi! brodę). Obecność o. Kolbego i jego spokój, którym się wyróżniał od nas, jak również opowiadania i rozmowy z nim prowadzone, wywarły doskonały wpływ na uspokojenie moich nerwów. Codziennie żyłem pod wrażeniem, że każdej chwili wezwą mnie jeszcze na przesłuchanie lub wywiozą do obozu.

Wyznanie wiary na Pawiaku
Wyznanie wiary na Pawiaku. Mal. Z. Kościelniak

Po paru dniach wspólnego pobytu z o. Kolbem wpadł do naszej celi strażnik więzienny, gestapowiec w randze Scharfiihrera. Starszy celi Żyd Singer złożył mu raport. Widok o. Kolbego w habicie wywołał u gestapowca gniew. Przy opisie tej sceny opieram się na opowiadaniu Singera, gdyż sam nie znałem języka niemieckiego. Singer opowiedział mi przebieg rozmowy pomiędzy o. Kolbem a Scharfuhrerem, co słyszał również o. Kolbe i czemu nie przeczył.

Bezbożnik podszedł do o. Kolbego i wskazując palcem na krzyżyk przy koronce zapytał:

- Ty wierzysz w to?

- Tak, wierzę - odpowiedział spokojnie zakonnik.

Niedowiarek wymierzył o. Kolbemu silny policzek.

Następnie gestapowiec szarpał ponownie za krzyż o. Kolbego i powtarzał swoje pytania: - Czy wierzysz?

Po każdej twierdzącej odpowiedzi o. Kolbego, że wierzy, esesman był coraz bardziej zburzony (nie wiem, czy spokojem, czy stanowczością o. Kolbego) i powtarzał uderzenie w twarz. Widząc zaś, że o. Kolbe jest niewzruszony, z gniewem opuścił celę, trzaskając za sobą drzwiami.

O. Kolbe podczas zajścia był opanowany. Nie zauważyłem u niego najmniejszego zdenerwowania. Po wyjściu Scharfiihrera z celi chodził po izbie i modlił się. Na twarzy jego było widać czerwone plamy od uderzeń. Zajściem tym byłem bardzo zdenerwowany i powiedziałem coś, czego już dzisiaj nie pamiętam. O. Kolbe zwrócił się wówczas do mnie ze słowami:

- Proszę nie denerwować się. Pan ma wiele własnych kłopotów. A to, co się stało, to nic takiego, bo to wszystko dla Niepokalanej.

Słowa te wyrzekł z takim spokojem, jakby rzeczywiście nic nie zaszło.

W czasie tego zajścia obecny był polski strażnik. Przyniósł on potem o. Kolbemu ubranie więzienne.

Wkrótce potem rozłączono nas. O. Kolbego wzięto do szpitala, ponieważ chory był na płuca, a ja przeniesiony zostałem do innej celi na tym samym oddziale. Od tego czasu straciłem kontakt z o. Kolbem. Dopiero w obozie koncentracyjnym w Dachau dowiedziałem się o jego bohaterskiej śmierci w Oświęcimiu. Poświęcenie o. Kolbego nie zdziwiło mnie, gdyż nawet stosunkowo krótki pobyt z nim w jednej celi więziennej na Pawiaku dał mi możność poznać, że do podobnych ofiar był zdolny.

Edward GniadekWasze komentarze:
 marzena aneta: 01.03.2023, 06:14
 Wyznanie wiary na Pawiaku dziękuję prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym świecie dziękuję prosze dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3

św. Tomasz Moro (Morus)św. Tomasz Moro (Morus)

Modlitwa do św. Tomasza MorusaModlitwa do św. Tomasza Morusa

Modlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody duchaModlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody ducha

św. Jan Fisherśw. Jan Fisher

Modlitwa do św. Jana FisheraModlitwa do św. Jana Fishera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej