Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wyrok na biskupa Spletta

W pokazowym procesie wytoczonym pod nadzorem "bezpieki" skazano biskupa gdańskiego Carla Marię Spletta na 8 lat więzienia. Czy przez wyrok wydany 1 lutego 1946 r. na mocy dekretu PKWN komuniści sondowali, na ile w przyszłości będą mogli sobie pozwolić w walce z Kościołem?

Carl Maria Splett urodził się w 1898 r. w Sopocie w niemiecko-polskiej rodzinie Franciszka Spletta i Marii z d. Baranow-skiej. Po ukończeniu seminarium duchownego w Pelplinie w 1921 r. przyjął święcenia kapłańskie. Następnie przez trzy lata studiował na rzymskim Gregorianum. Po powrocie pracował w kilku parafiach utworzonej w 1925 r. diecezji gdańskiej. Po rezygnacji bp. Edwarda O'Rourke'go został w 1938 r. biskupem gdańskim. Obrazek upamiętniający konsekrację kazał wydrukować w językach polskim i niemieckim, podobnie też pisał listy pasterskie.

Kiedy wybuchła wojna, aneksję przez Niemcy Wolnego Miasta Gdańska uznał za słuszną, pisząc w liście pasterskim "o spełnieniu się życzenia wszystkich gdańszcząn rychłego powrotu do niemieckiej wspólnoty". Pod koniec listopada 1939 r. został mianowany przez papieża administratorem diecezji chełmińskiej (pod nieobecność jej biskupa Wojciecha Okoniewskiego), co później władze komunistyczne wykorzystały jako znakomity pretekst do zerwania Konkordatu ze Stolicą Apostolską. Kierowane przeciwko Kościołowi prawa stanowione przez III Rzeszę starał się omijać lub bojkotować. Kiedy hitlerowcy wydali rozporządzenie zabraniające używania języka polskiego podczas nabożeństw i w czasie spowiedzi, początkowo nie wprowadził go w życie. Kiedy księży spowiadających po polsku dotknęły surowe represje, a okupant winę za to zwalał na bp. Spletta, opublikował niemieckie zarządzenie w oficjalnym organie kurii. Wiadomo jednak, że sam spowiadał po polsku, a podległym mu księżom polecił, aby kierowali się w tej sprawie swoim sumieniem. Za jego przyzwoleniem praktykowano też tzw. spowiedź kartkową, która polegała na przekazywaniu księżom kartek z grzechami spisywanymi po polsku.

Jako biskup gdański bezskutecznie wstawiał się za aresztowanymi kapłanami, z których wielu zostało zamordowanych. Okazywał pomoc więźniom obozu koncentracyjnego w Stutthofie.

Po zakończeniu wojny do akcji wkroczyły "polskie" siły bezpieczeństwa. Najpierw rozpętano nagonkę medialną. Wśród najbardziej oburzonych działalnością bp. Spletta był nagłaśniany ks. Henryk Weryński, agent bezpieki, o którym Józef Światło napisał, że "najwięcej wiadomości zawierały jego raporty ze spowiedzi".

Biskupowi zarzucono działalność na szkodę państwa polskiego i duchowieństwa oraz ludności cywilnej, za co otrzymał wyrok ośmiu lat więzienia i konfiskaty mienia. Całą karę odbywał we Wronkach w bardzo ciężkich warunkach. Nie pozwolono mu odprawiać Mszy św., posiadać różańca czy brewiarza. Nie miał dostępu do książek i gazet. Wiele nocy spędził nago na betonie karceru.

Po odbyciu kary, w 1953 r. został internowany w klasztorach w Borku Starym, a następnie w Dukli; W grudniu 1956 r. pozwolono mu wyjechać do Niemiec, gdzie zajął się duszpasterstwem mieszkających tam gdańszcząn. Brał udział w Soborze Watykańskim II, działał na rzecz beatyfikacji o. Maksymiliana Marii Kolbego. Zmarł 5 marca 1964 r. i pochoway jest w Dusseldorfie.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"
Idziemy, 1 luty 2009


   

Wasze komentarze:
 ks. Sławek: 18.12.2009, 23:27
 Chwalmy Pana za takich ludzi!
(1)


Autor

Treść

Nowości

Zbyt pewny siebieZbyt pewny siebie

Skąd czerpiemy wiadomości o apostołach?Skąd czerpiemy wiadomości o apostołach?

Wirtualni wojownicyWirtualni wojownicy

Stara i nowa Era według Cypriana NorwidaStara i nowa Era według Cypriana Norwida

O siekierze i złodziejuO siekierze i złodzieju

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej