Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dziewięćdziesiąt lat Ordynariatu Polowego

Z woli Benedykta XV w lutym 1919 r. utworzone zostało w Polsce biskupstwo polowe.

Pierwszym biskupem polowym został bp Stanisław Gali. Zorganizował od podstaw struktury duszpasterstwa wojskowego. W czasie wojny polsko-bolszewickiej wizytował jednostki frontowe. Po kilku latach za krytykę pod adresem części zdemoralizowanej kadry oficerskiej, a także za brak akceptacji dla rozwodów małżeństw wojskowych marszałek Piłsudski oskarżył go o obniżanie prestiżu wojska w oczach społeczeństwa. Trwający wiele miesięcy konflikt skończył się rezygnacją bp. Galia.

Jego następcą w 1933 r. został bp Józef Gawlina, wcześniej proboszcz parafii św. Barbary w Królewskiej Hucie. Ten świetny kaznodzieja po wybuchu wojny 1 września 1939 r. pozostał w Warszawie, którą opuścił na rozkaz Naczelnego Wodza, marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, udając się w ślad za nim do Brześcia nad Bugiem, następnie do Łucka, gdzie podczas nalotu niemieckiego 11 września został ranny. Później przez Bukareszt dotarł do Rzymu, gdzie złożył papieżowi Piusowi XII "Opis pogańskich metod walki wroga". Papież odnowił jego jurysdykcję dla wszystkich żołnierzy polskich. Biskup Gawlina był kapelanem organizujących się Polskich Sił Zbrojnych we Francji, a następnie w Wielkiej Brytanii. Po zawarciu w 1941 r. umowy Sikorski-Majski wizytował polskie ośrodki wojskowe w ZSRR na stepach Kirgizji i Uzbekistanu, a po wyjściu armii gen. Władysława Andersa z ZSRR w Iraku, Palestynie, Egipcie oraz w Wielkiej Brytanii. W bitwie pod Monte Cassino uczestniczył jako kapelan liniowy. Z jego polecenia zostały założone polskie cmentarze wojenne na Monte Cassino i w Loreto. Po wojnie został ordynariuszem Polaków przebywających w Niemczech. Urząd biskupa polowego Polskich Sił Zbrojnych na uchodźstwie sprawował do 1947 r.

Po wojnie komunistyczne władze nie zgodziły się na reaktywowanie biskupstwa polowego. Jego namiastką był jedynie tzw. Generalny Dziekanat Wojska Polskiego.

Dopiero w nowych warunkach politycznych, 21 stycznia 1991 r, Jan Paweł II przywrócił w Polsce Ordynariat Polowy. Kilka miesięcy później podczas pierwszego spotkania z Wojskiem Polskim w Koszalinie 2 czerwca 1991 r. mówił "Przywrócenie duszpasterstwa wojskowego z pewnością usuwa jakiś mur, jakim usiłowano oddzielić wojsko od społeczeństwa".

Pierwszym biskupem polowym - po przeszło pół wieku przerwy - został ks. prał. Sławoj Leszek Głodź. W swoim pierwszym posłaniu pisał: "Dziś przychodzi czas - wyproszony tyloma modlitwami - kiedy to po zniewoleniu ducha, następuje proces przywracania Wojska Polskiego narodowi. Przywracaniu wojska narodowi musi towarzyszyć przywracanie Chrystusowi Wojska Polskiego - wypełnienia go duchem wartości chrześcijańskich. (...) Za moje hasło wybrałem słowa: Milito pro Christo ("Walczę dla Chrystusa"). Chcę walczyć orężem Chrystusowym - słowami prawdy, mieczem ducha, miłości i braterstwa, walczyć o człowieka nowego".

Następcą abp. Głódzia w 2004 r. został ówczesny kanclerz Kurii Polowej ks. płk prał. Tadeusz Płoski. W 1994 r. - jako pierwszy z kapelanów wojskowych - ukończył Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie. 30 października 2004 r. przyjął sakrę biskupią i odbyt ingres do katedry polowej w Warszawie.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 18 stycznia 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Zbyt pewny siebieZbyt pewny siebie

Skąd czerpiemy wiadomości o apostołach?Skąd czerpiemy wiadomości o apostołach?

Wirtualni wojownicyWirtualni wojownicy

Stara i nowa Era według Cypriana NorwidaStara i nowa Era według Cypriana Norwida

O siekierze i złodziejuO siekierze i złodzieju

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej