Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dlaczego Piotr?

     Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? A oni odpowiedzieli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. Jezus zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie? Odpowiedział Szymon Piotr: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie. Wtedy surowo zabronił uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem. (Mt 16,13-20)

     Scena, o której mowa w niedzielnej Ewangelii, rozegrała się u stóp Cezarei Filipowej, gdzie właśnie na skale wyrastającej nad Jeziorem Genezaret król Herod Wielki kazał wybudować świątynię dedykowaną cesarzowi Oktawianowi Augustowi. Syn zaś Heroda - Filip - kilka lat po narodzeniu Chrystusa zbudował wokół świątyni całe miasto, nazwane na cześć cesarza Augusta Cezareą, a od imienia fundatora - Filipową. Był to znak służalczości marionetkowych władców Izraela i trwałego panowania Rzymian nad Ziemią Obiecaną. Na tle owej potęgi jakże słabo musiał wyglądać Jezus z dwunastu uczniami, zwerbowanymi spośród rybaków i celników.

     Paradoks Jezusowej zapowiedzi uwydatnia się jeszcze bardziej, że Opoką (petra) dla Kościoła ma zostać Piotr. To bodajże najbardziej niestały ze wszystkich Apostołów. Przecież stchórzył przed służącą na dziedzińcu Kajfasza, a nawet po Jezusowym zmartwychwstaniu powiedział: "Idę ryby łowić". Nie miał chyba żadnych naturalnych cech, dzięki którym można by go nazywać Opoką. Powodem wyboru Piotra było jednak szczególne objawienie prawdy Bożej, którego Apostoł doznał w sposób nadprzyrodzony, a nie dzięki swoim dociekaniom, czy otwarciu się na mądrość tego świata.

     Spostrzeżenia dotyczące budowania Kościoła na Piotrze odnoszą się również do dzisiejszej rzeczywistości. Szczególna rola każdorazowego papieża, jako strażnika wiary, nie wynika z jego wykształcenia ani osobistej mądrości czy nawet świętości, choć szczególnie ta ostatnia jest bardzo pożądana. Chodzi o wyjątkową asystencję Ducha Świętego. Podobnie jak św. Piotr bezbłędnie rozpoznał w Jezusie Mesjasza, tak każdorazowy papież ma nadprzyrodzony dar rozstrzygania o tym, co jest zgodne z wiarą w Chrystusa.

     Ciało i krew, choć nie były dla Piotra źródłem poznania Chrystusa, to przecież nie pozostały bez znaczenia. Stały się, zgodnie z Jezusową zapowiedzią, narzędziem świadczenia o Nim. Piotr musiał w końcu potwierdzić swoją wiarę życiem i śmiercią. A wtedy jego cielesna natura wyszła na pierwszy plan. Bo ludzie "cieleśni", do których Bóg nie przemawiał bezpośrednio, lepiej rozumieją język ciała niż ducha. Gotowość oddania życia za prawdę potwierdza ją mocniej niż najpiękniejsze kazanie.

     Właśnie dzięki trwaniu przy prawdzie objawionej i świadectwu składanemu ciałem i krwią Kościół trwa, choć po majestatycznej świątyni Augusta, zbudowanej na litej skale, nie pozostał ślad.

ks. Henryk Zieliński

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 21 sierpnia 2011


   

Wasze komentarze:
 beti: 17.08.2019, 12:44
 Módl się za mnie i moją rodzinę
 XBS: 08.01.2019, 08:59
 Św Piotrze proszę wstaw się za mnie i moją rodzinę do Pana Boga
 Beata: 20.12.2018, 09:54
 Moja rodzina potrzebuje Twojej pomocy Boże
 Beata: 20.12.2018, 08:39
 Kochany Boże Miłościwy i litościwy pomóż mojej córce i mojemu tacie
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Wincentego PallottiegoModlitwa do św. Wincentego Pallottiego

Litania do św. Wincentego PallottiegoLitania do św. Wincentego Pallottiego

Ster życia, czyli o formacji sumieniaSter życia, czyli o formacji sumienia

U progu rajuU progu raju

O cokolwiek poprosisz...O cokolwiek poprosisz...

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej