Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Miejsce to wybrał Pan

     Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.. (Mt 23,1-12)

     Przeżywamy dzisiaj w naszych parafiach rocznicę poświęcenia kościoła. Obchód ten dotyczy świątyń, których dokładna data konsekracji nie jest znana - w tych wszystkich parafiach właśnie dzisiaj rocznicę tę obchodzimy. Wnioskujemy z tego, że musi to być sprawa bardzo ważna, skoro Kościół wyznacza nam konkretny dzień - i to niedzielę! - aby podziękować Bogu za dar świątyni parafialnej. Czyżby jednak chodziło tylko o budowlę taką czy inną, wystawioną w określonym czasie i stylu architektonicznym? Czy budynek z cegły lub drewna, choćby najpiękniejszy, wart jest tego, aby tak uroczyście obchodzić jego "oddanie do użytku"?

     Domyślamy się, że nie budynek sam w sobie jest motywem świętowania, ale to, iż jest on miejscem spotkania człowieka z Bogiem! Miejscem, które wybrał Pan! Miejscem, w którym jednoczy się na modlitwie i składaniu ofiary Chrystusowy Kościół! Dlatego to miejsce także nazywa się kościołem, chociaż pisanym przez małe "k". W ten właśnie sposób podkreślona została więź między samym miejscem a jego znaczeniem i przeznaczeniem. Skoro bowiem w tym miejscu Kościół się gromadzi, Kościół się modli, Kościół składa ofiarę i Kościół się zbawia - to tego miejsca nie można było nazwać inaczej, jak właśnie kościołem.

     I dlatego także nasze kościoły - większe czy mniejsze - są budowlami solidnymi, często monumentalnymi, postawionymi na mocnych fundamentach. Kiedy zaś dostrzega się jakiekolwiek znaki zniszczenia czy inne defekty, natychmiast rozpoczyna się ich usuwanie, poprawianie, remont. Dlaczego jest to tak ważne? I dlaczego tak wielu często ubogo żyjących wiernych nie szczędzi ze swego niedostatku ofiar na odnowienie parafialnych świątyń: na malowanie, uzupełnianie ubytków czy inne prace?

     Zapewne dlatego, że wszyscy oni dobrze rozumieją, iż kościół - świątynia - ma być czytelnym znakiem i symbolem Kościoła - Wspólnoty. A ten Kościół - Wspólnota - jest solidną budowlą duchową, osadzoną na mocnym fundamencie. Bramy piekielne jej nie przemogą - takie zapewnienie z ust samego Jezusa usłyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii. Tak, bo tę duchową budowlę wznosi sam Jezus Chrystus, a wraz z Nim my wszyscy ją wznosimy. I dlatego także wznosimy budowle widzialne, i dlatego tak bardzo o nie dbamy, aby w ten sposób zaznaczyć nasze szczere dążenie do budowania Kościoła - Wspólnoty - duchowej świątyni. Pięknej i bardzo solidnej!

ks. Jacek Jaśkowski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 23 października 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Wincentego PallottiegoModlitwa do św. Wincentego Pallottiego

Litania do św. Wincentego PallottiegoLitania do św. Wincentego Pallottiego

Ster życia, czyli o formacji sumieniaSter życia, czyli o formacji sumienia

U progu rajuU progu raju

O cokolwiek poprosisz...O cokolwiek poprosisz...

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej