Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Kim jesteś?

     Zebrali się u Niego faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I /gdy wrócą/ z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych /zwyczajów/, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami? Odpowiedział im: Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, /dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie/. Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym. (Mk 7,1-8.14-15.21-23)

     Jezus bardzo często w dyskusjach z faryzeuszami wykazuje im zbytnie przywiązanie do tradycji, zasad i przepisów zewnętrznych, do litery prawa - nie ducha, do przerostu formy nad treścią. Tak dzieje się i w czasach obecnych. Spełnianie praktyk pobożnych zewnętrznych nie pokrywa się z tym, co człowiek ma w sercu, duszy i umyśle. Niejednokrotnie można usłyszeć z ust człowieka ochrzczonego i bierzmowanego "Jestem wierzący, ale niepraktykujący".

     W dzisiejszej ewangelii Pan Jezus porusza problem tak aktualny w obecnych czasach, ale jak widać zawsze istniejący, realny problem Kościoła, czyli ludzi praktykujących, a niewierzących - "Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie" (Mk 7,6b). Jak wyglądają współcześni praktykujący, a nie wierzący? Oto narzeczeni deklarują do protokołu przedślubnego swoją katolickość, a zaraz potem mówią, że zamieszkują od kilkunastu miesięcy razem i nie uznają, aby współżycie przed ślubem było grzechem, bo tak robią wszyscy... "Ten lud czci mnie wargami..., ale czci mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi" (Mk 7, 6b-7). Tak uczyli i uczą faryzeusze ówcześni i współcześni przywiązani do zewnętrznej strony "kubka": aby ślub, I Komunia i inne uroczystości religijne pięknie wyglądały - na zewnątrz z bogatą oprawą, a to przecież nie ma żadnego znaczenia dla późniejszego życia. "Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota" (Mk 7,21-22). Tak wielu ludzi ochrzczonych przywiązuje większą wagę do zewnętrznej strony życia, dlatego ci, którzy przeżywają śluby z bogatą oprawą zewnętrzną, ale bez ducha, po kilku latach, a nierzadko wcześniej udają się do Sądu Metropolitalnego, aby stwierdzić nieważność tak hucznie i uroczyście zawieranego wobec Boga i Kościoła małżeństwa. Dlaczego tak się dzieje??? Jezus daje odpowiedź - "Bo ten lud czci mnie wargami, lecz sercem daleko jest ode mnie" (Mk 7,6b) i woła: "Słuchajcie mnie wszyscy i zrozumiejcie!" (Mk 7,14b).

     A co ty zrozumiałeś? Proszę, odpowiedz sobie na następujące pytanie, niezależnie ile masz lat i w jakim powołaniu w Kościele żyjesz: kim jesteś?

     1. wierzącym, ale niepraktykującym?
     2. praktykującym, ale niewierzącym?
     3. wierzącym i praktykującym?

     Panie Jezu, który z taką cierpliwością i troską pochylasz się nade mną, niezależnie, w którym punkcie powyżej mnie odnajdujesz. Proszę Cię o to, abym na pierwszym miejscu stawiał to, co napełnia moje wnętrze, a nie zatrzymywał się na zewnętrznej stronie życia.

ks. Marek Kołodziejski


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 sierpnia 2009


   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 asia: 02.09.2009, 18:43
  tak prawdziwy sens zycia mozna odnalezc tylko w chrystusie
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej