Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Duch daje życie

     Ucząc w synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. A spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, wielu mówiło: Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać? Jezus jednak świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: To was gorszy? A gdy ujrzycie Syna Człowieczego, jak będzie wstępował tam, gdzie był przedtem? Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą. Jezus bowiem na początku wiedział, którzy to są , co nie wierzą, i kto miał Go wydać. Rzekł więc: Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli mu to nie zostało dane przez Ojca. Odtąd wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło. Rzekł więc Jezus do Dwunastu: Czyż i wy chcecie odejść? Odpowiedział Mu Szymon Piotr: Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga. (J 6,54.60-69)

     Duch daje życie, ciało na nic się nie przyda (J 6,63) - to myśl Pana Jezusa z dzisiejszej Ewangelii. Rozwija ją św. Pawet w Liście do Galatów (5, 16-24), mówiąc: "Postępujcie według ducha, a nie spełniajcie pożądań ciała" (Gal 5,17) i wymienia owoce ducha i ciała. Do tych pierwszych Apostoł Narodów zalicza: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Owoce ciała: nierząd, nieczystość, bałwochwalstwo, nienawiść, spory, zawiść, wzburzenie, niezgoda, rozłamy, pogoń za zaszczytami.

     Minęło dwa miesiące wakacji, może warto poczynić pewne podsumowanie w świetle dzisiejszej Ewangelii, o jakie owoce wzbogaciłem się tego lata? Wakacje to czas nabierania sił do nowych zadań i obowiązków. Owoce ducha, które wymienia św. Paweł z całą pewnością wzmacniają sprawność człowieka pod każdym względem: duchowym, psychicznym i fizycznym, a więc potwierdzają się słowa Jezusa, że "Duch daje życie..."

     Jeśli jesteś napełniony po urlopie pokojem, opanowaniem, to powrócisz do pracy, do domu jako nowy człowiek. Na ludzi, którzy przed urlopem wydawali ci się nie do zniesienia, będziesz mógł spojrzeć w innym świetle.

     Jeśli miałeś nieszczęście sięgnąć po któryś z owoców ciała, to z pewnością mimo spędzonego urlopu w najlepszym kurorcie, przy ładnej pogodzie i w wesołym towarzystwie nie czujesz się wypoczęty i nie wracasz z ochotą i zapałem do pracy czy szkoły. Pozostał ostatni tydzień wakacji - może właśnie po to, abyś zatrzymał się dłużej nad słowami z dzisiejszej Ewangelii "Duch daje życie, ciało na nic się nie przyda" (J 6,63 ). Jeżeli po urlopie czy pod koniec wakacji możesz przyjść na Mszę św. i przyjąć Jezusa w Komunii, to znaczy że zostałeś obdarowany wielką łaską daną przez Ojca i właściwie z niej skorzystałeś. Wykorzystałeś czas letniej kanikuły zgodnie z wolą Bożą i z nowymi siłami staniesz do zadań, które Pan ci powierzy.

     Może się zdarzyć i tak, że już nie masz ochoty i sił iść za Jezusem, bo doświadczasz po raz kolejny ciężaru owoców ciała i stwierdzasz, że: "trudna jest ta mowa..." (J 6,60). Nie załamuj się, tylko wracaj do lektury Pisma Świętego i rozważaj słowa św. Piotra, który znając swoje słabości i ograniczenia, mówi: "Panie, do kogóż pójdziemy?" (J 6, 68).

     Panie Jezu, najlepszy nauczycielu, który pomimo wakacji z ogromną troską i cierpliwością od pierwszej niedzieli sierpnia nieustannie przypominasz, że "Kto spożywa Ciało Twoje i Krew Twoją pije, ma życie wieczne"( J 6,54), dziękuję Ci za Twoją nieskończoną miłość do człowieka, nie zawsze wdzięcznego ucznia, że dajesz czas wakacji i urlopu, podczas których możemy tak wiele zwiedzić, zobaczyć, poznać, a przede wszystkim karmisz nas samym sobą, abyśmy mogli zbliżyć się do życia wiecznego, które jest nagrodą dla tych, którzy pamiętają o twoich słowach: "Duch daje życie, ciało na nic się nie przyda" (J 6, 63).

ks. Marek Kołodziejski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 23 sierpnia 2009


   

Wasze komentarze:
 mirek: 18.06.2012, 05:47
 Zniszczyłes mi całe życie jezu
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Wincentego PallottiegoModlitwa do św. Wincentego Pallottiego

Litania do św. Wincentego PallottiegoLitania do św. Wincentego Pallottiego

Ster życia, czyli o formacji sumieniaSter życia, czyli o formacji sumienia

U progu rajuU progu raju

O cokolwiek poprosisz...O cokolwiek poprosisz...

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej