Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Spełniają się słowa pisma

     Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono. Potem powrócił Jezus w mocy Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich. Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane: Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana. Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. Począł więc mówić do nich: Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli. (Łk 1,1-4.4,14-21)

     Ewangelia według św. Łukasza jest adresowana do tajemniczej osoby nazwanej "dostojnym Teofilem" (Łk 1, 3). Jego imię w języku greckim "Theophilos" oznacza "mity Bogu", "przyjaciel Boga". Nie wiemy jednak, czy to imię odnosi się do historycznej osoby, czy też jest symbolicznym zwróceniem się do wszystkich Bożych przyjaciół. Zatem Ewangelia jest skierowana do wszystkich, bez wyjątku.

     Dzisiejsza Ewangelia opowiada o rozpoczęciu publicznej działalności przez Jezusa Chrystusa. Jezus przyszedł do Nazaretu, swojej rodzinnej miejscowości. Tam odwiedził synagogę i zaczął czytać z księgi Izajasza tekst o pojawieniu się na świecie Sługi Bożego, mającego przynieść ludziom dobrą nowinę oraz uczynić ich wolnymi. Najistotniejsze jednak były słowa, które Pan Jezus wypowiedział na zakończenie czytania: "Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli" (Łk 4, 21). Słowa te objawiły bowiem, kim jest tajemniczy sługa, którego przepowiadał prorok Izajasz. To sam Jezus Chrystus, tożsamy z Mesjaszem oczekiwanym od wieków. Tymi słowami Pan Jezus zaświadczył, że On sam jest nosicielem i przekazicielem Królestwa Bożego.

     Wiara katolicka mówi nam, że Jezus jest Panem i Mesjaszem. W to z kolei nie za bardzo chcieli uwierzyć mieszkańcy rodzinnego Nazaretu. Jeśli im było trudno przyjąć Pana Jezusa i słowa, które On cytował, to co dopiero można powiedzieć o nas. Nasza wiara opiera się bowiem na tym, czego nie widzieliśmy, ani nie słyszeliśmy osobiście. Pomimo to wielu z nas uwierzyło Bogu. Nasza wiara zrodziła się ze słuchania Słowa Bożego.

     Odwiedzając obecnie rodziny z wizytą duszpasterską, na wielu stołach tradycyjnie można zobaczyć Pismo Święte. Jednak większość egzemplarzy wygląda jakby już dawno nie były otwierane. Tak jak przed wiekami, gdy Pan Jezus czytał słowo Boże, które się wypełniało, tak i dzisiaj to słowo jest wciąż żywe i skuteczne. Nadal wypełnia się ono w życiu ludzi, którzy słuchają tego słowa i żyją według niego.

     Warto postawić sobie na koniec kilka pytań: czy mam i czytam Pismo Święte? Czy z uwagą słucham tego, co mówi do mnie Bóg na kartach Pisma Świętego? Czy wierzę słowom Boga i żyję według nich? Pozytywne odpowiedzi na te pytania pomogą nam żyć według Ducha i na nas także będą spełniały się wówczas słowa Pisnia.

ks. Mariusz Wedziuk

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 24 stycznia 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Arnolda JanssenaModlitwa do św. Arnolda Janssena

A po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwieA po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwie

Miłość jest tylko jednaMiłość jest tylko jedna

Jak nie stracić swego czułego sercaJak nie stracić swego czułego serca

Czystość dotyczy całego człowiekaCzystość dotyczy całego człowieka

Najbardziej popularne

Modlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła IIModlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła II

Psalm 51Psalm 51

Psalm 121Psalm 121

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej