Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Santo Subito

Sługa Boży Jan Paweł II będzie beatyfikowany w Rzymie 1 maja 2011 r. Decyzję Benedykta XVI ogłosił 14 stycznia ks. Federico Lombardi, rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej. Wiadomość z wielką radością przyjęli katolicy na całym świecie, a zwłaszcza w Polsce.

Tego samego dnia papież przyjął kard. Angela Amata, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, na audiencji, podczas której zatwierdził dekret o autentyczności cudownego uzdrowienia francuskiej zakonnicy s. Marie-Simone Pierre Normand, do którego doszło za wstawiennictwem Jana Pawła II. Została ona w sposób z medycznego punktu widzenia niewytłumaczalny uzdrowiona z choroby Parkinsona.

Zdaniem kard. Amata, proces beatyfikacyjny Jana Pawła II był prowadzony szczególnie skrupulatnie, aby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości i trudności. - Gdy chodzi o rygory i dokładność proceduralną, nie było taryfy ulgowej. Sprawa była traktowana jak inne, przechodząc wszystkie etapy przewidziane przez przepisy Kongregacji. Co więcej, jeśli wolno mi wyrazić opinię osobistą, właśnie po to, aby godnie uczcić pamięć tego wielkiego papieża, dokumentacja została poddana szczególnie skrupulatnemu badaniu, aby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości i przezwyciężyć wszelkie trudności - stwierdził kard. Amato w wywiadzie dla Radia Watykańskiego.

W bazylice św. Piotra rozpoczęto już prace nad przeniesieniem ciała Jana Pawła II z Grot Watykańskich do kaplicy św. Sebastiana. Spocznie ono tam po beatyfikacji w prawej nawie świątyni, między Piętą Michała Anioła a kaplicą Najświętszego Sakramentu. Jednym z motywów wybrania tej właśnie kaplicy jest bliskość wejścia, co ułatwi dotarcie wielu pielgrzymom. Wiadomo już, że trumna nie zostanie otwarta i nie przewiduje się ekshumacji ciała błogosławionego.

Beatyfikacja Jana Pawła II, której dokona 1 maja Benedykt XVI, jest "wydarzeniem historycznym, które nie ma precedensu" - napisał naczelny redaktor "EOsservatore Romano" Giovanni Maria Vian. Jego zdaniem trzeba cofnąć się do głębokiego średniowiecza, by znaleźć podobne przykłady, umiejscowione jednak w kontekście, których nie sposób porównać z decyzją Benedykta XVI. W ostatnich dziesięciu stuleciach żaden papież nie wyniósł na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika.

W niedzielę 16 stycznia o beatyfikacji mówił też podczas modlitwy Anioł Pański Benedykt XVI. Zwracając się do Polaków, powiedział: - Podzielam waszą radość z ogłoszenia beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II, która odbędzie się 1 maja tego roku. Ta wiadomość była bardzo oczekiwana przez wszystkich, a w szczególny sposób przez was, dla których czcigodny mój poprzednik byt przewodnikiem w wierze, w prawdzie i w.wolności. Życzę wam głębokiego duchowego przygotowania się do tego wydarzenia i z serca wszystkim błogosławię.

"Wyniesienie na ołtarze sługi Bożego Jana Pawła II daje Kościołowi powszechnemu nowego i ważnego orędownika przed Bogiem. Jako pasterze Kościoła, który jest w Polsce, wyrażamy głębokie przekonanie, że beatyfikacja Jana Pawła II jeszcze bardziej zjednoczy nas z Następcą św. Piotra i jego misją niesienia światła wiary i miłości współczesnemu światu" - stwierdziło prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

- Beatyfikacja Jana Pawła II jest pokazaniem całemu światu czegoś, co w polskiej duszy jest najpiękniejsze - powiedział przewodniczący KEP abp Józef Michalik. - Ten papież wyszedł z Kościoła polskiego, oskarżanego niekiedy o siedem grzechów głównych i jeszcze kilka pobocznych - podkreślił.

- Spełnia się pragnienie milionów ludzi, wyrażane już na pogrzebie Jana Pawła II wołaniem: Santo subito - stwierdził z kolei prymas Polski abp Józef Kowalczyk. - Mam nadzieję, że dzień beatyfikacji będzie dla nas prawdziwym świętem. Będzie to doskonała okazja, żeby doświadczyć prawdy, że Bóg istnieje, że kocha, że czyni w życiu ludzi prawdziwe cuda. Niech zabiją mocniej nasze serca - przecież jesteśmy naocznymi świadkami jego świętości! Dziękujmy Bogu za tę wielką łaskę i prośmy Go, by przykład Jana Pawła II pozwalał nam nawracać się i wytrwale dążyć do świętości - dodał prymas.

Wiadomość o bliskiej beatyfikacji Jana Pawła II przyjęła z radością diecezja rzymska. Kardynał wikariusz Agostino Vallini przypomniał, że przez 27 lat papież był jej biskupem. Podkreślił, że Jan Paweł II kochał Rzym, a Rzym kochał jego. I nadal go kocha. - Bardziej od innych mieliśmy w tych latach przywilej modlić się przy jego grobie, dlatego wiadomość o wyniesieniu go na ołtarze czyni go jeszcze bliższym nam; jako orędownika u Boga prosimy go, aby błogosławił Rzymowi i jego mieszkańcom - zaznaczył. Szacuje się, że w beatyfikacji Jana Pawła II weźmie udział około 2 min wiernych z całego świata. Udział w uroczystościach nie wymaga specjalnych kart wstępu.

WŚ/KAI

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 23 stycznia 2011Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej