Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Początek nowej ery

Wiara chrześcijańska zaczęła się od wyznania uczniów, którym przywitali współbraci wracających z drogi do Emaus: Pan zmartwychwstał i ukazał się Piotrowi. Wiara ta opierała się na świadectwie konkretnych ludzi, że Chrystus zmartwychwstał i dał się widzieć. Do pierwszych tego świadków należał Piotr i Dwunastu oraz - wspominane przez św. Pawła - pięćset osób, ponadto Jakub i wszyscy Apostołowie (1 Kor 15,4-8).

Czy widzącym Jezusa można wierzyć? Kapitalnie na to pytanie odpowiada nasz Katechizm. Nie da się uczniów Jezusa posądzić o mistyczną egzaltację. Ich wiara przeszła tak wielki wstrząs pod wpływem Jego śmierci, że nie od razu chcieli przyjąć wiarę w Zmartwychwstanie. Zasmuceni i przerażeni, zaryglowani w Wieczerniku, najpierw nie uwierzyli pobożnym kobietom, zarzucając im "czczą gadaninę" (Łk 24,11). "Wątpią - przypomina Katechizm - nawet wtedy, gdy stają w obliczu samego Jezusa Zmartwychwstałego, tak bardzo wydaje się im to niemożliwe: sądzą, że widzą ducha" (por. Łk 24,39). Ich wiara zrodziła się ze spotkań ze Zmartwychwstałym, bo nie mogli wymyślić jej ci, którzy nawet po widzeniu z Jezusem "z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia" (J 20,24-27).

W tamten poranek wielkanocny zaczęło się budowanie nowej ery. Zaczęła się ona wydarzeniem rzeczywistym, potwierdzonym znakami historycznymi. Pierwszym elementem wydarzeń paschalnych jest pusty grób. Nie jest to jednak, jak poucza Katechizm, dowód bezpośredni i przez to wystarczający. Nieobecność ciała Jezusa można przecież wytłumaczyć inaczej... Nasze "Wyznanie wiary" mówi o grobie Jezusa nie w związku z Jego zmartwychwstaniem lecz śmiercią. "Bezpośrednio nie chodzi w nim - jak napisał kard. Josepf Ratzinger - o to, że grób był pusty, lecz że Jezus w nim leżał". Grób miał potwierdzić, że rzeczywiście umarł. Pusty grób stał się znakiem o tyle istotnym, że jego odkrycie było dla uczniów "pierwszym krokiem w kierunku rozpoznania samego faktu zmartwychwstania Chrystusa" (KKK 640). Uczeń, którego Jezus miłował, wchodząc w puste czeluści grobu Pana, doświadczył wiary, "ujrzał i uwierzył" (J 20,6-8).

Wiara w Zmartwychwstanie Chrystusa opiera się na wierze zrodzonej ze spotkań z Nim. Centralnym jej punktem jest Pan w swoim nowym życiu. Że jest to życie całkiem nowe, odmienne od wskrzeszonego, świadczy to, że nie podlega On ograniczeniom czasu i przestrzeni, "może uobecnić się na swój sposób, gdzie i kiedy chce". Zmartwychwstały może również zmieniać formy swojego ukazywania: dla Marii Magdaleny był ogrodnikiem, dla uczniów "inną postacią", którą nie od razu rozpoznali (por. Mk 16,12). Ciało Jezusa nie należało już do porządku ziemskiego, dlatego św. Paweł powiedział o Nim, że jest "człowiekiem niebieskim" (por. 1 Kor 15,35-50).

Osadzone w historii poranka wielkanocnego powstanie Jezusa z martwych jest przede wszystkim wydarzeniem transcendentnym. Jego najbardziej wewnętrzna istota była nieuchwytna dla ludzkich zmysłów, bo Zmartwychwstanie było wydarzeniem dotyczącym samego Jezusa, które zaszło między Ojcem a Nim w mocy Ducha Świętego. Nie mógł tego nikt zaobserwować i nie opisuje go żadna Ewangelia. Leży ono przez to "w sercu tajemnicy wiary" (647), a stało się dla nas "dostępne" dzięki pustemu grobowi, a bezpośrednio - dzięki zjawieniom Zmartwychwstałego Pana.

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa należy do "serca wiary", dlatego Jezus nie ukazał się całemu światu, lecz swoim uczniom, "tym, którzy z Nim razem poszli z Galilei do Jerozolimy, a teraz dają świadectwo o Nim przed ludem" (Dz 13,31). Tak jest do dzisiaj...

LIDIA CIECIERSKA
Pielgrzym, nr 137



Wasze komentarze:
 marzena aneta: 18.01.2023, 17:07
 Początek nowej ery dziękuję Boże kocham Cię proszę o dobre katechetki mające wiare i ich mężów i dobrych katechetów mających wiare i ich żony dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 29.10.2022, 08:46
 Boże kocham Cię proszę o dobrych katechetów mających wiarę i dobre katechetki mające wiarę dziękuję Boże proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Agnieszka z Montepulcianośw. Agnieszka z Montepulciano

Modlitwa do św. Agnieszki z MontepulcianoModlitwa do św. Agnieszki z Montepulciano

Litania do św. Agnieszki z MontepulcianoLitania do św. Agnieszki z Montepulciano

Do La Salette przybywają pielgrzymi z całego świataDo La Salette przybywają pielgrzymi z całego świata

Drugi znak - wielki smok (Ap 12,3-6)Drugi znak - wielki smok (Ap 12,3-6)

Czy apostolskie zalecenie powstrzymywania się od krwi dziś już nie obowiązuje?Czy apostolskie zalecenie powstrzymywania się od krwi dziś już nie obowiązuje?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej