Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Maryja w Katechizmie Kościoła Katolickiego

Co na temat Matki Pana mówi najnowszy Katechizm. Niewątpliwie poświęca Maryi wiele miejsca. Nazywa Ją aż 102 tytułami. Niektóre z tych "imion", zaczerpnięte ze źródeł biblijnych, przemawiają nową treścią. Według KKK Maryja jest np. "mieszkaniem Boga pośród ludzi", "pokorną służebnicąBożego Daru", "pannąi matką", "błogosławioną", "ubogą", "Córką Syjonu", "matką wierzących". Katechizm czci Ją wciąż mało u nas zadomowionym tytułem "Matki Kościoła", a pomija celowo te, które nie spotkały się z oficjalną aprobatą kościelnej tradycji (np. Wszechpośredniczka Łask, Współodkupicielka).

Najnowszy Katechizm (za Soborem Watykańskim II) stawia Maryję blisko nas. Przyznaje Jej "pierwsze miejsce wśród pokornych i ubogich Pana" (KKK 489, 722). Pokazuje Ją tak ludzką, osadzonąw czasie, jako "córkę Syjonu" (uosobienie Izraela), wreszcie jako "młodą Żydówkę z Nazaretu w Galilei". Stawia Jąprzed nami jako siostrę w wierze. Tu warto wspomnieć, że KKK bardzo konsekwentnie, w licznych zdaniach podkreśla właśnie wiarę Maryi. Eksponuje zdumiewające przekonanie Św. Augustyna, według którego "Maryja jest bardziej błogosławiona przez to, że przyjęła Jezusa wiarą, niż przez to, że poczęła Go cieleśnie" (KKK 506).

Wiara Bożej Rodzicielki była, zdaniem Katechizmu, nie tylko pobożna, ale niezłomna, dyspozycyjna, otwarta na Boże wezwanie. Tylko jeden człowiek wyróżniał się podobnąmocą wiary. Był nim Abraham (KKK 114), który potrafił żyć w posłuszeństwie Bogu i na nim budował swoją przyszłość. Tak mało zwracamy uwagę na wiarę Maryi, bo wydaje się nam, że skoro Bóg otoczył Ją Swoją obecnością, to i wiara w Jego działanie była dla Niej jakby łatwiejsza. Nie, Katechizm przypomina, że właśnie wypełniając tak wielkie powołanie, przeznaczenie jedyne w swoim rodzaju, Matka Pana w swojej "pielgrzymce wiary" nieraz doświadczyła "nocy wiary". Było tak na pewno w Jej uczestnictwie w cierpieniach Syna i u Jego grobu (KKK 165). W Kościele winna się więc spełnić przepowiednia Elżbiety, że z powodu wiary "wszystkie pokolenia będąna- zywały Ją błogosławioną" (por. Łk 2,35; KKK 148).

Nowym tematem w kościelnej refleksji o Maryi jest sprawa Jej modlitwy. W objawieniu, czym jest modlitwa, Maryja zajmuje pierwsze miejsce po Chrystusie. Spotykamy Ją "o świcie pełni czasów" pogrążoną na modlitwie, w dialogu z Bogiem, jaki zakończyła swoim "fiat", od którego tak bardzo zależały dalsze dzieje zbawienia. Wszystkim tekstom maryjnym z Nowego Testamentu Katechizm nadaje walor modlitwy, tak np. w Kanie Galilejskiej Maryja "modli się i wstawia w wierze" (KKK 2618). Ciekawą lekturą w KKK jest całostronicowe, pisane drobną czcionką, rozważanie na temat modlitwy "Zdrowaś Maryjo".

Równocześnie, wyróżniając Matkę Syna Bożego spośród wielu niewiast, które odegrały ważną rolę w dziejach, Katechizm podkreśla szczególny związek Maryi z Bogiem (wybrana przez Niego, powołana, posłana, obdarzona łaską), z Jezusem, dla którego była prawdziwą Matką (dała Mu to, co ludzkie: możliwość pracy ludzkimi rękoma, zdolność myślenia po ludzku, działania ludzkąwoląi kochania ludzkim sercem...) oraz z Duchem Świętym (ocieniona przez Niego i uświęcona). Maryja była "łaski pełna" (tzn.: pełna wdzięku, bo obdarzona miłością, bliskością i życzliwością samego Boga). O związku z Bogiem świadczy też orzeczenie anioła: "Pan z Tobą" odniesione w Nowym Testamencie jeszcze tylko do Jezusa. Tylko z Nim Maryja dzieli tę sytuację (Dz 10,38).

"Matka wierzących", tak zjednoczona z Bogiem, nie przysłania więc sobą Chrystusa. Katechizm - za Ojcami Kościoła - mówi o Niej Hodogetńa, co po grecku znaczy "wskazująca drogę" (tu: prowadząca do Jezusa). Maryja jest więc godna czci i - zdaniem KKK - cześć ta wprawdzie różni się od kultu oddawanego Bogu, ale "jak najbardziej sprzyja temu kultowi" (971).

LIDIA CIECIERSKA
Pielgrzym nr 215


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. KlaryModlitwa do św. Klary

Koronka do św. KlaryKoronka do św. Klary

Litania do św. KlaryLitania do św. Klary

św. KlaryŚwięta Klara

Klara - święta trzech kwiatówKlara - święta trzech kwiatów

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej