Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dlaczego w Polsce nie wolno w piątki jeść mięsa, a innych krajach można?

Takie pytanie stawiają sobie Polacy wyjeżdżający za granicę. Aby udzielić wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie, trzeba wyjaśnić, jakie są przepisy kościelne dotyczące postu.

Dlaczego w ogóle trzeba pościć? Post jest jedną z form pokuty (obok innych umartwień, modlitwy, dzieł miłosierdzia oraz wierniejszego wypełniania własnych obowiązków - por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1249). Pokutować nakazał nam Pan Jezus już na samym początku swojej działalności (por. Mk 1,15), a Jego wezwanie powtarzali Apostołowie (por. Dz 3,19). Kościół wyznaczył pewne dni, które są dniami pokuty dla wszystkich wiernych. Są to poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu (kan. 1250). (Dni adwentu, oprócz piątków, nie są dniami pokuty, dlatego nie dotyczy ich nakaz powstrzymania się od udziału w zabawach. Ponieważ jednak adwent długo był nazywany "czasem zakazanym", dlatego należy uważać, aby przez organizowanie zabaw w adwencie nie doprowadzić do zgorszenia).

Spośród wszystkich form pokuty prawo kościelne podaje wymagania dotyczące tylko postu. Istnieją dwa rodzaje postu: post właściwy, czyli ograniczenie spożywanych pokarmów w Środę Popielcową i Wielki Piątek, obowiązujący wszystkich między 18 a 59 rokiem życia oraz wstrzemięźliwość (niejedzenie mięsa w piątki - o ile nie wypada w ten dzień jakaś uroczystość - i w Środę Popielcową) obowiązująca wszystkich, którzy ukończyli 14 lat (kan. 1251). W tradycji polskiej zachował się też piękny zwyczaj wstrzemięźliwości w Wigilię oraz w Wielką Sobotę.

Te normy obowiązują w całym Kościele, ale prawo daje możliwość Konferencjom Episkopatu zmieniania tych ustaleń. Dlatego na przykład w niektórych krajach europejskich post obowiązuje tylko w piątki Wielkiego Postu, natomiast w pozostałe piątki chrześcijanin jest zobowiązany pełnić inne czyny pokutne. Polak, który udaje się jako turysta za granicę, powinien zachować zasady, których przestrzega się w Polsce, ponieważ są zgodne z prawem ogólnokościelnym, natomiast ten, kto osiedla się w danym kraju, może stosować się do zasad, które w nim obowiązują.

Jeżeli istnieje poważna przeszkoda do zachowania wstrzemięźliwości (na przykład choroba, bycie w podróży, korzystanie z żywienia zbiorowego), można jeść mięso, pod warunkiem, że spełni się inne formy pokuty.

Czy niezachowanie postów może być grzechem ciężkim? Możę, jeżeli wynika z rzeczywistego i trwałego lekceważenia konieczności pokuty.

o. Mateusz Pindelski SP
Espe, nr 63Wasze komentarze:
 Gabriel: 15.02.2024, 07:23
 Nie można jeść mięsa w piątek,ludzkie a kim wy jesteście i za kogo się uważacie by ustanawiać prawa odnosnie wiary ??? Prawo stworzył Bóg
 Ktoś: 25.01.2024, 10:40
 Zabawne jest to, że ludzie wymyślają sobie różne zasady kościół je wprowadza a później wszyscy w to ślepo wierzą. A później się spowiadaja że zjedli w piątek kawałek mięsa i już wielki grzech. A jak ktoś prawie wcale nie je mięsa a zje raz na jakiś czas i popadnie akurat w piątek? Strach się bać :D
 Adrian: 28.05.2023, 11:16
 Problem jest taki, że w Polsce mamy jakiś wymyślony kościół polskokatolicki, rydzykokatolicki, w którym na znak męki Jezusa, nie można jeść mięsa w piątek. Ale ryby już tak, chociaż to też mięso. A na całym świecie nie ma kościoła polskokatolickiego, zmyślonego syfu, tylko jest rzymskokatolicki. Nawet papież je mięso w piątek. W piątek, na znak męki Jezusa, należy odmówić sobie czegoś, co lubimy. Problem jest taki, że polaczki alkoholicy, nie odmówią sobie wódy czy piwska, bo by im się nie chciało żony bić, wolą sobie odmówić mięsa. Zmyślony zabobon, ot co. Polski biskup jest poniżej papieża, a mimo to wymyśla sobie i dodaje jakieś prawa do Kodeksu Prawa Kanonicznego i polaczkowe barany, które samodzielnie myśleć nie potrafią, wierzą w to, jakby to on był głową kościoła.
 Erick2k: 14.05.2023, 13:45
 Uwazam ze kosciol to sekta i ludzie chorzy psychicznie. Pozdrawiam
 Kto: 13.04.2023, 20:56
 Hehe dobre prawo koscielne czyli ludzkie a kim wy jesteście i za kogo się uważacie by ustanawiać prawa odnosnie wiary ??? Prawo stworzył Bóg
 Eklezjodor: 17.03.2023, 19:48
 Wszystko ok, ale ojciec popełnił błąd w tym, że jak Polak jedzie za granicę to musi przestrzegać postu. Właśnie, że nie musi, bo prawo o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych jest prawem terytorialnym, a nie prawem personalnym. Dlatego Polak we Włoszech może jeść mięso bez grzechu, a Włoch w Polsce nie może jeść mięsa.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

bł. Karol Dobrybł. Karol Dobry

Modlitwa do bł. Karola DobregoModlitwa do bł. Karola Dobrego

Modlitwa do św. Agnieszki z PragiModlitwa do św. Agnieszki z Pragi

Czy samobójstwo jest zawsze grzechem, a jeżeli jest popełnione z miłości względem Boga?Czy samobójstwo jest zawsze grzechem, a jeżeli jest popełnione z miłości względem Boga?

Powszechna Solo-modaPowszechna "Solo-moda"

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej