Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Po co żyjemy na tym świecie?

W jakim celu Bóg stworzył człowieka?

Bóg stworzył człowieka w tym celu, żeby człowiek poznał Boga, miłował Go i służył Mu, i tak po śmierci posiadł Go i cieszył się Nim na wieki w niebie. Bóg chce podzielić się Swoim szczęściem ze stworzeniami rozumnymi.

Skąd wiemy, że Bóg chce być naszym szczęściem wiecznym?

Wiemy to stąd, że człowiek pragnie osiągnąć szczęście bez żadnych ograniczeń, pełnię dobra, a to możemy znaleźć tylko w Bogu. On sam dał nam tak wielkie pragnienie szczęścia, iż nic innego poza Nim nie może nas zaspokoić. Św. Augustyn wyznawał Bogu: "Stworzyłeś nas dla Siebie i niespokojne jest serce nasze, dopóki nie spocznie w Tobie".

Czy szczęście to osiągamy automatycznie?

Nie, szczęścia tego nie osiągamy automatycznie. Bóg pragnie, abyśmy zasłużyli sobie na nie z pomocą Jego łaski. Możemy na nie zarobić poznając Boga, kochając Go i służąc Mu wiernie. Tylko ochrzczeni umierający przed dojściem do używania rozumu osiągają pełne szczęście automatycznie.

Zabiegajcie o własne zbawienie z bojaźnią i drżeniem (Fil 2, 12).

W jaki sposób możemy kochać Boga i służyć Mu?

Możemy kochać Boga i służyć Mu:
- zachowując Jego przykazania i unikając grzechu;
- dochowując wierności Kościołowi Chrystusowemu, jego nauce i prawom;
- uczestnicząc w życiu sakramentalnym Kościoła, zwłaszcza przez częste korzystanie z Sakramentu Pokuty i Eucharystii;
- zabiegając, szczególnie przez święte życie, o to, aby jak najwięcej dusz poznało i pokochało Boga.

Kiedy będziemy mogli uczestniczyć w szczęśliwości Boga?

Już tu na ziemi możemy zacząć uczestniczyć w szczęśliwości Boga przez życie według Jego woli, które przynosi pokój serca. Ale szczęściem w pełni będziemy się cieszyć dopiero po śmierci. Wtedy, kto był wierny, usłyszy: Dobrze, sługo dobry i wierny!... Wejdź do radości swego Pana (Mt 25, 23).

Czy każdy człowiek żyje po śmierci?

Tak, każdy człowiek żyje po śmierci. Dusza ludzka bowiem jest nieśmiertelna, a po zmartwychwstaniu dusza i ciało znów się połączą, aby żyć wiecznie.

Ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia (J 5, 29).

Jak nazywamy miejsce lub stan wiecznego szczęścia z Bogiem?

Miejsce lub stan wiecznego szczęścia z Bogiem nazywamy niebem.

Skąd wiemy, że jest niebo?

Wiemy, że jest niebo, bo sam Bóg nam o tym powiedział. Jezus wiele razy mówił o wiecznej nagrodzie, jąka czeka sprawiedliwych.

Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie (Mt 5, 12).

Wiemy, że jeśli nawet zniszczeje nasz przybytek doczesnego zamieszkania, będziemy mieli mieszkanie od Boga, dom nie ręką uczyniony, lecz wiecznie trwały w niebie (2 Kor 5, 1).

Nasza bowiem ojczyzna jest w niebie (Fil 3, 20).

Czy ważną jest rzeczą myśleć o niebie?

Tak, myślenie o tym, że będziemy żyć z Bogiem na wieki, czyni nas bardziej szczęśliwymi tu na ziemi i pomaga nam wykorzystać lepiej życie doczesne przez pełnienie dobra.

Kto hojnie sieje, hojnie też zbierać będzie... Radosnego dawcę miłuje Bóg. A Bóg może zlać na nas całą obfitość łaski (2 Kor 9, 6-8).

Co Pan Jezus miał szczególnie na uwadze, gdy obiecywał swoim wyznawcom niebo?

Pan Jezus obiecując swym wyznawcom niebo chciał, aby oni jak najwięcej zrobili dobrego dla bliźnich, zwłaszcza pełniąc uczynki miłosierdzia (por. Mt 25, 35-40). W nagrodę za to w dniu Sądu powie im: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!" (Mt25, 34).

Czy Bogu zależy na naszym zbawieniu?

Tak, Bogu zależy na naszym zbawieniu, gdyż nas kocha po ojcowsku, nadto pełny tryumf Jego laski w nas pomnaża Jego chwałę.

On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby wraz z Nim i wszystkiego nam nie darować? (Rz 8, 32).

O co nam powinno chodzić najwięcej w naszej trosce o zbawienie swoje i bliźnich?

W naszej trosce o zbawienie własne i cudze winno nam najwięcej chodzić o jak największą chwałę Bożą, która jest naszym ostatecznym celem. "Chwała Boga polega (jest w istocie tym samym) na zbawieniu dusz" - pisał św. Maksymilian. Już w II wieku uczył św. Ireneusz: "Chwałą Boga jest człowiek żyjący". Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie (Mt 5, 16).

Ryczerz Niepokalanej nr 395Wasze komentarze:
 marzena aneta: 23.01.2023, 19:04
 Po co żyjemy na tym świecie dziękuję Boże kocham Cię proszę o dobre katechetki mające wiare i ich mężów i dobrych katechetów mających wiare i ich żony dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Boże kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Dociekliwy: 22.05.2022, 22:51
 A skąd ta pewność że człowieka stworzył bog
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

bł. Karol Dobrybł. Karol Dobry

Modlitwa do bł. Karola DobregoModlitwa do bł. Karola Dobrego

Modlitwa do św. Agnieszki z PragiModlitwa do św. Agnieszki z Pragi

Czy samobójstwo jest zawsze grzechem, a jeżeli jest popełnione z miłości względem Boga?Czy samobójstwo jest zawsze grzechem, a jeżeli jest popełnione z miłości względem Boga?

Powszechna Solo-modaPowszechna "Solo-moda"

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej