Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Co to jest dusza?

Uczenie się Katechizmu nakazuje rozstać się z potocznym usprawiedliwieniem, że Pan Bóg nas "takimi stworzył". Zwykle chcemy nim zatuszować nasze nieuporządkowane pożądania, fałszywe przywiązania czy nieporadne błędy. Mówimy wówczas, że "błądzenie jest rzeczą ludzką", jakby naturalną, i że w konsekwencji Pan Bóg zapewne przebacza je nam lekką ręką. Nic bardziej błędnego.

Ważne jest zdawać sobie sprawę z faktu, że wszystkie złe skłonności wypracowaliśmy sobie sami. Jak przypomina Katechizm, człowiek stworzony przez Boga "był nieskazitelny i uporządkowany w swoim bycie" (KKK 377). Jego naturą była czystość, sprawiedliwość, uporządkowanie. Czyż mógł być inny byt stworzony na obraz samego Boga, jak pisał Jan Chryzostom - "wielka i wspaniała postać żyjąca, cenniejsza w oczach Bożych niż całe stworzenie".

Biblijna koncepcja człowieka jest bardzo optymistyczna. Obca jej jest np. niechęć do ciała człowieka, co w naszą kulturę wniosła filozofia platońska, widząc w ludzkim ciele ponure więzienie duszy, z którego należy się uwolnić. W Biblii cały człowiek, "jest chciany przez Boga" (362). Symbolicznie wyraża to opis samego stworzenia: Bóg osobiście angażuje się w powołanie człowieka do życia, lepi go z prochu ziemi i temu prochowi udziela swego własnego tchnienia. Według Pisma Świętego również ciało ludzkie "uczestniczy w godności obrazu Bożego". Ma ono charakter ludzki nie dzięki powszechnie uznanemu kształtowi, lecz - uczy Katechizm - przez to, że "jest ożywione przez duszę duchową" (dla podkreślenia niematerialności duszy, jej duchowego charakteru - mówi się o "duszy duchowej"). Jest to dobre uzasadnienie dla faktu, dlaczego ciału zeszpeconemu czy zmasakrowanym zwłokom nie odmawiamy poszanowania - każde z nich jest przecież mieszkaniem duszy ludzkiej. Otaczamy je nabożną czcią. Co to jest dusza? Katechizm radzi sobie z tym pytaniem, odwołując się do Biblii, w której "dusza", to "życie" lub "cała osoba ludzka", i wyjaśnia, że duszą jest "to wszystko, co w człowieku najbardziej wewnętrzne i najwartościowsze", "zasada duchowa".

Zgodnie z tradycją Kościoła dusza jest bezpośrednio stworzona przez Boga (nie jest "produktem" rodziców), i jest nieśmiertelna (KKK 366). Nie ginie, nie unicestwia się wraz ze śmiercią ciała, lecz łączy się z nim w chwili ostatecznego zmartwychwstania. Z czego widać, że najnowszy podręcznik nauki wiary nie dopuszcza przekonania niektórych teologów, że człowiek w momencie swojej śmierci od razu uzyskuje uwielbione ciało, z którym łączy się jego dusza (ostateczne zmartwychwstanie ma być dniem sądu i połączeniem całej wspólnoty odkupionych z Bogiem).

Pisząc o pragnieniu Boga, o Jego "chceniu" człowieka całym (z duszą i ciałem), Katechizm dodaje, że pragnienie to wyraziło się również w stworzeniu odmienności i równości płci, stworzeniu człowieka jako mężczyzny i jako kobiety. Wyjątkowo wielokrotnie i dobitnie (być może ze względu na potrzebę czasu, w jakim wyłania się konieczność podkreślenia godności i równości obu płci) autorzy Katechizmu powtarzają, że "mężczyzna i kobieta mają nieutracalną godność, która pochodzi wprost od Boga, ich Stwórcy" (369). W języku Biblii kobieta stworzona "tylko" z żebra Adama, jest właśnie przez to "kością z jego kości i ciałem z jego ciała" (por. Rdz. 2,23), równa mu w godności. Oboje dzielą tę samą godność, bo zarówno człowiek-matka, jak i człowiek -ojciec odzwierciedlają coś z nieogarnionej wielkości Boga - uzasadnia Katechizm.

Bóg chciał, aby oboje, mężczyzna i kobieta, byli jedno dla drugiego. Stworzeni są dla wspólnoty, mają być sobie pomocą i uzupełniać się. Bóg (!) łączy ich w małżeństwie, w którym mogą przekazywać życie ludzkie. Mają też wspólnie opiekować się światem, jak pięknie pisze Katechizm: "uczestniczyć w Opatrzności Bożej w stosunku do innych stworzeń" (372n).

LIDIA CIECIERSKA
Pielgrzym nr 198


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Jacka OdrowążaModlitwa do św. Jacka Odrowąża

Litania do św. Jacka OdrowążaLitania do św. Jacka Odrowąża

Aby przestać pić trzeba wierzyć, że to jest możliweAby przestać pić trzeba wierzyć, że to jest możliwe

Czy Bóg przestaje być Bogiem?Czy Bóg przestaje być Bogiem?

Otwarcie drzwi jest symbolem otwarcia życia dla BogaOtwarcie drzwi jest symbolem otwarcia życia dla Boga

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej