Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy wiara w Kościół jest możliwa?

Podczas jednej z polskich sesji poświęconych dziełu Soboru Watykańskiego II, jego wkładowi w naukę o Kościele zdarzyło się coś śmiesznego, ale iznamiennego. Opowiadał któryś z profesorów Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, że dekorację odpowiednią do obrad mieli przygotować klerycy. Wiadomo, że miały one dotyczyć Konstytucji Dogmatycznej o Kościele pt. "Lumen gentium" (pol. "światłość narodów").

W auli zawisło więc hasło wypisane wielkimi literami: "Kościół - Światłością Narodów". Dla tych, którzy ten soborowy dokument czytali był to lapsus niewybaczalny, bo pierwsze słowa tej Konstytucji obwieszczały: "Chrystus jest światłością narodów". Była to zamiana, która całkowicie zmieniała perspektywę. Trudno się oprzeć przed przywołaniem tu kapitalnej wypowiedzi niemieckiego teologa włoskiego pochodzenia, Romano Guardiniego: "Treścią Kościoła jest Chrystus. Jeśli Kościół zachowuje Chrystusa, zachowuje samego siebie, gdyż poza Chrystusem jest niczym. Jeśli rozumie Chrystusa i Jego posłannictwo, rozumie samego siebie, bowiem sensem istnienia Kościoła jest Chrystus. Jeśli Kościół przekazuje dalej Chrystusa, sam żyje; bowiem jeśli nawet w swych powiązaniach dziejowych wywierał najrozmaitsze wpływy kulturowe, to jednak jego właściwy akt życiowy polega na tym, by wnosić w nasze istnienie rzeczywistość Chrystusową". Tymi słowy, od "Chrystusa - światłości narodów" zaczyna się także katechizmowa refleksja nad wiarą w Kościół i jego fenomenem.

W naszym Credo wiarę w Kościół "święty" i "powszechny" oraz w , jeden" i "apostolski" wyznajemy nieodłącznie od wiary w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Można się zastanawiać, czy wymienianie go tuż obok wiary w Trzy Osoby Boskie nie oznacza, iż oddajemy Kościołowi cześć boską, adorujemy go i wierzymy w Kościół tak, jak w Pana Boga? Postawmy też pytanie o to, czy wiara w Kościół jest możliwa, skoro widzimy to, w co wierzymy?

Z Katechizmu Jana Pawła II wiemy, że artykuł o Kościele, część Wyznania wiały poświęcona Kościołowi jako jednemu, świętemu, powszechnemu i apostolskiemu "zależy całkowicie od artykułu o Duchu Świętym, który go poprzedza" (749). Znalazł się w Credo ze względu na Ducha Świętego, żeby wskazać pole Jego działania. Jaśniej doświadczano tego w starożytnej liturgii chrzcielnej, podczas której na trzecie pytanie kapłana: "Czy wierzysz w Ducha Świętego?" katechumen odpowiadał: "Wierzę w Kościół...".

Różnicę pomiędzy wiarą w Boga, a wiarą w Kościół, widać w składni łacińskiej naszego Credo, która mówiąc o Bogu używa formy "Credo in Deum... ", a w odniesieniu do Kościoła wyłącznie " Credo Ecclesiam ". Chrześcijanin w Kościele może wierzyć tylko "w" Boga, ale nie "w" Kościół. "Wiara w Kościół" to wyznanie, że sam w sobie Kościół jest tajemnicą wiary. Wiara jest jedyną drogą do wejścia w tę rzeczywistość. Kościół można badać, doświadczać go, poprawnie o nim mówić jedynie wtedy, gdy patrzy się nań oczyma wiary. Jest on bowiem jedną z rzeczywistości nadprzyrodzonych, bosko-ludzkich, objawionych nam przez Jezusa Chrystusa, zrodził się z ustanowienia przez Chrystusa i zesłania Ducha Świętego. Nie da się go prawdziwie poznać z obiegowych opinii, jakie o nim się wydaje. Istota Kościoła tkwi w jego wnętrzu, a nie w strukturach i w różnych przejawach jego działania. "Wyznając wiarę w Kościół - pisze bp Edward Ozorowski - nie ubóstwiamy Kościoła ani też go nie idealizujemy. Kościół nie jest Bogiem ani Osobą Trójcy Świętej. Nie przymykamy też oczu na ziemskie oblicze Kościoła. Utrzymujemy jedynie, że Kościół nie sprowadza się do tego, co widzialne i dotykalne".

"Wierzę w Kościół" to ostatecznie "wierzę Kościołowi", ufam, że to czego naucza jest wiarygodne. Zaufanie to opieram na przekonaniu o obecności Boga w Kościele.

LIDIA CIECIERSKA
Pielgrzym nr 223


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Trzy studnieTrzy studnie

Tak bardzo chcę mieć przyjacielaTak bardzo chcę mieć przyjaciela

Co to jest dusza?Co to jest dusza?

O teologii Ojców KościołaO teologii Ojców Kościoła

Święta Góra Izraela - Góra SyjonŚwięta Góra Izraela - Góra Syjon

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej