Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Bój się Boga - co ty robisz!

"Bój się Boga - co ty robisz!" Coraz rzadziej słyszymy ten okrzyk. A gdy go słyszymy lub wypowiadany, to rzadko zastanawiamy się, co on naprawdę oznacza. Oznacza, że Boga trzeba się bać.

Bać się Boga

Głośno dziś o Bożej miłości, o Jego dobroci, o gotowości do przebaczenia, o czułości na wstawiennictwo Matki Bożej, itd. Modlimy się do patronów, do ulubionych świętych, do Anioła Stróża, do Maryi Pośredniczki Łask, Pocieszycielki Strapionych i Ucieczki Grzesznych. Ufamy, że przez te modlitwy trafimy do Nieba, że Bóg daruje nam nasze grzechy, nasze słabości. Wszak odkupił nasze grzechy swoją Męką Krzyżową. Dlaczego więc mielibyśmy się Go bać?

A jednak trzeba się bać Boga. Bóg jest Sędzią nierychliwym, ale sprawiedliwym. Dobro nagradza a za zło karze. Po śmierci czeka nas Niebo albo Piekło. Jeżeli Niebo, to niekoniecznie od razu - najpierw zadośćuczynienie, Czyściec. Szatan pragnie, byśmy zapomnieli o jego istnieniu, o istnieniu jego królestwa, Piekła. On mówi o sobie, że jest tym, którego nie ma (zawsze na opak tego, co mówi Bóg). Ale on jest kłamcą. Szatan istnieje naprawdę i hula po świecie. Wodzi na manowce. Walczy o dusze ludzkie i nieraz wygrywa.

Jest coś takiego jak Gniew Boży, kara doczesna, ale także i kara wieczna.

Niejednokrotnie w prywatnych objawieniach, również tych uznanych przez Kościół, wizjonerzy dopuszczeni byli do oglądania Piekła. Piekło to realna rzeczywistość. Czyściec też. Mamy opisy poetyckie, jak np. Dantego, ale i mamy relacje tych, którym z woli Boga Piekło pokazano. Mamy też relację Chrystusa Pana: "Wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów" (Mt 13,42); "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny" (Mt 25,41). Co z tego wynika? Wynika, że Boga trzeba się bać. Każda kara ma za zadanie ostrzegać. Matka bije dziecko, by nie ruszało gazu. Kara jest skuteczną metodą wychowawczą. Ostrzega. Mamy się jej bać i w obawie przed nią nie robić tego co zakazane. Tak działa każdy system prawny, każda władza. Gdyby kara była tylko pogróżką, nigdy nie egzekwowaną, to nie miałaby sensu. Kary trzeba się bać i żyć tak, by na nią nie zasłużyć. Pobłażliwość, bezkarność, prowadzą do rozpanoszenia się zła. Władza, której boją się ludzie prawi, a którą bagatelizują przestępcy, jest władzą złą. Dobrze jest, by przestępcy się bali, a prawi byli bezpieczni.

Wobec Boga wszyscy jesteśmy w jakimś zakresie przestępcami. Kto jest bez grzechu, bać się nie musi. Ale taką była tylko Maryja Panna, bo do Niej Szatan nie miał dostępu. My wszyscy mamy bać się Boga, by nie grzeszyć - szczególnie w chwili pokusy, w chwilach słabości, wspominać mamy na Gniew Boży, na karę, która nas spotka za każde, choćby najbardziej skryte przewinienie.

Strach przed karą Bożą ma działać prewencyjnie, przed upadkiem. Po upadku nie pozostaje nic innego, jak zdanie się na Boże Miłosierdzie. Wtedy trzeba wzbudzić żal za grzech. To pierwszy warunek. Dalej postanowienie poprawy, spowiedź święta, zadośćuczynienie. Miłosierdzia Bożego nie dostąpimy automatycznie, musi być nasze współdziałanie, nasze wyrzeczenie się grzechu, przeproszenie.

Gniew Boży, kara, przyjdą automatycznie, jako konsekwencja grzechu, którego nie wyrzekliśmy się.

Maciej GiertychWasze komentarze:
 marzena aneta: 18.01.2023, 17:18
 Bój się Boga co ty robisz dziękuję Boże kocham Cię proszę o dobre katechetki mające wiare i ich mężów i dobrych katechetów mających wiare i ich żony dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 28.10.2022, 09:22
 Boże proszę o dobrych katechetów mających wiarę i dobre katechetki mające wiarę dziękuję Boże proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o nawrócenie m stanisławskiego e stanisławskiej z pitury w sochy s koncevoja w bielikova w ignacienke antona m grzegułki dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Cezary z Nazjanzuśw. Cezary z Nazjanzu

Modlitwa do św. Cezarego z NazjanzuModlitwa do św. Cezarego z Nazjanzu

św. Tarazjuszśw. Tarazjusz

Modlitwa do św. TarazjuszaModlitwa do św. Tarazjusza

Modlitwa do bł. Marii Adeodaty PisaniModlitwa do bł. Marii Adeodaty Pisani

Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej