Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jak zapomnieć ponure "wczoraj" i rozpocząć "nowe"

Nie tak dawno odwiedził mnie znajomy chłopiec, który latem brał udział w pieszej pielgrzymce do Częstochowy, i poprosił o dłuższą rozmowę, gdyż, jak stwierdził, pielgrzymka ta dokonała w nim jakiegoś przełomu. Była, jak się wyraził, "zamknięciem pewnego etapu" w jego życiu, które dotychczas było, mówiąc delikatnie, bardzo różne. Chciał zapomnieć ponure "wczoraj", otrząsnąć się i rozpocząć "nowe", dziś". Prosił o ukierunkowanie, nie wiedział, od czego zacząć. Poradziłem mu: zacznij od walki z najgroźniejszym twym wrogiem i słabością: od wady głównej, która wywiera negatywny wpływ na całe postępowanie, "promieniuje" na całą psychikę i ją zatruwa.

Można by ją przyrównać do "pięty Achillesa". - Pamiętamy tego mitycznego sławnego herosa greckiego, który walczył pod Troją. Nie imały się go strzały, nikt nie mógł ugodzić go mieczem, ponieważ, kiedy jeszcze był dzieckiem, matka trzymając za piętę zanurzyła go w dającym nieśmiertelność cudownym źródle. Niestety pięta nie została zanurzona i pozostała śmiertelna. Wykorzystał to Parys, który dotąd czyhał na Achillesa, aż trafił go strzałą w tę pechową piętę i pozbawił życia.

Wadę główną możemy przyrównać także do niektórych chwastów. W ogrodzie spotykamy nieraz takie, które mają szczególną "siłę przebicia", dużą odporność na zwalczanie, odznaczają się większą niż inne szkodliwością dla otoczenia. Dlatego roztropny ogrodnik z nimi walczy w pierwszej kolejności.

Podobnie jest i na poletku duszy: wśród wielu różnych słabości łatwo można wyodrębnić tę jedną, najbardziej zakorzenioną i tak na dobre zadomowioną w naszej osobowości, że jesteśmy z nią "za pan brat". To ona czyni największe spustoszenie w charakterze - ta właśnie wada główna! W jakimś stopniu ma ją każdy człowiek. To główna słabość charakteru. Przeciwko niej w pierwszej kolejności powinny być skierowane nasze wysiłki oczyszczające. Ale, by podjąć z nią walkę, trzeba ją najpierw zidentyfikować i jasno określić. Jak ją rozpoznać? - Podaję kilka okoliczności, które to ułatwiają.

- Rachunek sumienia (zarówno ten przed spowiedzią, jak i ten krótki przy pacierzu wieczornym) "przypomina mi" zwykle najwięcej upadków z tej dziedziny.

- Niechętnie i opieszale podejmuję walkę z tą słabością, bo mam w niej upodobanie. A więc do pewnego stopnia jestem przywiązany do niej, czy nawet uzależniony (nałóg).
- Najtrudniej jest mi z niej zrezygnować..
- Najczęściej bywam upominany z powodu wykroczeń w tej dziedzinie przez rodziców, wychowawców czy otoczenie. Ta wada więc często rzuca się w oczy innym..
- Najbardziej mnie dotykają i irytują uwagi o tych grzechach, do których się przywiązałem. Uparcie więc twierdzę, że ich nie mam, lub je bagatelizuję ("uderz w stół, a nożyce się odezwą")..
- Przy spowiedzi obawiam się, aby ksiądz nie zapytał właśnie o nie. Uwagi i upomnienia dotyczące innych grzechów łatwiej znoszę.

Powyższe wskazówki niech ci posłużą jako test, by siebie rozszyfrować. Tylko nie mów, przynajmniej sobie, że nie masz żadnych wad, że nie masz wady głównej, bo sam dobrze wiesz, że to nieprawda. Bądź bardzo szczery przynajmniej wobec własnego sumienia, a to już wiele... "Cognosce te ipsum" - "Poznaj samego siebie!" - powtarzali starożytni. Nie tylko poznaj, ale po "zdemaskowaniu" wady głównej konsekwentnie ją zwalczaj i to od razu, by w tym roku, a jest już luty, wyeliminować u siebie tę groźną "piętę Achillesa", która była przyczyną śmierci mitycznego bohatera, jako jedynie niezabezpieczone miejsce, i by się nie stała kiedyś przyczyną twej wiecznej śmierci.

Ks. Stanisław MarekWasze komentarze:
 marzena aneta: 18.01.2023, 19:59
 Jak zapomnieć ponure ,,wczoraj,, i rozpocząć ,,nowe,, dziękuję Boże kocham Cię proszę o dobre katechetki mające wiare i ich mężów i dobrych katechetów mających wiare i ich żony dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

bł. Karol Dobrybł. Karol Dobry

Modlitwa do bł. Karola DobregoModlitwa do bł. Karola Dobrego

Modlitwa do św. Agnieszki z PragiModlitwa do św. Agnieszki z Pragi

Czy samobójstwo jest zawsze grzechem, a jeżeli jest popełnione z miłości względem Boga?Czy samobójstwo jest zawsze grzechem, a jeżeli jest popełnione z miłości względem Boga?

Powszechna Solo-modaPowszechna "Solo-moda"

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej