Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Co znaczy "siedzi po prawicy Boga Ojca..."

Zapowiedział to sam Chrystus przed trybunałem żydowskim, gdy spytał Go najwyższy kapłan: "Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży?" Jezus mu odpowiedział: "Tak, Ja Nim jestem. Ale powiadam wam: Odtąd ujrzycie Syna Człowieczego, siedzącego po prawicy Wszechmocnego i nadchodzącego na obłokach niebieskich" (Mt26,63-64). Również Apostołom tłumaczył, że Dawid (por. Ps 109, 1) śpiewał o Mesjaszu słowami: "Rzekł Pan do Pana mego: "Siądź po prawicy mojej"" (Mt 22,44).

Siedzieć po prawicy znaczy tyle samo, co być prawą ręką, być zaufanym zastępcą, z wyprzedzeniem realizować we wszystkim wolę osoby centralnej. Z tego symbolicznego określenia pełni jedności Boga Syna z Bogiem Ojcem pochodzą określone skojarzenia dotyczące "prawicy". Te skojarzenia spowodowały, że podając rękę podajemy prawicę. Znak krzyża robimy prawą ręką. Prawą ręką błogosławimy. Najdostojniejszego gościa sadzamy po prawej stronie. Chyba we wszystkich językach europejskich prawica językowo kojarzy się z prawem, z prawdą, z prawością. Niemieckie "recht" to "na prawo", ale również "właściwy", "słuszny", "prawdziwy", a "Recht" to "prawo". Angielskie "right" to "prawa strona", ale i "słuszność" i - prawo do czegoś". Francuskie "droit" to "prawa strona", ale i "prosty", "szlachetny", "prawo", "uprawnienie". Natomiast strona lewa kojarzy się z "załatwianiem na lewo", z ruchami "lewackimi". Podobnie niemieckie "link" = "lewy" kojarzy się z "linkisch" = "niezgrabny". Francuskie "gauche" = "lewy" oznacza również "krzywy", "wypaczony", "niezgrabny". Włoskie "sinistra" = "lewa ręka" oznacza również, jako przymiotnik sinistro, "zło- wróżebny". Podobnie w innych językach słowiańskich, germańskich i romańskich. I tak też utarło się w polityce świata zachodniego, że lewica, lewacy, gauszyści itd. to najczęściej partie ateistyczne, antykościelne lub religijnie obojętne, podczas gdy ugrupowania prawicowe charakteryzują się tradycyjnym przywiązaniem (może nie zawsze szczerym) do religii i etyki przez nią wymaganej. Bo właśnie "siedzenie po prawicy Ojca" oznacza tyle samo co być w zgodzie z Nim.

Główny sens tych słów sprowadza się do tego, że Pan Jezus przebywa w niebie i z Bogiem Ojcem stanowi jedność. Papież Jan Paweł II wykładając Skład Apostolski wyjaśnił, że pojęcie: "siedzi po prawicy Boga Ojca...", zakorzenione i upowszechnione już w pierwszych gminach chrześcijańskich, oznacza, iż Jezus "współuczestniczy w Jego potędze królewskiej i w Jego godności Bożej" (12 IV 1989).

Z okazji tej właśnie prawdy wiary, o zasiadaniu Jezusa po prawicy Ojca, warto zauważyć, że Apostołowie nie świadczą o tym z własnej obserwacji, ale z oświecenia Ducha Świętego, które im Chrystus zagwarantował (por. J 16, 13). Widzieli wniebowstąpienie, ale nie mogli widzieć, jakie miejsce zajmuje Jezus w niebie. Podają nam to już w Składzie Apostolskim, w oparciu o zapowiedzi dokonane przez samego Chrystusa Pana, o których była mowa we wstępie do tego artykułu. Apostołowie wierzyli, że zapowiedź Chrystusa musiała się spełnić, i nam to przekazali do wierzenia, na odpowiedzialność urzędu nauczającego Kościoła.

Prof. dr hab. Maciej GiertychWasze komentarze:
 marzena aneta: 18.01.2023, 20:02
 Co znaczy siedzi po prawicy Boga Ojca dziękuję Boże kocham Cię proszę o dobre katechetki mające wiare i ich mężów mająch wiare i dobrych katechetów mających wiare i ich żony mające wiare dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Cezary z Nazjanzuśw. Cezary z Nazjanzu

Modlitwa do św. Cezarego z NazjanzuModlitwa do św. Cezarego z Nazjanzu

św. Tarazjuszśw. Tarazjusz

Modlitwa do św. TarazjuszaModlitwa do św. Tarazjusza

Modlitwa do bł. Marii Adeodaty PisaniModlitwa do bł. Marii Adeodaty Pisani

Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej