Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Katechizmowe pytanie: Kim jest Bóg?

Kilka lat temu pewien młody człowiek w wieku "katechizmowym" powiedzmy, że miał na imię Jacek, odrabiał zadane lekcje "jednym ciągiem". Matematykę, język polski, a na końcu religię. Po każdym przedmiocie zamykał z zadowoleniem zeszyt czy książkę i ogłaszał wszem i wobec z tryumfem: "Teraz nauczyłem się mnożenia, teraz nauczyłem się wiersza". A kiedy skończył uczenie się katechizmu powiedział: "A teraz nauczyłem się Pana Boga!" Rodzina przyzwyczajona już do niezwykłych odzywek swego najmłodszego, i nie zwracająca na nie uwagi, tym razem tego już nie zniosła. Zapanowała konsternacja, a ojciec, przerywając czytanie gazety, odezwał się groźnie: "Jak to, nauczyłeś się Pana Boga? - Co to za gadanie?" Jacek wstał bez słowa i położył katechizm przed ojcem, i rzekł: "Proszę, niech tatuś czyta pytanie". Zaskoczony ojciec wziął automatycznie do ręki katechizm i począł czytać: Kim jest Pan Bóg? - Pan Bóg jest to duch nieskończenie doskonały, Stwórca i Pan nieba i ziemi, Ojciec nasz najlepszy.

"Proszę niech tatuś czyta następne!" Wymień niektóre doskonałości Boże - przeczytał posłusznie ojciec. I znowuż Jacek wyrecytował. Pan Bóg jest nieskończenie Święty; sprawiedliwy i miłosierny; wszędzie obecny i wszystko wiedzący; wszechmocny, mądry, wieczny. Było jeszcze kilka innych pytań i na każde Jacek odpowiedział świetnie wyuczonym na pamięć tekstem katechizmu. Kiedy skończył, powiedział z lekkim wyrzutem: "No widzi tątuś, że wszystko umiem, nauczyłem się Pana Boga na pamięć i wszystko już o Nim wiem".

.Wyobraź sobie - opowiadał mi potem jego ojciec - po prostu zamurowało mnie i nie wiedziałem, co chłopakowi odpowiedzieć. Pana Boga się nauczył! I wszystko o Nim wie, jak o tabliczce mnożenia, zasadach gramatyki, budowie samochodu, czy o innej ziemskiej sprawie. To chyba ten katechizm winien - oburzał się - że mu najpierw i przede wszystkim nie uświadomił, że Bóg to Misterium, to tajemnica; przewyższająca wszystkie siły ludzkiego umysłu. I nie można się Go tak po prostu nauczyć".

W tym miał chyba mój przyjaciel trochę racji. Nawet specjaliści od katechetyki uważają, że dawne katechizmy, nie przekazały dzieciom odczucia potęgi i wielkości Boga. A przecież już stara pieśń kościelna: "Boże w dobroci" - mówi - żadnym językiem niewypowiedziany". Ten problem poruszałem zresztą także w rozważaniu o imionach Bożych. Mój przyjaciel należy do ludzi głębokich, i z całą pewnością, podpisuje się oburącz pod wypowiedź niedawno zmarłego Antoniego Gołubiewa. Ks. Adam Boniecki w "Tygodniku Powszechnym" wspomina swą rozmowę z pisarzem... "powiedział, że mierzi go mówienie o wierze i Panu Bogu. Uzył zwrotu "rozchlapywać językiem"".

Czytając katechizmowe pytanie: Kim jest Bóg?, odwołałem się do mego przeżycia. Kiedyś, podczas wędrówki po Europie, obejrzałem film pt. "Mojżesz" z Burtem Lancasterem w roli tytułowej. Śledziłem z uwagą i przejęciem znane z historii biblijnej dzieje Mojzesza. Akcja, prowadzona ściśle według tekstu Pisma świętego, zbliżyła się do momentu spotkania Mojżesza z Bogiem przy gorejącym krzaku. Dla filmu - mówią niektórzy - nie ma dziś nic niemożliwego. Ukazał się więc na ogromnym ekranie krzew, otoczony płomieniami, ale z zielonymi liśćmi i z prężnymi, giętkimi, mocnymi gałązkami. Burt Lancaster odtwarzał rolę Mojżesza z powagą, lecz zarazem bardzo po ludzku. Na jego twarzy odbiło się najpierw zaciekawienie, potem, gdy usłyszał głos Boży, lęk, trwoga, przestrach. Zakrył oczy, padł na twarz przed nadludzką potęgą, tajemnicą budzącą drżenie i zamieszanie. Dopiero słowa Boga, który wyjaśnił, że jest Bogiem przodków Mojżesza, który ujawnił troskę i współczucie dla cierpień i poniżenia swego ludu, nieco uspokoiły Mojżesza. Był zdolny wysłuchać rozkazu Bożego, powierzającego mu dzieło wyprowadzenia Izraela z niewoli egipskiej. Kiedy wyjawił lęk przed tak wielkim zadaniem, Bóg go uspokoił: "Ja będę z tobą". Wreszcie Mojżesz odważa się zapytać Boga, kim On jest: "Jakie jest imię Tego, który go wybrał: "JAM JEST, KTÓRY JEST" - pada odpowiedź.

Powróciwszy z kina, zajrzałem do tekstu biblijnego. Do rozdziału trzeciego Księgi Wyjścia. I nieraz potem zaglądałem, gdyż ten tekst, jest natchnioną przez Boga .odpowiedzią na pytanie, kim On jest. Zrozumiał to Mojżesz, że Bóg jest Istotą przewyższającą wszystko, co istnieje. Inną od wszystkiego, na na co patrzą ludzkie oczy. Bóg nie jest ogniem ani burzą, ani wichrem, ani słońcem, ani księżycem, choć przemawia do ludzi za pośrednictwem potęg przyrody lub przy wtórze tych zjawisk. Bóg panuje nad nimi, ponieważ On je stworzył. One Mu służą i są posłuszne. W sposób barwny i poetycki rozwijają te myśli psalmy Dawidowe. Bóg panuje także nad czasem. Mojżesz znał prawo przemijania, prawo odchodzenia drogich mu ludzi, zanikania całych państw i kultur. Wiedział, że nic nie trwa zawsze, bo nic nie musi być zawsze. A to słynne i głębokie zdanie, "Jam jest, który jest" lub po prostu: "Jestem który jestem" - ukazało mu nieprzemijalność Boga, różność Boga od wszystkiego, co jest poza Nim. Bóg jest tym Bytem, jak to mawiają filozofowie, który nikomu nie zawdzięcza swego początku, swego istnienia, bo jest samym istnieniem.

Ten Bóg nie jest czymś, nie jest ślepą potęgą. Mówi o sobie "ja", troszczy się o ludzi, okazuje zainteresowanie nimi, troszczy się jak matka o dzieci, bardziej jeszcze. Jest kimś, jest osobą, jest - jak rozwijają tę myśl inne teksty Pisma św. - dobrym Ojcem.

Wchodzi w ludzkie życie, w jego miłość, zbliża się do człowieka, a równocześnie pozostaje inny, tajemniczy, ciągle niezgłębiony, pobudzający ciekawość, a zarazem napełniający szacunkiem i lękiem.

To Mojżeszowe przeżycie, tak zbliżone przez potęgę czasów dzisiejszych, jaką stanowi film, uzupełniło to, czego nie mógł mi powiedzieć katechizm pisany przed łaty, i pisany dla dzieci. Zachęciło tez, by szukać prawdy o Bogu, na kartach Pisma świętego, w dziejach objawienia się Boga ludziom.

KRZYSZTOFWasze komentarze:
 marzena aneta: 18.01.2023, 21:16
 Katechizmowe pytanie kim jest Bóg dziękuję Boże kocham Cię prosze o dobre katechetki mające wiare i ich mężów i dobrych katechetów mających wiare i ich żony dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Damazy Iśw. Damazy I

Modlitwa do św. Damazego IModlitwa do św. Damazego I

Papież, który odnowił i udostępnił rzymskie katakumbyPapież, który odnowił i udostępnił rzymskie katakumby

Papież, który odnowił i udostępnił rzymskie katakumbyTen papież był synem kapłana, a może nawet biskupa

W zasadzie dziewczyna jest lepiej przygotowana do małżeństwaW zasadzie dziewczyna jest lepiej przygotowana do małżeństwa

Wina i łaskaWina i łaska

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej