Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Maj pełen świąt

Jakiż ten maj jest uprzywilejowany. Zobacz tylko w kalendarzu katolickim, ile w nim świąt!

Przede wszystkim cały maj poświęcony jest Maryi, a więc każdego dnia odprawiają się na Jej cześć piękne majowe nabożeństwa. Przez pobożne uczestnictwo w nich, przez ukwiecenie Jej ołtarzyka w domu i odmawianie, wraz z całą rodziną różańca, wyrażasz miłość do Maryi - najlepszej Matki wszystkich ludzi.

A 26 maja oddajemy także cześć naszym ziemskim Mamom.

Ale też miesiąc ten otwiera dzień św. Józefa - Rzemieślnika, pracowitego opiekuna Świętej Rodziny, który jest wzorem najlepszego ojca. Dzień ten połączony jest ze Świętem Pracy. Pomódl się wówczas o to, aby praca była dla każdego człowieka nie tylko trudem, ale i przyjemnością; o to, aby każdy kto pracy potrzebuje, nie był jej pozbawiony. I jeszcze o to, by każda praca przynosiła ludziom i światu pożytek.

A oto już 3 maja - kolejne wielkie święto - Matki Bożej Królowej Polski, połączone z obchodami rocznicy pierwszej, sprawiedliwej dla wszystkich konstytucji, zwanej Konstytucją 3 Maja (uchwalona w 1791 r.).

Maryja - Królowa Polski, nigdy nie nosiła korony, ani królewskich szat, bo była przecież ubogądziewczynąz Nazaretu, lecz przez to, że Pan Bóg - za Jej dobre, bez grzechu życie - wybrał Ją na matkę swego Syna, stała się godna najwyższych tytułów. Stała się królową nawet królów. Dlatego artyści przedstawiają Ją często w królewskim stroju, na tronie. Ludzie oddają pod Jej opiekę wszystkie najważniejsze sprawy, wybierają Ją na królową państw, proszą o pomyślność ojczyzny, o pokój w niej i zgodę.

Jest jeszcze w maju kilka dni poświęconych Matce Bożej. 7 maja - to dzień Matki Łaski Bożej, 8 - Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, 13 - Matki Bożej Fatimskiej, która objawiła się trojgu ubogim pastuszkom i przekazywała swe prośby i rady dla ludzkości. 24 - to dzień NMP Matki Kościoła i NMP Wspomożycielki Wiernych, a 31 dzień maja przypomina Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny, czyli Jej wizytę, którą - nosząc już w sobie Dzieciątko Boże - złożyła św. Elżbiecie.

W maju też obchodzimy inne ważne święta. Jedno - to Wniebowstąpienie Pańskie. Przeczytaj w Ewangelii św. Łukasza (24, 46-53) o rozstaniu Pana Jezusa z apostołami. Było to w czwartek, w czterdziestym dniu po Zmartwychwstaniu, na Górze Oliwnej. Pan Jezus, zanim został zabrany przez swego Ojca do nieba, pobłogosławił apostołów i wszystkich, do których ich posłał, by głosili prawdę o Nim i przekazywali Jego mądrą, boską naukę. Powiedział im: "Ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata". Od tamtej pory każdy, kto wierzy w Jezusa Chrystusa nie jest sam i - jeżeli ze wszystkich sił stara się wypełniać Jego przykazania - będzie zbawiony. Wypełniaj ze zrozumieniem i poświęceniem najważniejsze przykazanie Jezusa: "...abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12).

Jeszcze jedno wielkie święto majowe - to Zesłanie Ducha Świętego, zwane też pięknie Zielonymi Świątkami. Przypomnij sobie, jak to wieczorem po Zmartwychwstaniu ukazał się Pan Jezus swoim uczniom w wieczerniku, mówiąc: "Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam". Jak napełnił ich Duchem Świętym, który umocnił ich w wierze, otworzył ich umysły, iż poczuli cudowną zdolność rozumienia wszystkiego i jasnego przekazywania innym prawdy.

Przed każdą pracą, zwłaszcza umysłową, a więc i nauką, módl się do Ducha Świętego o jasność umysłu i zdolność przyswajania wiedzy.

Nie wymieniłam chyba wszystkich majowych świąt, bo przecież na 30 maja przypada uroczystość Trójcy Przenajświętszej, a 8 maja - św. Stanisława biskupa i męczennika, patrona Polski...

A przecież nie możemy nie pomodlić się w dniu 18 maja o zdrowie i siłę dla naszego kochanego Papieża, w jego urodziny (urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach), zwłaszcza teraz, gdy już tak niedługo witać go będziemy pośród nas.

Ewa Kunicka
"Mały Pielgrzym" nr 5/1999Wasze komentarze:
 marzena aneta: 18.01.2023, 16:35
 Maj pełen świąt dziękuję Boże kocham Cię proszę o dobre katechetki mające wiare i ich mężów i dobrych katechetów mających wiare i ich żony dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 27.10.2022, 19:23
 Boże kocham Cię proszę o dobrych katechetów mających wiarę i dobre katechetki mające wiarę dziękuję Boże proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Grzegorz VIIGrzegorz VII

Modlitwa do św. Grzegorza VIIModlitwa do św. Grzegorza VII

Związki Jezusa ze świątyniąZwiązki Jezusa ze świątynią

ks. Tadeusz Lisieckiks. Tadeusz Lisiecki

Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)

Przewlekła biegunka u dzieckaPrzewlekła biegunka u dziecka

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej