Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Przykazania kościelne z komentarzem

Prócz dziesięciu przykazań Bożych oraz przykazania miłości Boga i bliźniego, mamy jeszcze pięć przykazań kościelnych: Pan Jezus dał Kościołowi władzę ustanawiania praw i przykazań. Dlatego przykazania kościelne trzeba zachowywać tak samo jak przykazania Boże.

Kościół ustanowił przykazania po to, aby wyjaśnić, jakie są dni święte w ciągu roku kościelnego oraz jak mamy święcić dni i okresy święte..

Z powodu ważnych przyczyn może Kościół w pewnych wypadkach zwolnić od zachowania niektórych przykazań kościelnych.

Pięć przykazań kościelnych

  Dotychczasowe przykazania kościelne

 1. Ustanowione przez Kościół dni święte święcić (por. III przykazanie Boże).

 2. W niedziele i święta nakazane we Mszy świętej nabożnie uczestniczyć.

 3. Posty nakazane zachowywać - tzn. należy umartwiać się przez wszystkie piątki całego roku oraz potraw mięsnych nie spożywać. W piątek Pan Jezus był torturowany i konał na krzyżu dla naszego zbawienia, dlatego każde nasze umartwienie ma być z miłości i wdzięczności dla Pana Jezusa.

 4. Przynajmniej raz w roku spowiadać się i Komunię świętą przyjmować. Dla bezpieczeństwa naszego zbawienia Kościół poleca w dzisiejszych czasach częstą Spowiedź świętą, np. co miesiąc. Po dłuższej przerwie, np. po trzech miesiącach, do dobrej Spowiedzi świętej należy przygotować się koniecznie przy pomocy dobrego (np. niniejszego) rachunku sumienia.

 5. W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać. W okresach pokutnych należy codziennie umartwiać się, np. rezygnować z przyjemności dozwolonych, a więcej czasu poświęcić na modlitwę, czytanie Pisma Świętego i książek religijnych, spełniać uczynki miłosierdzia, ubogacać swoją wiedzę religijną.

  Aktualne przykazania kościelne

  Aktualna ich wersja zatwierdzona dla Polski przez Kongregację Nauki Wiary ma następujące brzmienie:

 1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
 2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
 3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą.
 4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
 5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Pan Jezus ustanowił na ziemi Kościół rzymsko-katolicki i powierzył mu prowadzenie ludzi do Boga. Stąd Kościół ma prawo do ustanawiania przykazań obowiązujących katolików.

Kto nie słucha Kościoła, ten lekceważy Chrystusa Pana.

"Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi" (Łk, 10, 16). Pytania i odpowiedzi: Ile jest przykazań kościelnych?

Jest pięć przykazań kościelnych.

Kto dał Kościołowi władzę ustanawiania przykazań?

Władzę ustanawiania przykazań dał Kościołowi Pan Jezus.

o. Bonifacy H. Knapik, OFM, dr J. Sossalla

KOMENTARZ DO NIEKTÓRYCH PRZYKAZAŃ KOŚCIELNYCH

A. Kodeks Prawa Kanonicznego:
o nakazie uczestniczenia w Mszy świętej, wstrzemięźliwości i poście

NAKAZ UCZESTNICZENIA W MSZY ŚWIĘTEJ

Kan. 1247: W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć w Mszy świętej [...].

Kan. 1248 § 1: Nakazowi uczestniczenia w Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź teź wieczorem dnia poprzedzającego.

PRAWO O WSTRZEMIĘŹLIWOŚCI OD SPOŻYWANIA MIĘSA LUB INNYCH POKARMÓW I PRAWO O POŚCIE

Kan. 1251: Wstrzemięźliwość od spożywania mięso tub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konfencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Jeśli zatem w piątki, w które normalnie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa, przypada jedna z liturgicznych uroczystości (oprócz uroczystości nakazanych, także inne, np. św. Józefa, uroczystości wtasne obchodzone w poszczególnych diecezjach, np. patronów oraz w oktawie Bożego Narodzenia i Wielkanocy), wówczas zgodnie z prawem i tradycją nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (por. także: List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych, 21 października 2003 r.).

Kan. 1252: Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.

B. Konferencja Episkopatu Polski:
objaśnienie dotyczące czwartego przykazania kościelnego

"Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.
 1. Czynami pokutnymi są: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
 2. Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu.
 3. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia, we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia.
 4. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia.
 5. Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od chrześcijanina podjęcia innych form pokuty.
 6. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie Wielkiego Postu" (Akta Konferencji Episkopatu Polski 2003, nr 8, s. 33).Wasze komentarze:
 Tomek: 31.12.2020, 19:52
 Bardzo pomocne na lekcje religii. Dziękuje!
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Kamil de Lellisśw. Kamil de Lellis

Modlitwa do św. Kamila de LellisModlitwa do św. Kamila de Lellis

Litania do św. Kamila de LellisLitania do św. Kamila de Lellis

Modlitwa do św. Henryka IIModlitwa do św. Henryka II

św. Franciszek Solanośw. Franciszek Solano

MisjaMisja (Mk 6,7-13)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej