Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Cicha "wojna" w Kościele

(...) Niepokoi mnie konflikt drążący polski Kościoły toczący się na płaszczyźnie politycznej, filozoficznej i medialnej, znajdujący swe odbicie w homiliach, listach Episkopatu i mediach. Chodzi mi o swoistą "wojnę" między liberałami, a konserwatystami. (...) Wzajemnie miotają na siebie oskarżenia - nie poparte dowodami - o antysemityzm, serwi- lizm, utratę polskiej racji stanu i polskiego etosu, sekciarstwo, demagogię, populizm, a nawet o przynależność do masonerii. Niepokoi mnie i smuci ta cicha wojna, czuję się zagubiony, nie wiem kogo słuchać, komu ufać i wierzyć. (...) Pragnę, aby Ksiądz omówił pokrótce ten problem. Wiem, że jest więcej takich zagubionych i zatroskanych ludzi. Nie musi Ksiądz popierać żadnej ze stron, ale prosiłbym o wskazówki, jak się zachować wobec tego konfliktu i jak ewentualnie godzić zwaśnionych. Wojciech

Jeden, święty, powszechny

Drogi Wojciechu!

Masz rację! Wielu ludzi czuje się nieswojo w sytuacji przenoszenia sporów politycznych na grunt Kościoła, na grunt wiary. Zdecydowana większość ma świadomość, że skończył się w życiu polskiego Kościoła pewien etap, kiedy to był On siłą nie tylko religijną, ale i polityczną. Bardzo trudno jednak tak od razu porzucić dziedzictwo tamtych lat. Przemiany społeczne, polityczne i kulturalne stawiają przed Kościołem nowe zadania, nowe wyzwania, choć niektórzy ludzie ciągle tkwią jakby w starych schematach myślenia i działania.

Myślę, że zrozumienie tego jest niezwykle istotne. Jest to bowiem problem pewnej wizji Kościoła, który powinien być przecież dla wszystkich otwarty. Jest w nim miejsce i dla konserwatystów i dla liberałów. Ciało Chrystusa, Kościół to jednak nie miejsce gdzie liczy się przynależność polityczna, lecz osobista i głęboka więż z Bogiem. Może to naiwne, ale ja ufam, że człowiek wierzący, który zajmuje się polityką, będzie to czynił zgodnie ze swoim sumieniem. A wierzący polityk powinien pamiętać o przykazaniu miłości, nawet wobec nieprzyjaciół.

Miłość w tym wypadku nie oznacza ckliwej sympatii, lecz wzajemny szacunek i akceptację faktu, że ktoś może mieć inne zdanie. Dalej: miłość oznacza, że pomimo różnych poglądów wobec Boga wszyscy jesteśmy tak samo ważni i wartościowi. Ze tworzymy jedną rodzinę i sztuczne podziały po prostu w niej nie uchodzą. Brakuje nam takiej nadprzyrodzonej miłości oraz szacunku dla odmiennych poglądów. Doświadczamy straszliwej tendencji do jednoczenia za wszelką cenę, na siłę. To przecież totalitaryzm!

Ja bym osobiście za bardzo się nie przejmował wymienionymi przez Ciebie zjawiskami. Patrząc z pewnego punktu widzenia jest to nawet pozytywne. Świadczy o żywotności Kościoła, o Jego rozwoju. Pamiętać powinniśmy, że Kościół jest organizmem żywym - Ciałem. Dlatego ciągle ścierają się w Nim rozmaite tendencje, dążenia, ambicje, trendy itp. A jednak zawsze Kościół wychodzi z tego obronną ręką, bo przecież jest prowadzony przez Ducha Świętego. Choć pełen ludzkich pomyłek i niedoskonałości jest zarazem święty - umiłowany przez Boga. To zawsze napełnia mnie ufnością w obliczu rozmaitych problemów w łonie Kościoła. Ja po prostu wierzę, że Pan Bóg nad Nim czuwa i nie pozwoli zginąć w ogniu sporów.

Godzenie zwaśnionych potrafi być strasznie trudnym zadaniem, bo człowiek znajduje się wtedy pomiędzy przysłowiowym młotem a kowadłem. Dlatego zachęcam Cię do wielkiej delikatności i szacunku dla poglądów obu stron. Próbuj znajdować i pokazywać podobieństwa, a nie różnice. Wszak obie, wymienione przez Ciebie, strony konfliktu odwołują się do troski o Kościół i Polskę. Postaraj się zwracać uwagę, że można tym wartościom służyć na różne sposoby, ale zgodnie z przykazaniami i własnym sumieniem. I znowu powraca obraz Kościoła - Ciała, gdzie każdy członek ma swoje miejsce, a wszystkie przecież są w Nim potrzebne.

Ks. JANWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Wojciechśw. Wojciech

Modlitwa do św. WojciechaModlitwa do św. Wojciecha

Litania do św. WojciechaLitania do św. Wojciecha

Żywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiejŻywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiej

Jak Wojtek zaczął szanować zieleńJak Wojtek zaczął szanować zieleń

Zamki BretaniiZamki Bretanii

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej