Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Trudności współczesnego Kościoła

Życie i wzrost Kościoła na ziemi utrudniają nie tylko szybkie przemiany otaczającym nas świecie.

Wyzwaniem dla nas, ludzi należących do Kościoła XXI wieku, jest stawanie się odważnymi świadkami Ewangelii. Wszyscy z: staliśmy zobowiązani do tego, aby świadczyć o obecności Chrystusa we współczesnym świecie i stać się budowniczymi cywilizacji miłości i prawdy. Poprzedni wiek zostawił nam w spadku bolesną historię: dwie wojny o zasięgu światowym, liczne obozy koncentracyjne rozsiane po całej Europie, systemy totalitarne. Z drugiej strony gwałtowny rozwój cywilizacyjny, bogacenie się społeczeństw, łatwa możliwość komunikowania się za pomocą samolotów, internetu, telefonów. Te wydarzenia i procesy wywierały i nadal wywierają wpływ na nas, na naszą kulturę i sposób myślenia. Są zjawiska, które w sposób bardzo szybki nabierają zasięgu światowego. Niektóre poglądy obiegają cały świat, kształtując w ten sposób opinię społeczną. W takim świecie działa Kościół, który tworzą ludzie ukształtowani przez ten świat. Naturalnie, Duch Święty działa i kieruje Kościołem, ale czyni to zawsze poprzez konkretnych ludzi.

Zadaniem każdego z nas, jako człowieka ochrzczonego, jest dzielenie się wiarą. Jednak zadanie to z różnych względów okazuje się trudne: czasami nie wiemy, jak to robić; czasami porzuciliśmy łaskę wiary i chociaż formalnie należymy do wspólnoty Kościoła (deklarujemy to w różnych sondażach) - w rzeczywistości nie interesuje nas to, co dzieje się w Kościele. Zamieniamy się w krytyków. Efekt jest taki, że nasz kontynent potrzebuje ponownego głoszenia Ewangelii.

Także osoby, które z całkowitym przekonaniem podejmują się misji głoszenia Słowa Bożego, napotykają na szereg trudności. Ze strony władz państwowych, które utrudniają im działalność lub nawet jej zabraniają, dopatrując się w Ewangelii idei rewolucyjnej zdolnej zburzyć ustrój polityczny. Za bycie chrześcijaninem płaci się życiem lub niewolą w niektórych państwach Afryki i Azji. W dwudziestym pierwszym wieku chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną w świecie. To świadectwo wierności Chrystusowi do końca obfituje; krew męczenników przyczynia się do nawróceń wielu ludzi.

Powodem wielkiego zgorszenia, przeszkodą w głoszeniu Dobrej Nowiny są spory toczone na łonie samego chrześcijaństwa. Jesteśmy świadkami tego zjawiska w Rosji.

Bardziej eksponujemy podziały, niż Tego, który nas łączy - Jezusa Chrystusa. W liście apostolskim Novo millennio ineunte Jan Paweł II podejmuje temat wyzwań, przed jakimi staje Kościół w Trzecim Tysiącleciu. Wspomina problem dewastacji środowiska naturalnego, sprawę pokoju na świecie, deptanie podstawowych praw ludzkich, w tym prawa do życia. Mówi również o wykorzystywaniu zdobyczy nauki przeciwko człowiekowi.

Cóż mamy robić? Nie lekceważąc trudności, zacznijcie na nowo od Chrystusa, radzi papież. Przed nami, młodymi postawiono odpowiedzialne zadanie: Wy jesteście światłem świata i stróżami poranka (por. Mt 5,13-14 i Iz 21,11-12). Wykonanie tej misji powoduje konieczność pogłębienia relacji z Jezusem. Osobiste spotkanie z Chrystusem rozjaśnia życie nowym światłem, wprowadza nas na właściwą drogę i zobowiązuje, abyśmy byli Jego świadkami. Wskazany przez Niego nowy sposób patrzenia na świat i na ludzi pozwala nam wniknąć głęboko w tajemnicę wiary, która nie jest jedynie zbiorem teoretycznych tez wymagających przyjęcia i zatwierdzenia przez rozum, lecz pewnym doświadczeniem, które trzeba przeżyć bezpośrednio, prawdą, według której trzeba postępować, solą i światłem całej rzeczywistości. Gdzie spotkać Chrystusa? Istnieje wiele rodzajów Jego obecności, które wciąż możemy odkrywać. Jest On realnie obecny w swoim słowie i sakramentach. Staje się obecny we wspólnocie tych, którzy jednoczą się w Jego imię (w Kościele). Staje przed nami w każdej osobie, w każdym wydarzeniu radosnym i smutnym oraz w cierpieniu.

Pomimo wielu trudności i prześladowań, pomimo braku świętości samych chrześcijan, Kościół czuje się bezpiecznie, bo jest z nim Chrystus.

kl. Jarosław Pabian SP
Espe, nr 61


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Barbaraśw. Barbara

Modlitwa do św. BarbaryModlitwa do św. Barbary

Litania do św. BarbaryLitania do św. Barbary

Czy warto zabierać małe dzieci do kościoła, jeśli nie mogą się skupić i przeszkadzają rodzicom?Czy warto zabierać małe dzieci do kościoła, jeśli nie mogą się skupić i przeszkadzają rodzicom?

W godzinie ciszy klękamW godzinie ciszy klękam

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej