Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ostatnia droga. Pożegnano profesor Marię Dzielską


Profesor Maria Dzielska - historyk, filolog klasyczny, tłumaczka tekstów źródłowych - została pośmiertnie odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Odznaczenie 6 sierpnia, w dniu jej pogrzebu w Krakowie, odebrał syn zmarłej. Order Orła Białego prof. Dzielska otrzymała "w uznaniu znamienitych zasług w popularyzowaniu dziedzictwa kulturowego i wiedzy historycznej, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej oraz działalność publiczną".

W uroczystościach pogrzebowych w krakowskim kościele Norbertanek wzięli udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Jarosław Gowin i Beata Szydło oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Mszy Świętej żałobnej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Homilię pogrzebową wygłosił ks. Krzysztof Kościelniak, który zwrócił uwagę na trzy wymiary życia śp. Marii Dzielskiej: chrześcijaństwo, naukę i patriotyzm. Zaznaczył, że wiara była dla niej fundamentalną wartością, a działalność naukową realizowała z prawdziwą pasją i powołaniem. Zauważył również, że głębokie umiłowanie ojczyzny wyniosła z domu - była spokrewniona z gen. Józefem Hallerem. - Non omnis moriar, "Nie umrę cały" - ta myśl Horacego dotyczy wszystkich, którzy pracują dla innych. Dziś odczuwamy jej brak, ale nie pustkę - powiedział.

 Na zakończenie Mszy Święte zabrał głos syn prof. Dzielskiej. który podziękował przybyłym za uczczenie pamięci zmarłej. Wspomniał, że miała wiele zainteresowań i każdy znał ją z inne strony. Potrafiła łączyć świat polityczny i obywatelski.

- Prof. Maria Dzielska przyniosła najwięcej sławy spośród wszystkich polskich historyków - podkreślił na pogrzebie prezydent Duda. - Uczyniła wielkie zasługi dla Rzeczypospolite;, dla rozsławiania polskiej nauki, ale zrobiła też rzecz zupełnie niezwykłą. Kto by usłyszał o Hy- patii z Aleksandrii, gdyby nie prof. Maria Dzielska? Gdyby nie Maria i jej praca? - mówił.

- Służyła sprawie, którą najkrócej można określić po prostu: Polska. Służyła Polsce, bo była polską patriotką - powiedział z kolei prezes Kaczyński. Uczona zmarła 30 lipca w Krakowie. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalizując się w historii Rzymu okresu późno- -antycznego i wczesnego Bizancjum. Była absolwentką studiów historycznych na UJ oraz studiów filologii klasycznej na Uniwersytecie Łódzkim. Należała do najczęściej tłumaczonych na języki obce współczesnych historyków polskich.

PAP, wś

Idziemy, 12 sierpnia 2018


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej