Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Marianin odznaczony Krzyżem Komandorskim

Abp Jan Paweł Lenga MIC, który przez 36 lat pełnił posługę w Azji otrzymał krzyż komandorski orderu zasługi Rzeczypospolitej polskiej. Laureat był pierwszym i długoletnim administratorem apostolskim Kazachstanu i Azji środkowej, a następnie biskupem diecezji karagandzkiej w Kazachstanie

– Urodziłem się na Ukrainie, mam obywatelstwo kazachskie, uczyłem się w podziemiu w seminariach na Litwie i na Łotwie, służyłem w republikach Środkowej Azji, a okazuje się, że nagroda czeka na mnie w Polsce. Nigdy o tym nawet nie marzyłem, a tu taka niespodzianka. Dziękuję tym, którzy obserwowali moją pracę, dziękuję Panu Prezydentowi, że podjął taką decyzję – powiedział abp Jan Paweł Lenga MIC podczas uroczystości wręczenia orderu.

Odznaczenie zostało nadane abpowi Lendze MIC przez prezydentaRzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych. Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji prezydenta RP, abp Lenga został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych i krzewienie polskości w Kazachstanie". Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest to order, który nadaje się obywatelom polskim, którzy urodzilisię za granicą, bądź też obywatelom polskim, którzy mieszkają poza granicami naszego kraju.

Wręczenie orderu odbyło się 2 września w licheńskim Sanktuarium, w którym aktualnie mieszka i posługuje uhonorowany kapłan. W imieniu prezydenta RP order wręczył Piotr Florek, wojewoda wielkopolski.

Jan Paweł Lenga urodził się 28 marca 1950 r. w polskiej rodzinie w Gródku (Horodok) na Ukrainie. Jego rodzina przeprowadziła się na Łotwę, gdzie przyszły kapłan pracował jako robotnik na kolei. Raz w tygodniu jeździł do zakonnika ze Zgromadzenia Księży Marianów, odbywając w ten sposób roczny nowicjat. Z Łotwy przeniósł się do Kowna na Litwie, gdzie istniało jedno z dwóch w ówczesnym Związku Radzieckim seminariów duchownych. Ukończył je potajemnie i także w ukryciu przyjął święcenia kapłańskie 28 maja 1980 r. z rąk bpa Vincentasa Sladkevičiusa MIC (późniejszego kardynała). W 1981 r. przybył do Kazachstanu, gdzie posługę duszpasterską pełnił przez 10 lat.

13 kwietnia 1991 r. Jan Paweł II mianował ks. Lengę przełożonym utworzonej w tym samym dniu administratury apostolskiej Kazachstanu i Azji Środkowej, wynosząc go jednocześnie do godności biskupa tytularnego Arby. Sakrę biskupią otrzymał 26 maja 1991 r. Gdy 7 lipca 1999 r. papież utworzył diecezję karagandzką, jej pierwszym ordynariuszem mianował biskupa Lengę. Po kolejnej reorganizacji struktur Kościoła Katolickiego w Kazachstanie i utworzeniu tam metropolii 17 maja 2003 r., diecezja karagandzka podporządkowana została metropolii Najświętszej Maryi w Astanie, jednakże bp Jan Paweł Lenga, jako pierwszy hierarcha katolicki Kazachstanu decyzją Ojca Świętego uzyskał tytuł arcybiskupa "ad personam.

5 lutego 2011 r. abp Jan Paweł Lenga zakończył posługę ordynariusza Karagandy. Abp Lenga zamieszkał w domu zakonnym w Licheniu Starym i pełni posługę duszpasterską w Sanktuarium.

Tekst pochodzi z Informatora Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
Pielgrzym Licheński - Informator nr 142, zima 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej