Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pierwszy lipcowy odpust


ODPUST NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY LICHEŃSKIEJ OBCHODZONO W LICHENIU PIERWSZY RAZ, A JUŻ ZJECHAŁO NA NIEGO KILKANAŚCIE TYSIĘCY PIELGRZYMÓW Z CAŁEJ POLSKI.

W tym roku, 2 lipca w Licheniu po raz pierwszy obchodzono święto Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Księża marianie, opiekunowie Sanktuarium, nieprzypadkowo wybrali tę datę. Kiedyś wspominano tego dnia nawiedzenie przez Matkę Bożą św. Elżbiety, a w ludowej tradycji nazywano je świętem Matki Bożej Jagodnej.

Specjalnie na tę okazję do bazyliki przeniesiono Cudowny Obraz. Pierwszy lipcowy odpust połączono z uroczystym nadaniem nowej licheńskiej świątyni tytułu bazyliki mniejszej. Świadkami tego wydarzenia było kilkanaście tysięcy pielgrzymów z całej Polski, arcybiskupi i biskupi oraz liczni duchowni. Papieski dekret, sygnowany jeszcze przez Jana Pawła II, odczytał biskup Stanisław Gębicki, sufragan włocławski.

- Bazylika mniejsza to szczególne wyróżnienie dla świątyni wśród pozostałych świątyń - mówił w homilii biskup Andrzej Dziuba. - To tutaj przychodzi nam się zastanowić nad zadaniami, jakie czekają nas jako chrześcijan - zadaniami świadectwa wiary, nadziei i miłości.

Dla ks. Jana Rokosza MIC generała Zgromadzenia Księży Marianów nowe przywileje dla Lichenia - odpust i tytuł bazyliki, to początek nowego etapu obecności tego Sanktuarium w Kościele. Dla ks. Eugeniusza Makulskiego MIC, kustosza-seniora, budowniczego nowej świątyni - to ostatni dar Papieża-Polaka, który pobłogosławił budowlę podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

- To Jego ostatnie spojrzenie na Ojczyznę, na tę świątynię, która jeszcze nie obeschła po budowie - mówił z przejęciem ks. Makulski MIC, a wierni na wspomnienie Ojca Świętego z trudem hamowali łzy. Wzruszeni ludzie oklaskami przerywali wystąpienie kustosza. Po Mszy św. jej główny celebrans - arcybiskup Edmund Piszcz poświęcił tablicę na frontonie bazyliki, która upamiętnia nadanie tytułu.

Przywilej odpustu zupełnego

Podczas uroczystości Matki Bożej Licheńskiej można uzyskać odpust zupełny. Warunkiem jego uzyskania jest uprzednie odpuszczenie grzechów w sakramencie pojednania oraz udział w Eucharystii, przyjęcie Komunii św,, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu. Warunki te powinny być wypełnione w miejscu i w dniu uroczystości odpustowej lub jej wigilii

Anna Tomczak

Tekst pochodzi z Informatora Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
Pielgrzym Licheński - Informator nr 2, grudzień 2005


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej