Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Piąte urodziny Radia Głos

Mija pięć lat od czasu, gdy na falach eteru rozległ się sygnał i towarzysząca mu zapowiedź: Katolicka Rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej Radio Głos.

Piąta rocznica jest doskonałą okazją do podsumowania dokonań tego, co na przestrzeni tych kilku lat miało miejsce. Pierwszy program emitowało Radio Głos w I Niedzielę Adwentu - 27 listopada 1994 roku. Jak wspomina dyrektor radia ks. Ireneusz Smagliński, program, który rozpoczął się o godzinie 19.00 zakończył się następnego dnia nad ranem. Do dziś pamięta pierwsze telefony i rozmowy z radiosłuchaczami, którzy wyrażali wdzięczność i radość z tego, iż mają swoje radio. Ale tak naprawdę wszystko rozpoczęło się 8 stycznia 1994 r., kiedy to biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga stosownym dekretem powołał tę rozgłośnię. Upoważniało to do tego, by podjąć starania o koncesję. Już w tym czasie w Polsce poszczególne diecezje nie miały specjalnych kłopotów z otrzymaniem częstotliwości. I tak, 18 sierpnia tegoż roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała też koncesję dla radia naszej diecezji. Uprawniało to dopiero do wszelkich formalnych działań. Sama dobrze pamiętam pierwsze prowizoryczne studio tej rozgłośni. Mikrofon na niezbyt stabilnym stole i para słuchawek. Stopniowo, z tygodnia na tydzień przeradzało się ono w coraz bardziej profesjonalne studio. Przez pięć lat nie brakowało jednak sytuacji trudnych, związanych ze sprawami iście technicznymi, jak i finansowymi. Obszar jaki obejmuje swym zasięgiem Radio Głos, od strony finansowej, nie jest łatwy do prowadzenia rozgłośni. Na terenie tym znajdują się bowiem niewielkie miasta i wsie, trudno zatem mówić o wielkich reklamodawcach, zdając sobie sprawę z tego, iż większość polskich rozgłośni radiowych utrzymuje się właśnie z reklam. Radio Głos radzi sobie jednak doskonale z różnymi przejściowymi trudnościami. A to - jak mówi ks. Smagliński - dzięki Bożej pomocy, wsparciu finansowemu Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej i coraz dłuższej liście darczyńców, ludzi, którzy widzą sens egzystowania radia i chcą w tym pomóc.

Radio Głos ma 10 stałych pracowników, to właśnie oni tworzą codzienny program. Niektórzy z nich doskonale pamiętają swoją pierwszą audycję sprzed pięciu lat. Współtworzących różnorodne programy jest natomiast znacznie więcej. Kilkanaście osób regularnie można usłyszeć na antenie radiowej. Do grona tego należy zaliczyć przede wszystkim alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, którzy prowadzą codzienną modlitwę poranną i wieczorną, różaniec i Apel Jasnogórski, także audycje katolickie i inne okolicznościowe programy. Radio dysponuje szerokim wachlarzem audycji i programów. Niejeden maluch z niecierpliwością czeka na codzienny "Głosik", trochę starsi na sobotni program "Satelita Młodzieżowy" czy wartościową audycję "Zostań z nami" przygotowywaną przez młodych pod bacznym okiem ks. kan. Antoniego Bączkowskiego. Wieczorne spotkania z poezją, z muzyką klasyczną, "Notatnik teatralny" - cykliczny niedzielny program polonisty pelplińskiego ogólniaka Bogdana Wiśniewskiego na stałe zagościły w repertuarze radiowym. Wielkim zainteresowaniem cieszą się cotygodniowe katechezy Biskupa Pelplińskiego. Jak mówi Ksiądz Dyrektor - jest to najbardziej wierna audycja radia, bowiem przez okres pięciu lat nie zdarzyło się, aby zabrakło jej na antenie. Wielu radiosłuchaczy czeka też na Wieczór w Radiu Głos. Nie ma specjalnego klucza, za pomocą którego tworzy się ten program. Do wieczornych rozmów zapraszani są ludzie ze świata kultury, sztuki, nauki, polityki, oświaty, także duchowni oraz przedstawiciele władzy. Gośćmi Radia byli m. in. Prymas Polski kard. Józef Glemp, o. M. Krąpiec, ks. W. Niewęgłowski, premier J. Buzek, marszałek Sejmu RP M. Płażyński, minister oświaty M. Handke, A. Krzysztoń czy M. Kamiński. Często jednak wybór interlokutorów powodowany jest bieżącymi problemami dnia codziennego. Wyłoniła się ostatnio grupa słuchaczy, która słucha radia z jednym zasadniczym nastawieniem. Z jego pomocą chce otwierać się na sprawy Boże, ewangelizacyjne, na modlitwę. Z kolei dla ludzi samotnych, starych i chorych owe radio jest prawdziwą rodziną. Czekają na bezpośrednie transmisje Mszy Św., włączają się w modlitwę różańcową, a codzienne katechezy pomagają im znosić trudy doczesnego życia.

Radio zyskuje coraz to nowych słuchaczy - stwierdza ks. Ireneusz. Wiąże się z tym również element jego diecezjalnej, lokalnej tematyki. - Jesteśmy bowiem otwarci przede wszystkim na to, co dzieje się w diecezji. Wiemy, że ludzie potrzebują tych informacji, po to chociażby, aby na tle kultury masowej nie ginęła lokalna kultura. Naszym zadaniem jest odnajdywać właśnie na tym terenie bogactwo myśli i wartościowych ludzi. - Co zatem może Ksiądz powiedzieć z perspektywy minionych kilku lat? - Marzenia się spełniają, nieśmiało odpowiada Ksiądz Dyrektor.

Piąte urodziny to już mały jubileusz. Obchody związane z nim odbyły się w Tczewie 23 października br. Ich centralnym punktem była dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Proboszcz tejże parafii ks. prałat Piotr Wysga wyraził radość wynikającą z tego, że to właśnie w prastarej farze cieszyć się możemy z jubileuszu Radia Głos, będącego nowoczesnym sposobem ewangelizowania. Jako gospodarz parafii, także słuchacz radia powitał Biskupa Ordynariusza, biskupa pomocniczego Piotra Krupę, duchowieństwo, przedstawicieli władz, parlamentarzystów, pracowników rozgłośni pelplińskiej oraz wszystkich pozostających przy radioodbiornikach. Słowo Boże wygłosił główny Celebrant Ofiary Eucharystycznej. W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup nawiązał do patrona radia św. Jana Chrzciciela, wskazując, iż nieprzypadkowy to wybór, a pochodna tego wyboru - Radio Głos, mówi czym stał się Jan Chrzciciel dla ludzi swojego czasu. Tak się złożyło - mówił dalej Arcypasterz - iż "Radio Głos rozpoczęło swoją działalność na początku Adwentu przed pięcioma laty, po to, by być przedłużeniem tamtego głosu, głosu Proroka znad Jordanu, by ten głos pomagał odnajdywać Jezusa Chrystusa, przyjmować Go dla siebie, pomagał zrozumieć, co to jest "Słowo, które stało się Ciałem"(...). Po skończonej Mszy św. wiele serdecznych słów i podziękowań padło pod adresem diecezjalnej rozgłośni. Głos zabrała m. in. p. poseł E. Sikorska-Trela, która wielokrotnie gościła na antenie radiowej, prezydent Tczewa Z. Odya, przewodniczący Rady Powiatu Fr. Drelich. Dyrektor Radia otrzymał pamiątkowy medal wybity z okazji 740-lecia Rady Miejskiej w Tczewie. Listy gratulacyjne przysłali marszałek Sejmu RP M. Płażyński, także przewodniczący Solidarności M. Krzaklewski. Ks. Ireneusz Smagliński wyraził wdzięczność wszystkim , dzięki którym można nieść posłanie Chrystusowe na falach radiowych. Z podziękowaniem zwrócił się do Księży Biskupów, Kapłanów, Sióstr Zakonnych, alumnów WSD, swoich drogich współpracowników i wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób wspierają i są obecne na antenie Radia Głos.

Na tym jednak nie koniec jubileuszowych obchodów. W kościele szkolnym odbyła się promocja książki Księdza Biskupa prof. dr. hab. Jana Bernarda Szlagi "Przy stole słowa Bożego", będąca już trzecią częścią refleksji biblijno-liturgicznych wygłoszonych przez radio. Książki podpisywał sam Autor . Obejrzeć też można było wystawę prac ks. Dominika Kubickiego zatytułowaną Zmartwychwstały, prace dzieci z Warsztatów Terapii Zajęciowej na Suchostrzygach oraz przyjrzeć się z bliska linorytowi Janusza Akermana, takiemu jaki został przekazany w darze Ojcu Świętemu. Z kolei na Placu św. Grzegorza przed kościołem szkolnym trwał festyn. Złożyły się na niego konkursy, występy zespołów muzycznych i recital Krzysztofa Krawczyka. Nie zabrakło też "Sto lat" dla Radia Głos i urodzinowego tortu. Do wszystkich serdecznych życzeń skierowanych pod adresem Katolickiej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej dołącza się też "Pielgrzym".

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej