Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Polska dla rodzny

Oznaczeniu właściwej polityki rodzinnej debatowali 26 września uczestnicy ogólnopolskiej konferencji "Polska dla rodziny", której organizatorem byt Związek Dużych Rodzin Trzy Plus oraz Gmina Grodzisk Mazowiecki.

Konferencja miała być pierwszym z cyklu spotkań poświęconych tej tematyce i mających na celu zainteresowanie opinii publicznej problemami, z którymi na co dzień borykają się rodziny wielodzietne.

Konferencji towarzyszył apel wygłoszony przez Konstantego Radziwiłła, wiceprezesa ZDR3 + , do samorządów o wprowadzenie Karty Dużej Rodziny, która z powodzeniem funkcjonuje w kilku polskich miastach, m.in. we Wrocławiu, Gdańsku, Grodzisku Mazowieckim, Sandomierzu, Bielsku-Białej, Łowiczu czy w Tychach. Rozwiązanie to pozwala członkom rodzin wielodzietnych na korzystanie z szeregu ulg i zniżek, m.in. przy korzystaniu z komunikacji miejskiej, instytucji kultury, sportu, szkół i przedszkoli. W apelu organizatorzy przypomnieli, że rodziny wychowujące większą liczbę dzieci ponoszą trud, który w rezultacie przynosi korzyści wszystkim, przyczyniając się do rozwoju ekonomicznego państwa i umożliwiając funkcjonowanie systemów emerytalnych.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele krajów, w których Karta wspiera rodziny od lat. - Karta Dużych Rodzin to rewolucja w Europie. Pozwala "nie karać" rodzin za liczbę dzieci poprzez wyższe opłaty, podatki czy koszty utrzymania - zauważył Raul Sanchez, sekretarz generalny Europejskiej Federacji Dużych Rodzin. Natomiast Cecilia Greci, prezes Agencji Rodziny w samorządzie Parmy, opowiedziała, jakie konkretne kroki podjęto w jej regionie, żeby pomóc rodzinom.

Konferencję honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski, którego na miejscu reprezentowała małżonka. Nauczanie społeczne Kościoła na temat rodziny przypomniał zgromadzonym kard. Kazimierz Nycz. - Karta Dużej Rodziny jest próbą praktycznego zastosowania zasad zawartych w Karcie Praw Rodziny, opublikowanej przez Stolicę Apostolską w roku 1983. Nawet jeśli przystępujemy do realizacji tamtego postulatu z takim opóźnieniem, to chwała tym, którzy to podejmują. Niech będzie to dla innych inspiracją do pójścia w ich ślady - powiedział metropolita warszawski.

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 2 października 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej