Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Rekonstrukcja wieży żegarowej

Po zakończeniu prac związanych z rekonstrukcją dachu Collegium Marianum, planowany jest także remont dachu sąsiedniego budynku uleżącego do Wyższego Seminarium Duchownego. Przy tej okazji pow stała idea (dzięki inicjatywie ks. inf. Stanisława Grunta oraz przychylności i akceptacji biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi) rekonstrukcji malowniczej wieży neogotyckiej, zniszczonej podczas pożaru w 1947 roku.

Projekt rekonstrukcji wykonany został w oparciu o jedyną fotografię. zamieszczoną w książce autorstwa ks. P.Czapiewskiego pt. "Collegium Marianum 1836-1936 - na stuletnią rocznicę", wyd. nakładem Collegium Marianum - Pelplin 1936 r.

Reprodukowana tam fotografia przedstawia stan wieży z okresu p r rzedzającego napisanie ww. książki, tj. sprzed roku 1936, widziane od >trony dziedzińca łączącego Collegium Marianum z zespołem bydynków Wyższego Seminarium Duchownego.

Podstawą koncepcji projektu rekonstrukcji była analiza proporcji wież\ według ww. fotografii, w wyniku której zrekonstruowany został jej kształt i detale. Wszystkie dane przeanalizowane zostały przy pomocy wizualizacji komputerowej, poprzez dostosowanie widoku w ieży na fotografii przedstawiającej jej stan przed pożarem z fotografią ilustrującą stan obecny.

Efekty zaprezentowane zostały na komputerowym montażu, ilustrującym najbardziej zbliżone do historycznych proporcje wieży po jej rekonstrukcji wg opracowanego projektu.

Opracowana w ten sposób dokumentacja została dodatkowo sprawdzona, dzięki wykonaniu dokładnej makiety w skali 1:30, która potwierdziła słuszność przyjęcia określonych proporcji, a w trakcie realizacji będzie dodatkową pomocą dla budowniczych wznoszących wieżę.

Projekt konstrukcyjny wieży opracowany przez inżynierów: Henryka Stachurę i Marka Stachurę zakłada realizację jej korpusu i hełmu w konstrukcji drewnianej. Pokrycie hełmu, balkoniku i przekrycia ponad nim planuje się wykonać z blachy miedzianej, tak jak miało to miejsce w przeszłości. Trzon wieży wychodzący ponad dach obłożony zostanie cegłą, a na ' ścianach zamontowane zostaną (tak jak miało to miejsce w przeszłości) zegary. Wejście na wieżę, a przede wszystkim na jej balkonik umożliwią wewnętrzne, drewniane schody.

Projekt techniczny rekonstrukcji wieży uzyskał pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i przy sprzyjających okolicznościach możliwa będzie jej rekonstrukcja, połączona z remontem dachu budynku Wyższego Seminarium Duchownego już w 1999 roku.

MAREK GAWDZIK
ANITA GAWDZIK

Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 23/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej