Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kapłan diecezji pelplińskiej proboszczem w Alzacji

Od września roku 1994 w diecezji Strasburg w Alzacji, we Francji, pracuje duszpastersko kapłan naszej diecezji, ks. Józef Bisewski, pochodzący z Kartuz. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1991 i po trzech latach biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga - na prośbę biskupa Strasburga - skierował ks. Józefa do duszpasterstwa w Kościele francuskim.

Cztery lata przepracowane w parafii św. Józefa w Colmar dały możliwość poznania ks. Bisewskiemu specyfiki, bogactwa, ale i odmienności życia duszpasterskiego we Francji.

19 sierpnia br. arcybiskup Strasburga, Joseph Dore, mianował ks. Józefa proboszczem parafii Postrof. Parafię tworzą 4 kościoły, 9 wiosek i około 700 parafian na terenie charakteryzującym się przewagą silnych wspólnot protestanckich.

W listopadzie ub.r. parafianie Postrof zebrali się, by uroczyście przywitać swojego nowego proboszcza. Zwyczaje diecezjalne i miejscowa tradycja czynią z tego wydarzenia prawdziwe święto.

Baerendorf, wieś centralnie położona i miejsce zamieszkania proboszcza przepięknie udekorowane na biało-czerwono (są to także kolory symbolizujące Alzację), biało-żółto i biało-niebiesko, nie brakowało też jesiennych, pięknych kwiatów, no i oczywiście uroczystego bicia dzwonów, które zwoływały całą okolicę do kościoła St. Remi. W asyście licznej grupy ministrantów i ministrantek i 27 kapłanów (w tym 17 Polaków) ks. Józef, ubrany w ornat ozdobiony złotym, kaszubskim haftem, przeszedł z plebanii przed kościół, gdzie czekali na niego tłumnie zebrani parafianie. Chór odśpiewał pieśń, mer wygłosił powitalne przemówienie oraz słowa pozdrowienia, wypowiadając jedno zdanie po polsku, a miejscowy dziekan wręczył symboliczny klucz do kościoła. Potem zajęliśmy miejsca w prezbiterium, a kościół po brzegi wypełnił się wiernymi. Nie zabrakło oczywiście licznie przybyłych gości z Colmar, poprzedniego miejsca pracy ks. Józefa oraz Polaków, przyjaciół ze Strasburga i praktycznie całej Alzacji.

Po rozpoczęciu Mszy św. odczytano dekrety nominacyjne, a potem nowego proboszcza przywitał przewodniczący rady parafialnej, podkreślając radość z faktu, iż mimo odczuwalnego we Francji braku księży, parafia może cieszyć się nowym duszpasterzem. Uroczystość ta została znakomicie przygotowana przez parafian.

Po zakończonej Mszy św. w sali wiejskiej spotkali się księża i świeccy, by wypić tradycyjną lampkę alzackiego wina czy szklankę soku owocowego.

Alzacja do niedawna była prawdziwą "kopalnią powołań", gdzie po wojnie święcono do 100 kapłanów rocznie, która miała wszędzie w świecie swoich misjonarzy i zapełniała seminaria niejednego zgromadzenia misyjnego, dziś sama potrzebuje kapłanów i sióstr zakonnych. Z samej tylko Polski jest tu około 30 kapłanów, którzy w zdecydowanej większości pracują we francuskich parafiach, a niektórzy dodatkowo prowadzą jeszcze duszpasterstwo wśród Polonii.

Ks. RYSZARD RÓŻYCKI
ANITA GAWDZIK

Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 23/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej