Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

VII Diecezjalny Przegląd Jasełek Turze '99

Stało się już tradycją, że na początku roku kalendarzowego, gdy kończy się czas Bożego Narodzenia w liturgii Kościoła, jakby ostatni płat spadającego z gałęzi śniegu, odbywa się w Turzu koło Tczewa Diecezjalny Przegląd Jasełek. Jak stwierdził przewodniczący Rady Powiatu Tczew pan Franciszek Drelich, który od tego roku objął honorowy patronat nad przeglądem i zobowiązał się za każdym razem ufundować puchar dla najlepszego zespołu, kościół w Turzu zamienia się w Betlejem. Ziemia Święta przybliża się przez chwilę i staj e się rzeczywistością obecną w małym kościółku w Turzu na Kociewiu, który gromadzi setki dzieci występujących i oglądających, a zatem przeżywających razem misterium Bożego Narodzenia. To tak, jakbyśmy chcieli przedłużyć ten radosny okres bożonarodzeniowy i napełnić nas tymi najważniejszymi dla ludzkiego życia treściami religijnymi i kulturowymi, by nam ich starczyło do następnego Bożego Narodzenia.

Tegoroczny przegląd zgromadził po eliminacjach osiem zespołów z rozmaitych krańców naszej diecezji.

I. Dzieci młodsze (z klas 0-IV) z Miłobądza, ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gniewie i z Turza.

II. Dzieci starsze (kl. V-VIII) ze szkoły w Nowym Klinczu, w Lipuszu i z Turza oraz dzieci gromadzące się przy kaplicy w Brodach Pomorskich z parafii Św. Mikołaja w Gniewie.

Przegląd rozpoczął się Mszą Św., którą koncelebrował wraz z dyrektorem Radia "Głos" ks. Ireneuszem Smaglińskim, ks. kan. Tadeusz Brzeziński, dyrektor Wydawnictwa Diecezji Pelplińskiej "Bernardinum", które jak co roku ufundowało nagrody książkowe dla każdego dziecka uczestniczącego w przeglądzie. Ksiądz kanonik wygłosił również okolicznościową homilię, otworzył przegląd i zasiadł w jury. Przewodniczącą jury była, jak zawsze, pani Irena Brucka, pracownik CED, znana i ceniona w naszej małej ojczyźnie miłośniczka regionu kociewskiego. W skład jury weszła także pani Elżbieta Pankowska Śiedlik z małżonkiem, który ód lat dzielnie sekunduje jasełkom, dokumentując j*e na kasetach wideo. Państwo ci ufundowali także jedną z nagród - radiomagnetofon. Pani Jadwiga Szymała reprezentowała Biuro Turystyczno-Pielgrzymkowe "Żako" z Tczewa i ufundowała również radiomagnetofon dla jednego z zespołów. Władze samorządowe w jury reprezentował przewodniczący Rady Powiatu Franciszek Drelich i wójt Gminy Tczew Ireneusz Włochyń. Gmina Tczew była fundatorem pierwszej nagrody w kategorii dzieci młodszych i ufundowała organy elektroniczne dla zwycięzców. Do jury wszedł również pan Arkadiusz Kiemczyński, dyrektor DPŚ "Damaszek". Reprezentował on pracowników i mieszkańców domu, którzy ufundowali pamiątki dla zwycięzców wszystkich kategorii. Szkołę Podstawową w Turzu reprezentował w jury jej dyrektor p. Tomasz Resmerowski. Zarówno nauczyciele szkoły, pracownicy obsługi, także młodzież i dzieci mieli sporo pracy w związku z jasełkami. Plastyk ze szkoły w Turzu p. Grzegorz Walkowski wykonał dla zwycięzców przepiękne obrazy o tematyce kolędniczej, malowane na szkle.

Jeżeli już mowa o nagrodach, to trzecią główną nagrodę, również radiomagnetofon ufundował organizator, proboszcz tutejszej parafii, zarazem Diecezjalny Duszpasterz Nauczycieli i Wychowawców ks. Józef Pick. Wśród fundatorów rzeczowych wyróżnień znaleźli się również: dziekan ks. Stanisław Cieniewicz wraz ks. proboszczem Edmundem Kullasem ze Swarożyna. Wszystkim sponsorom i przyjaciołom, którzy pomogli w zorganizowaniu przeglądu serdeczne "Bóg zapłać!".

Wszystkie jasełka wystawione były z pełnym zaangażowaniem dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Ogrom pracy, której nie sposób dostrzec i ocenić, wychwyciły może czujne kamery Telewizji Gdańsk Redakcji Programów Katolickich "Etos", która po raz pierwszy rejestrowała nasz przegląd i przygotowywała reportaż na dzień 24 stycznia 1999 r. Dziękujemy Telewizji Gdańsk za okazane zainteresowanie i liczymy na dalszą współpracę w przyszłości. Telewizja Gdańsk Program 3, ufundowała w tym roku główną nagrodę w kategorii dzieci starszych - mini wieżę stereo. W imieniu TVP 3 wręczył ją redaktor programu katolickiego "Etos" Lech Kujawski.

Laureatami tegorocznego VII Diecezjalnego Przeglądu Jasełek zostali:

W kategorii dzieci młodszych: I miejsce - dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gniewie

Wyróżnienie - dzieci ze Szkoły Podstawowej w Miłobądzu i w Turzu W kategorii dzieci starszych: I miejsce - dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowym Klinczu Wyróżnienie - dzieci z parafii Lipusz z Brodów Pomorskich i z Turza

Dzieci ze szkoły w Miłobądzu zaprezentowały, jak w ubiegłym roku, formę przedstawienia jasełkowego, utrzymaną w konwencji teatrzyku kukiełkowego. Natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gniewie, które już po raz trzeci zdobyły Grand Prix przeglądu w Turzu podbiły serca jurorów i widowni zarówno swoją grą jak i bogactwem prezentowanych treści. Z kolei dzieci z Nowego Klincza wraz z towarzyszącą im kapelą kaszubską przedstawiły przepięknie wykonane, odegrane, odśpiewane i zatańczone jasełka kaszubskie. Wszystkie zespoły, które zaprezentowały się w Turzu zasługują na pochwałę, słowa uznania i wyróżnienie.

Organizatorzy: Parafia Rzymskokatolicka w Turzu, Szkoła Podstawowa w Turzu, Diecezjalny Duszpasterz Nauczycieli i Wychowawców Diecezji Pelplińskiej, Koło Misyjne dziękują serdecznie jurorom: Telewizji Gdańsk, Radiu "Głos", prasie diecezjalnej i "Dziennikowi Bałtyckiemu", sponsorom, uczestnikom i widowni. Już dziś zapraszająna kolejny VIII Diecezjalny Przegląd Jasełek Turze 2000.

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej