Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Majowa refleksja

3 Maja 1978 r. o godz. 19.00 na Jasnej Górze kardynał Karol Wojtyła, metropolita krakowski, mówił: Milenijny akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi to jest właśnie takie wezwanie do wszystkich Polaków - do wszystkich bez wyjątku, ażeby byli odpowiedzialni. Być odpowiedzialnym to znaczy kierować się prawdą. Nie przykrawać ani dziejów narodu, ani polskiej racji stanu, ani sensu bycia człowiekiem i Polakiem - nie przykrawać do jakichś gotowych już formułek: bo tam się to wszystko nie mieści. Być odpowiedzialnym to znaczy być człowiekiem wolnym i czerpać tę wolność z Boga.

To był ostatni 3 Maja obchodzony przez kardynała Karola Wojtyłę w Polsce. Minęło 21 lat. Mija 21 lat, jakże bogatego Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. W tym czasie Polska ędzyskała wolność. Każdy musi jednak samemu sobie postawić pytanie. Czy rzeczywiście stał się człowiekiem wolnym?

3 Maja w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze i w parafiach nastąpi odnowienie Milenijnego Aktu Oddania Polski, a równolegle obchodzić będziemy 208. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która zaczynała się w imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego.

Będzie czas na modlitwę, paradę wojskową i majówkę.

8 maja w uroczystość Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego Patrona Polski powinniśmy myślą ogarnąć również umiłowany przez Ojca Świętego Kraków. Skałkę i konfesję św. Stanisława w katedrze na Wawelu.

8 maja 1978 roku w homilii wygłoszonej podczas wieczornej Mszy św. w katedrze wawelskiej kard. Karol Wojtyła powiedział m. in.: Na świętego Stanisława pozwala i nakazuje nam Kościół patrzeć poprzez przypowieść o dobrym pasterzu (...) Najgłębszą chorobą tego społeczeństwa jest (...) głęboka frustracja. Właśnie dlatego potrzebna jest nam przypowieść o dobrym pasterzu, ażebyśmy umieli przekroczyć wszystkie progi naszych współczesnych frustracji: żebyśmy umieli twórczo się troskać.

Za miesiąc będziemy czuwali, w oczekiwaniu na przybycie Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny.

Czekamy na Dobrego Pasterza.

STANISŁAW TOMASZ PESTKA
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 9/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej