Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Poświęcenie mostu na Wierzycy

3 maja 1999 roku około godziny 19.00 nowo wybudowany most na Wierzycy tłumnie oblegali mieszkańcy. Przy byli znakomici goście. Wśród nich biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga i marszałek Sejmu RP Maciej Płażyński.

Zgodnie z ceremoniałem wojskowym rozległ się meldunek: Panie Marszałku! Szef Sztabu 16 Tczewskiego Batalionu Saperów - kpt. Drewa melduje kompanię honorową Garnizonu Tczew do uroczystego przekazania mostu wybudowanego przez żołnierzy dla społeczeństwa Gminy Pelplin.

Burmistrz Pelplina p. Wojciech Wanke po powitaniu gości w imieniu mieszkańców Gminy Pelplin wyraził wielką radość z powodu oddania do użytku mostu, który ułatwi ruch pielgrzymów w czasie wizyty Ojca Świętego w Pelplinie, a później przez lata będzie służył mieszkańcom.

Zakończenie jego budowy, która od wycinki drzewa poczynając, trwała cztery tygodnie, rozpoczyna etap oddawania kolejnych inwestycji.

W swoim wystąpieniu burmistrz Pelplina nawiązał do samorządowego spotkania opłatkowego w grudniu, podczas którego zwrócił się do wszystkich z apelem o współdziałanie w przygotowaniu wizyty Ojca Świętego w Pelplinie. Stwierdził, że apel ten spotkał się z dużym oddźwiękiem i za to dziękował obecnym na uroczystości parlamentarzystom, przedstawicielom samorządu wojewódzkiego, powiatowego, urzędom pracy i zakładom. Mosty łączą brzegi rzek - mówił - ale łączą również serca ludzkie. Wizyta Ojca Świętego będzie takim wydarzeniem łączącym serca i umysły Polaków.

Na zakończenie poprosił biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagę o poświęcenie mostu.

Śpiewane pieśni oraz czytania, wśród świeżej zieleni nad brzegiem Wierzycy, pozwoliły wszystkim odczuć, że przeżywamy jeszcze okres Wielkanocy.

Ksiądz Biskup w swoim słowie nawiązał do symboliki drogi. Budowanie drogi, która łączy punkty bardzo odległe to wielka sztuka. Most jest jednostką jeszcze trudniejszą na drodze, ponieważ potrzebny jest do tego, żeby wyrównać ewentualną przeszkodę. Most wpisuje się w całą terminologię związaną z przybyciem Ojca Świętego. Łaciński termin, który określa urząd Ojca Świętego - Summus Pon- tifex oznacza tego, który buduje mosty. Papież jest tym pierszym budowniczym mostów, które łączą przestrzenie nie do przebycia, ale jest to możliwe wtedy, kiedy Bóg pomaga nam takie mosty przerzucać.

Na zakończenie wyraził podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się dó stworzenia tego dzieła - pierwszej trwałej pamiątki przygotowań do wizyty Ojca Świętego w Pelplinie.

stp
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 10/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej